Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

am o mare problema.de mic sunt constipat ,ma duc la vreo 3-4 zile si vac scaun tare.mai nou am incercat un ceai de musetel,a mers o perioada,apoi am incercat sa mananc alimente moi,tot tare ma duceam.implus cand eram mic si am fost internat doctorinta a spus ca am un stomac destul de mare...ce s afac,ce sa mai iau sa ma duc moale si zilnic(nu va mai spun ca am incercat si tranzactiv si n-a avut efect)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Bea zeama de varza :think: Fructe pe stomacul gol, grau incoltit sau mussli cu lapte, prune in special

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
am o mare problema.de mic sunt constipat ,ma duc la vreo 3-4 zile si vac scaun tare.mai nou am incercat un ceai de musetel,a mers o perioada,apoi am incercat sa mananc alimente moi,tot tare ma duceam.implus cand eram mic si am fost internat doctorinta a spus ca am un stomac destul de mare...ce s afac,ce sa mai iau sa ma duc moale si zilnic(nu va mai spun ca am incercat si tranzactiv si n-a avut efect)

 

Ai incercat sa bei ceai de crusin (concentrat!), mai multe zile la rand? (desi eu daca beau o cana cu ceai de crusin concentrat ajung sa fac a doua zi plimbari la wc non-stop :think: ) Cu toate ca ceaiul de crusin nu este recomandat in general de medici (irita destul de mult, putand duce la cancer in timp), rezultatele, la mine cel putin, sunt evidente. Mai este un sirop natural laxativ, si ala da rezultate destul de bune. De ce nu folosesti supozitoare cu glicerina, daca esti constipat? Pui supozitoru', astepti vreo 10-15 minute (poti si mai putin) si apoi te duci la baie, si iesi garantat. Mai sunt si alte ceaiuri laxative (ceaiul de musetel e prea slab), acestea neavand efecte atat de iritante ca ceaiul de crusin. Inttereseaza-te pe net, sau poti intreba direct la farmacie.Si banuiesc ca mananci destul de dezordonat, ar fi bine sa bagi mai multe fructe, iaurt, supe, sa bei multa apa.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
am o mare problema.de mic sunt constipat ,ma duc la vreo 3-4 zile si vac scaun tare.mai nou am incercat un ceai de musetel,a mers o perioada,apoi am incercat sa mananc alimente moi,tot tare ma duceam.implus cand eram mic si am fost internat doctorinta a spus ca am un stomac destul de mare...ce s afac,ce sa mai iau sa ma duc moale si zilnic(nu va mai spun ca am incercat si tranzactiv si n-a avut efect)

 

Du-te la medic poate ai megacolon.

Magnesia usta cu lactoza e bun.

Iar ceai de crusin in nici un caz.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Picaturi suedeze (9.Picaturile risipesc in organism gazele si potolesc ficatul, izgonesctoate bolile de stomac si pe cele ale matelor si ajuta la constipatie), ceai verde, kiwi...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
am o mare problema.de mic sunt constipat ,ma duc la vreo 3-4 zile si vac scaun tare.mai nou am incercat un ceai de musetel,a mers o perioada,apoi am incercat sa mananc alimente moi,tot tare ma duceam.implus cand eram mic si am fost internat doctorinta a spus ca am un stomac destul de mare...ce s afac,ce sa mai iau sa ma duc moale si zilnic(nu va mai spun ca am incercat si tranzactiv si n-a avut efect)

aloe vera gel+probiotic.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca mergi la toaleta o data la 3 zile nu inseamna ca esti constipat. Constipat esti atunci cand trec 4 zile intregi si inca nu ai mers la toaleta. Asa ca nu iti fa griji din cauza asta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Daca mergi la toaleta o data la 3 zile nu inseamna ca esti constipat. Constipat esti atunci cand trec 4 zile intregi si inca nu ai mers la toaleta. Asa ca nu iti fa griji din cauza asta.

ei nu zau? :flowers: macar o data pe zi trebuie sa ajungi si pe tron, normal e ca de cate ori ai mancat de atatea ori sa mergi si la toilete ... dar daca la tine e ok la 3 zile ...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ei nu zau? :flowers: macar o data pe zi trebuie sa ajungi si pe tron, normal e ca de cate ori ai mancat de atatea ori sa mergi si la toilete ... dar daca la tine e ok la 3 zile ...

 

Normal ca ideal e sa mergi zilnic, dar nici daca mergi la 2-3 zile nu e o problema mare.

 

Si ca sa scapi de constipatie cel mai bine e sa bei ceai verde, dar nu in exces. De asemenea dupa masa principala ajuta si daca bei un pahar mic de cola.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×