Sari la conținut
Forum Roportal
Raul231

Canin cu nervul scos

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

problema e ca e un pic innegrit pentru ca o vaca de doctorita la care am fost acum zece ani mi-a scos nervul cand mi l-a plombat.acum am mai fost la alt medic si mi-a spus ca s epoate albi si apoi schimba plomba.E adevarata chestia asta?mentionez ca dintele nu e sfaramat asa cum se intampla la cei cu nervii scosi,e integru,doar un pic innegrit.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
problema e ca e un pic innegrit pentru ca o vaca de doctorita la care am fost acum zece ani mi-a scos nervul cand mi l-a plombat.acum am mai fost la alt medic si mi-a spus ca s epoate albi si apoi schimba plomba.E adevarata chestia asta?mentionez ca dintele nu e sfaramat asa cum se intampla la cei cu nervii scosi,e integru,doar un pic innegrit.

 

Nu te-ai gandit ca ai avut o afectiune pulpara si a trebuit sa ti se extirpe nervul??

Un dinte devital e un dinte mort,se inegreste in timp si sansele sa se fractureze cresc.Daca nu te mai multumeste culoarea fa-ti o fatetare, eventual iti pui o coronita.Pana la implant mai sunt si alte variante.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Indiferent ca il va albi sau nu,ca ii va schimba plomba sau nu,caninul ala este mort.Dinte fara nerv nu traieste.

Probabil noua dentista vrea sa faca un ban extra pe caninul tau ce este mort.

Un stomatolog bun,iti recomanda un implant.

Hai c-am trait s-o aud si pe asta :o: Te-ai gandit mult? :roll: Un dinte "fara nerv" poate sta muuuuuuuuuuult si bine pe arcada. :soc:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
problema e ca e un pic innegrit pentru ca o vaca de doctorita la care am fost acum zece ani mi-a scos nervul cand mi l-a plombat.acum am mai fost la alt medic si mi-a spus ca s epoate albi si apoi schimba plomba.E adevarata chestia asta?mentionez ca dintele nu e sfaramat asa cum se intampla la cei cu nervii scosi,e integru,doar un pic innegrit.

 

Odata innegrit nu cred ca ti-l mai poate albi iar schimbatul plombei nu ajuta cu nimic. "Vaca" de doctorita care ti-a facut root canal-ul trebuia sa-ti spuna ca in aceste cazuri este recomandat sa imbraci dintele.Nu toti dintii cu nervul scos se sfarama,dar probabilitatea ca se vor crapa si innegri este mare.

Ce trebuie sa faci acum este sa-l imbraci.

Editat de Naeema

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

Inainte de a ajunge la situatii radicale, fatete, coronite, implant :think:(caninul este cel mai important dinte de pe arcada, si trebuie salvat cu orice pret), cel mai bun ar fii tratamentul recomandat de medicul tau, albire + schimbare plomba. Dintele s-a colorat fie datorita unor materiale folosite la tratamentul lui (indepartarea lor + albirea interna poate rezolva problema), fie unei carii secundare care a aparut in timp (curatarea ei + "replombarea" rezolva problema). Iar daca toate acestea nu dau rezultat ai varianta fatetarii, in ultimul caz o coronita.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

eu am facut-o vaca pur si simplu pentru faptul ca dintle nu ma durea absolut deloc si tot mi-a scos nervul.

In orice caz multumesc pt raspunsuri,cred ca o sa incerc o fatetare.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
eu am facut-o vaca pur si simplu pentru faptul ca dintle nu ma durea absolut deloc si tot mi-a scos nervul.

In orice caz multumesc pt raspunsuri,cred ca o sa incerc o fatetare.

Uneori ai necroza sau gangrena pulpara si nu ai simptome.Si in cazu lasta se scoate nervul.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×