Sari la conținut
Forum Roportal
zodiak

Solutii de criza

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Bine v-am gasit.

Aici doresc sa postam tot felul de solutii utile, practice de a ocoli cumva criza financiara.

 

Am vazut un doc. pe Discovery despre Casa din baloti de paie ignifugati cu noroi de lut.

Iata cea mai simpla si ieftina casa cu putinta si cica izoleaza termic foarte tare. :o:

Editat de Cyber-sapiens

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Bine v-am gasit.

Aici doresc sa postam tot felul de solutii utile, practice de a ocoli cumva criza financiara.

 

Am vazut un doc. pe Discovery despre Casa din baloti de paie ignifugati cu noroi de lut.

Iata cea mai simpla si ieftina casa cu putinta si cica izoleaza termic foarte tare. :soc:

 

 

Totusi, ideea ar fi sa evoluam nu sa ne intoarcem la chirpici...

 

Amandoua aveti dreptate :roll:

 

Mai ales ca vorbiti de acelasi lucru :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Totusi, ideea ar fi sa evoluam nu sa ne intoarcem la chirpici...

 

Asta nu e chirpici caci chirpiciul este muncit si se lucreaza greu.

Nu stiu incotro doresti sa evoluezi, eu ma gandeam la solutii ieftine pt. oamenii de rand, nu Cum sa-ti construiesti castel din trei miscari simple. :roll:

 

In continuare ma gandesc la o moara araba pentru a realiza forta mecanica pt. valtoare-masina de spalat preistorica, pt. lada frigorifica cu cilindrii cu deplasare (alcool ori solutie salina), plus energie electrica pt. iluminat cu leduri, pt. acumulatori si consum mic si foarte mic.

 

Moara araba este formata din un ax vertical de 2-3 metri cu pale verticale de panza, fixat de un schelet scaun de grinzi si inchis cu scanduri, singura deschizatura fiind din directia vantului. Deasupra scaunului de lemn se gaseste fie o rasnita de piatra cuplata, fie o curea de transmisie. Aceasta moara functioneaza in conditii de vant slab si foarte slab, deci aproape oriunde.

 

Daca ai si o instalatie de captat biogazul vara dintr-o groapa etansa de colectare a dejectilor, ai putea colecta BIOgaz lichefiat in Butelii, ori rezervor mai mare cum au americanii la ferme rezervoarele de propan.

 

 

 

 

Amandoua aveti dreptate :soc:

 

Mai ales ca vorbiti de acelasi lucru :o:

 

Chiar daca avatarul e o ea, eu sunt un el. :jester:

 

Casa de baloti sta pe niste grinzi de lemn si este prinsa la exterior in laturoaie de lemn (deseuri lemnoase) ignifugate la fel, iar la interior prinse placi groase de polistiren catre un schelet de leturi ori prinse cu corzi de rafie.

 

Practic acoperisul este singurul care nu poate fi redus economic, adica ondulina ramane singura varianta ieftina.

 

Analizand putin problema mi-am dat seama ca aproape totul poate fi transformat la costuri minime, chiar si o banala aspirina poate fi inlocuita de niste muraturi / acrituri, fie de un ceai din salcie. :jester:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Asta nu e chirpici caci chirpiciul este muncit si se lucreaza greu.

Nu stiu incotro doresti sa evoluezi, eu ma gandeam la solutii ieftine pt. oamenii de rand, nu Cum sa-ti construiesti castel din trei miscari simple. :o:

Ai dreptate, la chirpici se folosesc si excremente de animale si se lucreaza manual.

Am inteles, tu propui realizarea chirpicilor mecanizati... ceea ce este cam dificil tinand cont de criza.

 

 

Saha, atat timp cat nu reusesti aproape niciodata sa intelegi ceea ce spun, de ce nu te abtii?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ai dreptate, la chirpici se folosesc si excremente de animale si se lucreaza manual.

Am inteles, tu propui realizarea chirpicilor mecanizati... ceea ce este cam dificil tinand cont de criza.

