Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Salutare!!

V-am mai scris despre mine, insa ca sa reamintesc.

Am 28 ani, am descoperit hepatita acum 2 ani jum in timpul sarcinii. Am nascut un copil sanatos. Am continuat investigatiile. Ag Hbs era pozitiv, Ac Hbe pozitivi, Ag Hbe negativ. Anul acesta in martie Ag Hbe s-a activat - explicatie o scadere a imunitatii f brusca. Intr-o luna s-a negativat singur. Dupa acest episod am facut viremia 1380000 de copii, transaminazele normale si acum bomba...Fibroza 3 , Hepatita cronica cu activitate necroinflamatorie moderata.

Marti depun dosarul pt entecavir. Sper sa obtin tratamentul repede.

 

Intrebarile mele:

1. Mai este cineva prin zona cu fibroza 3??

2. Daca, da de cat timp o are???

3. Oare este adevarat, ca in 18 l ajungi in F4???\Am citit pe net, nu mi-a zis un doctor....

4. Fibroza este reversibila?? Cum pot ajuta pina la primirea tratamentului???

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Andreea, stai asa. Nu te impacienta!

Fibroza F3 este o fibroza avansata, e adevarat. Trebuie sa ii acorzi atentia cuvenita ca nu cumva sa se agraveze.

Eu am F0 in urma fibromax-ului. La fel si fibroscan-ul mi-a dat acelasi scor. Adevarat ca nu am facut punctie.

Acum eu zic asa: atata timp cat transaminazele sunt in limite normale (deci fara citoliza, adica fara inflamatie hepatica) fibroza nu avanseaza. Ce ai citit tu pe net cum ca in 18 luni ajungi la F4, e o prostie. Depinde de la pacient la pacient.

Repet: transaminaze normale inseamna ca fibroza nu avanseaza.

Parerea mea este ca ai ajuns la acest scor de fibroza cu mult timp in urma (cand aveai activitate citolitica). Si asa ai ramas. Extrem de important este ca transaminazele sa nu mai creasca acum.

Pe de alta parte, este esential sa faci demersurile pentru obtinerea unui tratament. Cred ca ideal pt. tine acum ar fi Baraclude (Entecavir). Cauta un doctor care sa isi dea tot interesul pentru tine, sa iti intocmeasca repede si "bine" dosarul ("bine" inseamna ca transaminazele pot "creste" pe hartie, atat cat e nevoie).

Daca stai bine din punct de vedere financiar, atunci poti sa incepi tratamentul suportand tu cheltuielile. Daca consideri ca nu iti permiti sa il duci mult timp, atunci nu te apuca.

Din ce am mai citit eu, conform unor studii pe Entecavir, s-a demonstrat ca la unii pacienti s-a constatat o usoara regresie a fibrozei. Asa ca nu dispera.

Important acum e sa nu te stresezi. Ai nevoie de un sistem imunitar bun.

Inca o data: atata timp cat transaminazele sunt OK, nu te stresa prea tare. Fibroza nu avanseaza.

Ai grija de tine si te astept cu vesti!

Editat de Connny

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu e bine.

Era bine daca dosarul de maine contine si analize cu valori ridicate ale transamaniazelor. Acum, in prezent. Vb cu medicul tau

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu e bine.

Era bine daca dosarul de maine contine si analize cu valori ridicate ale transamaniazelor. Acum, in prezent. Vb cu medicul tau

Pai, am vb si cu medicul si cu cineva de la CASMB. Din luna aprilie nu se mai tine cont de punctaj. Se iau dosarele in ordinea depunerii lor, adik ,,primul venit, primul servit''. Transaminazele erau importante pe vechea procedura de acordare a tratamentului. Valoarea lor putea oferi un anumit punctaj. In prezent valoarea transaminazelor, te-ar putea scuti de efectuarea punctiei hepatice, asta dc valoarea este 2xN, sau mai amre.

Tu de ce crezi ca ar fi trebuit ca transaminazele sa fie mai mari????? Oricum la dosar am bagat val cea mai mare care am avut-o, acum 1l, era cu 3 unitati peste val normal. In prezent au scazut la 1/2 din val norm.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pai, am vb si cu medicul si cu cineva de la CASMB. Din luna aprilie nu se mai tine cont de punctaj. Se iau dosarele in ordinea depunerii lor, adik ,,primul venit, primul servit''. Transaminazele erau importante pe vechea procedura de acordare a tratamentului. Valoarea lor putea oferi un anumit punctaj. In prezent valoarea transaminazelor, te-ar putea scuti de efectuarea punctiei hepatice, asta dc valoarea este 2xN, sau mai amre.

Tu de ce crezi ca ar fi trebuit ca transaminazele sa fie mai mari????? Oricum la dosar am bagat val cea mai mare care am avut-o, acum 1l, era cu 3 unitati peste val normal. In prezent au scazut la 1/2 din val norm.

Buna,

Eu am fibroza 3; stiu de ea de aprox. 3 ani; de cand o am...habar nu am. Daca o tii sub control (eu incerc asta cu interferon) nu inainteaza. Rar, f. rar se intalnesc cazuri cand fibroza regreseaza. Important - repet- e sa o faci sa nu inainteze. Si nu e o regula in cat timp ajungi la ciroza (adica grad 4). Poti sa nu ajungi niciodata; depinde de fiecare organism, de complicatii, etc.

Sanatate!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×