Sari la conținut
Forum Roportal
Master_

Minte Matei ?sau minte Isaia

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

בתנ"ך דובר רבות על ביאתו של גואל זה: המשיח יהיה משבט יהודה (בראשית מט, י); נביא כמשה (דברים יח, יח); מזרע דוד (ירמיה כג, ה

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Domnul spune ca ii va da Numele de ,,Domnul neprihănirea noastra,, ,,yehôvâh tsedeq

............................................................................

Cine ti-a spus ca acest verset se traduce ;Domnul neprihanirea noastra?

Spune-i sa ti de-a banii inapoi ca te-a mintit.Tedech inseamna drept.AdicaDumnezeu este drept.

De unde sipina unde ,Neprihanirea noastra?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ben Gal nimeni nu este obligat de a crede si accepta dar, nu se poate spune ca nu este Fiul Lui D-zeu, dupa Tanach.

Eu sunt un fiu al Domnului

La fel si tu si toata omenirea.

 

עמנואל

Imanu-El

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
...oare mint cei ce au prorocit venirea lui Isus { Moise , Isaia ..} sau minte Matei , Marcu , Luca ?

este Isus robul , alesul , prorocul lui Dumnezeu ca si Moise ?sau este El fiul lui Dumnezeu sau chiar Dumnezeu asa cum spune Noul testament ?

A fost om,profet si din moment ce D-zeu la creat merge si robul.

Mint toti. :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Domnul spune ca ii va da Numele de ,,Domnul neprihănirea noastra,, ,,yehôvâh tsedeq

............................................................................

Cine ti-a spus ca acest verset se traduce ;Domnul neprihanirea noastra?

Spune-i sa ti de-a banii inapoi ca te-a mintit.Tedech inseamna drept.AdicaDumnezeu este drept.

De unde sipina unde ,Neprihanirea noastra?

Asa-i Haym, tsedeq este dreptatea noastra de aceea am si scris yehôvâh tsedeq, D-zeu dreptatea noastra, dar nu am si tradus-o ptr. ca nu despre asta se discuta ci despre Mesia ca Fiul lui Dumnezeu, si nu ca oameni fii a Domnului prin El.

 

Mai bine comenteaza ce scrie David in Psalm aici, cand spune D-zeu ca a nascut pe Imaratul (melek) Meu in Sion, in El sa va incredeti,...

,,Psalm 2:6

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
A fost om,profet si din moment ce D-zeu la creat merge si robul.

Mint toti. :)

Daca N Testament spune ca e Dumnezeu,si Dumnezeu spune in Isaia 43 10 ca nu a fost si nu va fi alt dumnezeu inafara de el.Atunci cineva minte.

Si as vrea sa vad daca ghicesti ,cine?

 

Asa-i Haym, tsedeq este dreptatea noastra de aceea am si scris yehôvâh tsedeq, D-zeu dreptatea noastra, dar nu am si tradus-o ptr. ca nu despre asta se discuta ci despre Mesia ca Fiul lui Dumnezeu, si nu ca oameni fii a Domnului prin El.

 

Mai bine comenteaza ce scrie David in Psalm aici, cand spune D-zeu ca a nascut pe Imaratul (melek) Meu in Sion, in El sa va incredeti,...

,,Psalm 2:6

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Daca N Testament spune ca e Dumnezeu,si Dumnezeu spune in Isaia 43 10 ca nu a fost si nu va fi alt dumnezeu inafara de el.Atunci cineva minte.

Si as vrea sa vad daca ghicesti ,cine?

Nu merge pe mintite, ghicite,...

Isaia 43 10

yehôvâh (Eternul, Existentul) zice... ca sa stiti, ca sa ma credeti, ca sa intelegeti,... inainte de mine n-a fost nici un D-zeu ('êl- singural) format, asezat, (yâtsar),... si nici dupa mine devenit.

Aici nu stiu la cine se refera ,,Voi s

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×