Sari la conținut
Forum Roportal
Master_

Minte Matei ?sau minte Isaia

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

in Noul testament se vorbeste de Isus ca fiind Fiul lui Dumnezeu dar cei au propocit venirea lui Isus au vb de El ca fiind robul si alesul lui Dumnezeu ...intre fiul si robul sau alesul chiar prorocul lui dumnezeu este mare diferenta ...oare mint cei ce au prorocit venirea lui Isus { Moise , Isaia ..} sau minte Matei , Marcu , Luca ?

 

este Isus robul , alesul , prorocul lui Dumnezeu ca si Moise ?sau este El fiul lui Dumnezeu sau chiar Dumnezeu asa cum spune Noul testament ?

 

 

interesant topicu tau. ce nu inteleg io este......exprimarea.

 

adica tu pui problema ca oricum e minciuna ce scrie p-acolo si astepti prin asta sa se chinuie careva sa te convinga de contrariu.

 

concret....unde vezi tu minciuna? referitor la ce, mai exact?

 

Se dezbate o contradictie din biblie!

Mint cei ce au spus ca Isus a fost om ca toti ceilalti oameni sau mint cei ce au spus ca Isus a fost divinitate!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Se dezbate o contradictie din biblie!

Mint cei ce au spus ca Isus a fost om ca toti ceilalti oameni sau mint cei ce au spus ca Isus a fost divinitate!

 

de cand doo lucruri care aparent sau nu se contrazic, sunt minciuni?

daca noi doi suntem intr-o camera, tu esti in usa, eu in dreptul geamului, tu vezi doar anumite lucruri din camera si eu la fel si incepem sa ne certam despre ceea ce se vede din unghiul fiecaruia, asta inseamna ca mintim?

 

 

sau daca ne uitam amandoi la un creion si din cauza luminii, tu il vezi portocaliu iar io verde in dungi albastre, de asemenea, inseana ca mintim? nu draga. tre sa luam creionu, sa mergem cu el la o lumina neutra si vom vedea amandoi ca creionu era defapt ..............o bomba cu fitilu ajuns la capat...... :lol2: :rot: :D :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
de cand doo lucruri care aparent sau nu se contrazic, sunt minciuni?

daca noi doi suntem intr-o camera, tu esti in usa, eu in dreptul geamului, tu vezi doar anumite lucruri din camera si eu la fel si incepem sa ne certam despre ceea ce se vede din unghiul fiecaruia, asta inseamna ca mintim?

 

Fiecare poata sa minta in ceea ce spune! Cum demonstrezi, ca ai vazut un lucru intr-un anumit mod sau ca n-ai mintit ca ai vazut lucrurile in acel mod, pentru a-ti satisface un interes?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ei uite ca la varianta asta nu m-am gandit...... :lol2: :rot: :D :)

 

chiar asa, cum de nu m-am gandit? shame on me.......

 

eu am zis cum procedam: mergem cu creionu undeva unde e o lumina neutra, spre exemplu ....la lumina zilei, ca asta nu minte. si vedem exact.

 

dar in exemplul cu camera, tre sa facem schimb de....experienta, adica de locuri, ca sa vedem ce vede celalalt si sa ne convingem daca minte sau nu. aci, interesu poa sa fie a designerului, sa ne certam si sa scoatem mai multi bani din buzunar. spre exemplu, da ar mai fi......

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Tot nu am inteles cine a mintit , Moise Isaia care il numesc pe Isus rob, proroc , ales al lui Dumnezeu sau cei din noul testament care-l numesc fiul lui Dumnezeu ?

Daca vrei intr-adevar un raspuns bazat pe ce scrie in Biblie, ca vad ca de acolo ai dat citate, vei observa ca Insusi Isus spune:

"si oricare va vrea sa fie cel dintai intre voi sa va fie rob. Pentru ca nici Fiul omului n-a venit sa I se slujeasca, ci El sa slujeasca si sa-Si dea viata ca rascumparare pentru multi.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Daca vrei intr-adevar un raspuns bazat pe ce scrie in Biblie, ca vad ca de acolo ai dat citate, vei observa ca Insusi Isus spune:

"si oricare va vrea sa fie cel dintai intre voi sa va fie rob. Pentru ca nici Fiul omului n-a venit sa I se slujeasca, ci El sa slujeasca si sa-Si dea viata ca rascumparare pentru multi.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acelasi Isus spune in aceeasi Biblie:

Luca 19.27. Iar pe acei vrăjmaşi ai mei, care n-au voit să domnesc peste ei, aduceţi-i aici şi tăiaţi-i

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acelasi Isus spune in aceeasi Biblie:

Luca 19.27. Iar pe acei vrăjmaşi ai mei, care n-au voit să domnesc peste ei, aduceţi-i aici şi tăiaţi-i

Editat de hans

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

La a doua venire, El va veni ca Imparat, pentru a "domni in mijlocul vrajmasilor Sai...".

Apoi, "in urma, va veni sfarsitul, cand El va da Imparatia in mainile lui Dumnezeu Tatal, dupa ce va fi nimicit orice domnie, orice stapanire si orice putere." (1Cor.15:24).

 

Profetia cu "chipul de rob", se refera la prima Lui venire.

Iar pilda pe care tu ai dat-o, se refera la "sfarsit", cand Isus va veni ca si Imparat si Judecator al lumii.Sau ca "stapan", cum spui Tu. Caci in Luc.19.15 se spune:"cand s-a intors el, dupa ce isi primise imparatia...".

................................................................................

.....................................................

La a doua venire ,este scris ca doar ii va desparti pe unii de altii si va zice celor de la dreapta ;Veniti binecuvintatii tatalui meu etc.Deci de acolo inainte el nu va imparati.Pina atunci iar nu se gaseste vre-un text ca ar fi fost imparat.Adica intre prima si a doua venire.Caci este scris;Pocaitiva si intoarceti-va la dumnezeu ,ca sa vina de la Domnul vremile de inviorare, si sa trimita pe cel ce a fost rinduit mai dinainte pentru voi.

Asadar cind va imparati?

I mi veti spune ca in mia de ani.

Dar unde este locul miei de ani?Intre prima si a doua venire nu are loc.Atuncii cind?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×