Sari la conținut
Forum Roportal
black-mamba

Compilatoare c++

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Salut ,as vrea sa stiu si eu ce compilatoare de c++ folositi , am niste carti mai vechi despre c++ insa exemplele de acolo nu merg a fi compilate in Visual C++ express edition ! :cry: Astept raspunsuri :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Salut, Visual C++ Express Edition este foarte bun in opinia mea, mai ales daca esti incepator, incearca sa intelegi acele exemple, sa citesti erorile pe care compilatorul ti le raporteaza si sa modifici codul corespunzator.

Eu de pilda, fiind programator in mediu windows, folosesc in majoritatea cazurilor compilatorul inclus in Visual Studio 2008 dar am si proiecte unde primeaza viteza de executie si atunci folosesc Intel C++ Compiler care este optimizat pt. a folosi eficient noile intructiuni incluse in procesoarele actuale.

Editat de StaticVoid

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Salut, Visual C++ Express Edition este foarte bun in opinia mea, mai ales daca esti incepator, incearca sa intelegi acele exemple, sa citesti erorile pe care compilatorul ti le raporteaza si sa modifici codul corespunzator.

Eu de pilda, fiind programator in mediu windows, folosesc in majoritatea cazurilor compilatorul inclus in Visual Studio 2008 dar am si proiecte unde primeaza viteza de executie si atunci folosesc Intel C++ Compiler care este optimizat pt. a folosi eficient noile intructiuni incluse in procesoarele actuale.

 

Salut,

 

Acceasi problema o am si eu. Incerc sa invat C si C++ dintr-o carte si nu stiu cum as putea incerca exemplele respective. Eu am un compilator care se cheama CodeGear Studio 2009 (parca :jester:) si mi se pare greu de folosit pentru ca trebuie sa lucrezi in el folosind interfete (cel putin eu asa am inteles din cat de putin l-am butonat). As vrea ceva unde sa scrii pur si simplu codul, asa cum am lucrat, de exemplu, in MatLab. (acolo in cele din urma trecusem si la lucrul cu interfete, dar la CodeGear de care v-am spus mi se pare inca prea greoi). Mentionez ca eu vreau sa invat C/C++ pentru problemele de Inginerie pe care o sa le am de rezolvat la scoala, nu sa creez soft (cel putin nu inca :jester:). Intrebarea mea este daca Visual C++ Express Edition de care ai spus tu se potriveste cerintelor mele si daca nu, atunci ce altceva (free) ma sfatuiti sa folosesc...

 

Multumesc!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×