Sari la conținut
Forum Roportal
Master_

Minte Matei ?sau minte Isaia

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

"Să facem om după chipul şi după asemănarea Noastră..." din Geneza, nu implica nicidecum ca ar fi vorba de TREI persoane. Implica cel mult ca era vorba despre mai MULTE persoane. Poate o adunare."Dumnezeu sta in adunarea lui Dumnezeu; El judeca in mijlocul dumnezeilor." (Ps.82:1) Nici o surpriza, caci Apocalipsa reveleaza cine sunt aceia catre care a spus Dumnezeu:"sa facem...":

"Numaidecat am fost rapit in Duhul. Si iata ca in cer era pus un scaun de domnie, si pe scaunul acesta de domnie sedea Cineva.Cel ce sedea pe el avea infatisarea unei pietre de jasp si de sardiu; si scaunul de domnie era inconjurat cu un curcubeu ca o piatra de smarald la vedere.Imprejurul scaunului de domnie stateau douazeci si patru de scaune de domnie; si pe aceste scaune de domnie stateau douazeci si patru de batrani, imbracati in haine albe; si pe capete aveau cununi de aur."(Apoc.4.2-4)

 

Asa ca, textul din Geneza nu cred ca poate fi adus ca argument in favoarea doctrinei Trinitatii.

Editat de hans

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Asa ca, textul din Geneza nu cred ca poate fi adus ca argument in favoarea doctrinei Trinitatii.

In ebraica exista singural, dual (si exprima perechi de ochi, urechi, maini,... poate si oameni) si plural.

Stie Haym asta.

 

,,Isaia 48 16 Domnul Dumnezeu m'a trimes cu Duhul Său.,,

,,Num 27:18 Domnul a zis lui Moise:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
..., si totusi Tatal, Fiul si Duhul Sfant nu sunt parti ale lui D-zeu, ci fiecare este D-zeu...

Brudi, unde in Biblie ai vazut vreodata ca Duhul Sfant este numit Dumnezeu? Mai mult: unde ai intalnit in Biblie macar o singura data atat de cunoascuta exprimare trinitara:Dumnezeu Duhul? Sau Dumnezeu Fiul?

 

Eu am intalnit doar astea despre Duhul:"Parea junghiat si avea sapte coarne si sapte ochi, care sunt cele sapte Duhuri ale lui Dumnezeu trimise in tot pamantul." (Apoc.5:6), sau:"Har si pace voua din partea Celui ce este, Celui ce era si Celui ce vine, si din partea celor sapte duhuri, care stau inaintea scaunului Sau de domnie" (Apoc.1:4) .

 

Iar despre Isus Hristos Biblia spune clar:"Dar lucrurile acestea au fost scrise pentru ca voi sa credeti ca Isus este Hristosul, Fiul lui Dumnezeu; si, crezand, sa aveti viata in Numele Lui." (Ioan.20:31) .Deci nu Dumnezeu, sau Dumnezeu-Fiul, ci Fiul lui Dumnezeu.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
"Să facem om după chipul şi după asemănarea Noastră..." din Geneza, nu implica nicidecum ca ar fi vorba de TREI persoane. Implica cel mult ca era vorba despre mai MULTE persoane. Poate o adunare."Dumnezeu sta in adunarea lui Dumnezeu; El judeca in mijlocul dumnezeilor." (Ps.82:1)

Stimabile, șarlatanul Șarli Tazer Rasăl te invata sa ignori Scriptura de dragul bisericii tale.

in Geneza 1 nu era inca nimeni creat, ca sa zici ca se aplica Ps 82:1, unde este vorba de cei salvati.

 

Mintea ingusta a șarlatanului Șarli Tazer Rasăl nu intelege cum de omul este format din trei si, totusi, este doar unul.

 

1 Tesaloniceni 5

 

23Dumnezeul păcii să vă sfinţească El

Editat de zexelica

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Brudi, unde in Biblie ai vazut vreodata ca Duhul Sfant este numit Dumnezeu? Mai mult: unde ai intalnit in Biblie macar o singura data atat de cunoascuta exprimare trinitara:Dumnezeu Duhul? Sau Dumnezeu Fiul?

ioan 10:30 Eu şi Tatăl una s

Editat de brudi

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
In ebraica exista singural, dual (si exprima perechi de ochi, urechi, maini,... poate si oameni) si plural.

Stie Haym asta.

 

,,Isaia 48 16 Domnul Dumnezeu m'a trimes cu Duhul Său.,,

,,Num 27:18 Domnul a zis lui Moise:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
si totusi Tatal, Fiul si Duhul Sfant nu sunt parti ale lui D-zeu, ci fiecare este D-zeu si nu avem cum intelege acestea pe deplin

Ba uite ca eu am inteles pe deplin ce spui : politeism :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Asa ca, textul din Geneza nu cred ca poate fi adus ca argument in favoarea doctrinei Trinitatii.

Mai mult de atit.

Trinitatea reprezinta o negare a Bibliei Originale si a Poruncii a I-a din Decalog.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Mai mult de atit.

Trinitatea reprezinta o negare a Bibliei Originale si a Poruncii a I-a din Decalog.

In sfarsit avem si noi o opinie in comun. :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
,,Isaia 48 16 Domnul Dumnezeu m'a trimes cu Duhul Său.,,
Si

unde vezi ca "duhul" ar fi vreun individ?

Daca spun ca sunt cu tine cu duhul cauti doua persoane? Eu nu sunt prea indeajuns?

E caragioz!

,,Num 27:18 Domnul a zis lui Moise:
Editat de ben_gal

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×