Sari la conținut
Forum Roportal
ilinca2009

Finalizare tratament Cipralex

Postări Recomandate

Buna, din nou,

 

Incepand cu luna august, voi incepe reducerea dozei de Cipralex. "Consum" acest medicament din 13 iunie 2008, doza fiind de 10 mg/ zi. Dupa cum am precizat mai sus, incepand cu luna august doza se va micsora la 5 mg, pentru inca 2-3 luni, dupa care, daca totul va fi OK, voi renunta definitiv. Mentionez faptul ca nu am mai luat anxiolitice din noiembrie 2008 si fac o sedinta de psihoterapie/ saptamana. Nu pot spune ca mi-am revenit complet. Mai am atacuri de panica, stari de anxietate si depresie, insa la intensitati moderate.

 

M-as bucura foarte mult sa aflu experientele voastre de dupa intreruperea tratamentului cu Cipralex.

 

Multumesc mult!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

pot sa iti spun eu, cu toate ca am luat sertralina si nu cipralex. am luat cam 7 luni. sincer nu cred ca imbunatatirea starilor mele sa se fi datorat pastilelor ci mai degraba psihoterapiei (poate ma insel, dar e putin probabil sa iti schimbi gandirea cu pastile). am intrerupt brusc pt ca nu mai aveam reteta si oricum luasem destul. asa ca vreo saptamana am tras niste ametelei cam nasoale si niste puseuri zdravene in zona capului dar au trecut. e bine ca sa te lasi treptat asta e cert si e valabil pt orice tratament de durata.

 

daca psihoterapia nu da roadele dorite poti incerca si altceva cu poate mai mult succes. ideea e ca trebuie sa schimbi multe astfel incat viata sa devina o placere, cu toate ca greutati vor mai exista. gandirea e primul lucru pe care il schimbi, dupa aia, mediul familial, cel in care lucrezi samd. ideea e ca exista niste conditii pt care o persoana e fericita sau depresiva astfel ca e o chestiune complexa. sau cel putin eu asa o vad.

Editat de gabone77

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
pot sa iti spun eu, cu toate ca am luat sertralina si nu cipralex. am luat cam 7 luni. sincer nu cred ca imbunatatirea starilor mele sa se fi datorat pastilelor ci mai degraba psihoterapiei (poate ma insel, dar e putin probabil sa iti schimbi gandirea cu pastile). am intrerupt brusc pt ca nu mai aveam reteta si oricum luasem destul. asa ca vreo saptamana am tras niste ametelei cam nasoale si niste puseuri zdravene in zona capului dar au trecut. e bine ca sa te lasi treptat asta e cert si e valabil pt orice tratament de durata.

 

daca psihoterapia nu da roadele dorite poti incerca si altceva cu poate mai mult succes. ideea e ca trebuie sa schimbi multe astfel incat viata sa devina o placere, cu toate ca greutati vor mai exista. gandirea e primul lucru pe care il schimbi, dupa aia, mediul familial, cel in care lucrezi samd. ideea e ca exista niste conditii pt care o persoana e fericita sau depresiva astfel ca e o chestiune complexa. sau cel putin eu asa o vad.

 

Mersi mult pentru raspuns. Am micsorat doza de 2 saptamani de la 10 mg la 5 mg. Pana acum totul e OK. Abia astept sa scap de ele si raman doar cu psihoterapia.

Ai dreptate, totul pleaca de la modul in care gandesti. Mi-am pierdut job-ul (desfiintare departament pe motive de criza) astfel incat in ultimele saptamani am avut ocazia sa stau cu mine insami si sa-mi vorbesc, chestie pe care nu o facusem de ani de zile si o evitam cu succes. Si m-a ajutat mult. In plus, fac lucruri pe care nu ma credeam in stare sa le fac: stau singura in casa, fara sa fac atac de panica, am pus pe mine vreo 2 kg, fac exercitii.

 

In tot raul e un bine :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Mersi mult pentru raspuns. Am micsorat doza de 2 saptamani de la 10 mg la 5 mg. Pana acum totul e OK. Abia astept sa scap de ele si raman doar cu psihoterapia.

Ai dreptate, totul pleaca de la modul in care gandesti. Mi-am pierdut job-ul (desfiintare departament pe motive de criza) astfel incat in ultimele saptamani am avut ocazia sa stau cu mine insami si sa-mi vorbesc, chestie pe care nu o facusem de ani de zile si o evitam cu succes. Si m-a ajutat mult. In plus, fac lucruri pe care nu ma credeam in stare sa le fac: stau singura in casa, fara sa fac atac de panica, am pus pe mine vreo 2 kg, fac exercitii.

 

In tot raul e un bine :)

 

 

ce psihoterapie faci? daca te intereseaza iti pot recomanda ceva, ce pe mine m-a ajutat f mult sa devin un om mai linistit si probabil mai ok ca persoana.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ce psihoterapie faci? daca te intereseaza iti pot recomanda ceva, ce pe mine m-a ajutat f mult sa devin un om mai linistit si probabil mai ok ca persoana.

Fac psihoterapie dinamica, apropiata de psihanaliza, dar care combina si chestii mai evoluate. insa orice recomandare este binevenita.

 

daca nu vrei sa fie publica, o astept pe pm.

 

Pp ca, in cazul tau a dat roade terapie cognitiv-comportamentala. Intr-adevar, are o gramada de avantaje, in primul rand este rapida.

 

mersi mult, inca o data

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

da asa e. e cognitiv - comportamentala. asta dupa ce am stat 6 luni in psihanaliza fara vreun progres evident. dar pana la urma e alegerea ta, stiu ca e f greu sa renunti la psihoterapie mai ales ca se creeaza o relatie intre pacient si psiholog care uneori poate fi mai emotionala decat s-ar presupune ca e cazul :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×