Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Caracteristica a personalitati ?

 

 

Da, gelozia ţine de simţul proprietăţii, şi acest simţ e o caracteristică a personalităţii. Drept urmare, gelozia, şi ea, aparţine comportamentului uman individual. Cam ca şi voinţa : unii au mai multă, alţii mai puţină. Poţi să le faci orice, că tot aşa răm

Editat de lupini

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
sa dai inapoi?

sau sa te maturizezi?

 

Să mă maturizez. :cheers:

 

 

 

mai bine vindeca-te de gelozie.

 

 

Nici nu pot da' nici nu vreau. Un om gelos nu e bun la casa omului. Pe omul gelos nu-l interesează foarte mult de ceea ce face soţia, ce fac copiii, ce face pisica, ce face c

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Corect.

Pe omul gelos il intereseaza doar sa bata cu pumnul in masa: unde ai fost, fă, pana la ora asta?

Aha...cu Gheorghe, da? (Gheorghe fiind unul din cei multi barbati din mintea lui dar nu si din viata ei

 

Nu, ăla nu e doar omul gelos, ci şi omul prost-crescut. Combinaţia asta,

Editat de lupini

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dude, .... faza cu 20 de persoane pe semenstru nu se aplica aici, ... /quote]

 

 

Ai citit news-ul de la Timisoara cu studenta de la medicina??? doar asa ca lectura suplimentara sa afli ce mai fac studentele in timpul liber.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da' aici e vorba despre gelozie intre frati sau gelozie intre doi oameni ce formeaza un cuplu?! Ca mie mi se pare ca nu e acelasi lucru.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Corect.

Pe omul gelos il intereseaza doar sa bata cu pumnul in masa: unde ai fost, fă, pana la ora asta?

Aha...cu Gheorghe, da? (Gheorghe fiind unul din cei multi barbati din mintea lui dar nu si din viata ei :think: ).

 

____________

 

 

Si tot nu inteleg ce treaba are gelozia cu simtul proprietatii pus sau nu la punct.

Ideea de baza este urmatoarea: simtul proprietatii nu are NIMIC a face cu iubirea. In schimb gelozia are. Cine e gelos, considera ca totul ii apartine: femeia, chilotii femeii, timpul ei liber, cratita ei, dresul ei, totul este al LUI. Aiurea! Asta nu se intampla decat in mintea lui bolnava.

Ca vi se pare voua ca daca iubesti esti si gelos, eu personal spun clar: nu-i adevarat. Poti iubi si fara a fi gelos, poti fi gelos si fara a iubi cu adevarat. Asa ca...trageti voi concluziile pt voi.

Mie mi-e absolut clar ca gelozia sub nici o forma nu-i sanatoasa.

 

foarte bine spus!

iubirea nu are nici o legatura cu gelozia

gelozia, in afara de un simt al posesiunii supradimensionat tine clar de increderea in tine care evident lipseste cu desavirsire si genereaza din pacate o proiectie a neincrederii in ceilalti

gelozia e patologica, si din pacate, tare grea

produce suferinta imensa si gestionata prost poate duce chiar la crima sau sinucidere

si atunci, unde e iubirea aici?

repet, parerea mea, cine are asemenea probleme, nu-i strica, sa incerce sa-si dezvolte, sa-si cultive increderea in el, sa se iubeasca sa se stimeze, sa se respecte, si sa nu uite, noi nu apartinem nimanui, nici macar noua, doar divinului din noi

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×