 

 

Saha, atat timp cat nu reusesti aproape niciodata sa intelegi ceea ce spun, de ce nu te abtii?

 

:roll:

 

:o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Practic acoperisul este singurul care nu poate fi redus economic, adica ondulina ramane singura varianta ieftina.

De ce nu te gandesti la folosirea dranitei daca tot iti plac metodele preistorice?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
De ce nu te gandesti la folosirea dranitei daca tot iti plac metodele preistorice?

 

Nu te inteleg asa ca ma abtin. :o:

 

 

- Sobe de tabla-lut-piatra, cu cazan, recuperator de caldura cu spira de tabla si alambic-gratar recuperator de caldura in horn.

- COMBUSTIBILI: lemne, cioate-borte-radacini, rachita, bricheti din rumegus, rumegus presat manual in forme, vreascuri, balegar uscat, panusi de porumb in manunchi, etc.

- micro-eoliana cu generator din motor de masina de spalat scoasa din uz.

- BIO-GAZ lichefiat in butelii.

- instalatie de incalzire a apei (conducte vopsite negru ori instalatie din sticla neagra-fibra de sticla).

- O aripa-portanta hibrid cu un element dirijabil de He ! (va fi mai usoara, dar si mai lenta, insa mult mai ieftina).

 

- Un avion delta mai gros in sectiune transversala, si mai extins ca suprafata.

- Aparate hiper-usoare de zbor (un cadru piramidal, un motor de motocicleta in spate, si o aripa de deltaplan atasata, ori aripi din fibre) se folosesc pe scara larga, insa nu stiu daca au 2 locuri.

Editat de Cyber-sapiens

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Wow...daca ai ramene pe o insula pustie te-ai descurca excelent...

 

Am vazut pe Discoveri cum se face focul usor prin 2 metode simple:

 

1. Metoda fierastrau - se prind 2 atele de lemn in paralel avand un spatiu despartitor intre ele realizat prin 2 pietricele aflate la distanta, iar in mijlocul acestui sanwish de lemn se pune niste calt, puf si praf de iasca, apoi se aseaza pe cant si se fixeaza cu 2 bolovani la capete, dupa care se freaca cu un cutit de lemn exact peste cuibul cu calt peste muchiile celor 2 lemne din sandvish asezate pe cant. Prin frecare temperatura urca mult pana caltul si praful de iasca ori puful ia foc.

 

2. In climatul rece este mai dificil sa faci foc prin metoda 1.

Asadar cu 2 pietre de cremene lovite ori frecate una de cealalta se obtin scanteie care daca ajung pe niste pus ori calt subtire, ori iasca, produc focul.

 

 

Astazi ma gandeam la un sistem de incalzire solara a casei si care sa nu coste prea mult.

 

IATA solutia imaginata de catre mine, folie bituminoasa dublata de folie normala asezate pe acoperis cu comunicare spre interiorul casei.

 

TOTUSI solutia este nepractica.

 

Practic ar fi utilizarea unor butoaie cu apa vopsite in negru avand un panou de tabla neagra cu conductori plasati in butoaiele cu apa. Astfel printr-o conducta apa calda ar ajunge in locuinta prin cadere. (s-ar putea imagina chiar un circuit mai complicat).

 

 

SOLUTIE combustibili (aparat manual tip-MENGHINA de BRICHETAT rumegus).

 

Aprovizionare cu apa de la BURLANUL casei, ori printr-o teava de foraj de suprafata (o teava ceva mai groasa izolata cu bitum, AVAND gauri mici din loc in loc pt. CAPTAREA IZVOARELOR de suprafata la fel ca la FANTANI). :o:

 

 

Agricultura si zootehnie:

 

Cultura napilor (sfecla rosie si sfecla furajera), porumb, fasole urcatoare pe porumb, varza si sfecla intre sirele de porumb, tot aici si bostan-ludau.

 

Animale: gaini, capre, porci crescuti pe pasune cu iarba, asin iranian de tractiune (care este foarte puternic, rezistent si ca marime intre magar si cal).

Editat de Cyber-sapiens

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×