Sari la conținut
Forum Roportal
Chris67

Tulburare de posesie?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Buna ziua!

Actuala mea prietena si viitoarea mea sotie este cea implicata,si normal ca si eu.

Este divortata din 2006.Cu fostul are 2 copii(13 si 11 ani in prezent).Din nefericire nu au fost in situaia in care sa se desparta amiabil(adica sa fie copiii si la noi si la el).A dus o politica perfida prin care i-a atras pe copii de partea lui prin orice mijloace.Apartamentul in care au locuit inainte de divort este al Marei(acolo s-a nascut,iar dupa revolutie l-a achizitionat),iar dupa divort,in care copiii au fost incredintati tatalui lor,pt. ca Mara a venit la mine,au ramas sa locuiasca acolo,fara vreun acord din partea ei.Colac peste pupaza camera in care sta impreuna cu copiii o tine inchisa cu cheia.

De la divort el a platit doar vreo 500 RON la intretinere,pt. ca ii tb. la un termen al procesului.Dupa incheierea divortului,fara partaj,Mara a deschis un proces pt. evacuare,in care mai erau si alte capete de judecata,printre care si lipsa de folosinta-iar el a cerut drept de retentie.In ianuarie anul acesta,s-a pronuntat instanta-evacuarea lui,si are de plata si vreo 20000 RON(lipsa de folosinta si sumele restante la intretinere).A introdus recurs,iar acum stam inca o gramada pana va deveni definitiva si irevocabila decizia.Intrebarea mea e ce putem face fara sa riscam ceva penal?Ne gandeam sa mergem acolo,sa spargem usa,sa-i dam lucrurile afara si sa schimbam yala.Alta varianta este sa facem plangere penala pt. tulburare de posesie,sa mergem cu organul de politie sa constate ca tine si usa inchisa la dormitor(suntem intr-adevar in prezenta conditiilor pt. tulburare de posesie????).Deja iar s-au strans datorii de vreo 5000 de RON la intretinere,si iar vom fi somati de asociatia de locatari sa facem plata,in caz contrar proprietara va fi data in judecata.Multumim anticipat pt. sfaturi.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nu faceti prostii

asteptati sentinta definitiva si irevocabila

ce sulta pretinde fostul sot? cea de 500 ron? daca ati fi achitat sulta, s-ar fi putut continua evacuarea silita.

nu e tulburare de posesie

alt proces nu puteti deschide

apartamentul e cu siguranta proprietate personala a Marei, dinainte de a se casatori?

ati fi putut sa-l inchiriati, sau sa nu platiti cheltuieli de intretinere, sa n-aiba copiii nici apa nici curent

se pare ca oricum nu va pasa de ei.

 

Cine va opreste sa mergeti sa locuiti acolo???

Ei stau doar intr-o camera cu usa incuiata pt ca asa poate dovedi fostul sot ca foloseste doar partial apartamentul, cat e necesar pentru copii, prin urmare nu platesc cheltuielile de intretinere in totalitate, decat cota parte.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
nu faceti prostii

asteptati sentinta definitiva si irevocabila

ce sulta pretinde fostul sot? cea de 500 ron? daca ati fi achitat sulta, s-ar fi putut continua evacuarea silita.

nu e tulburare de posesie

alt proces nu puteti deschide

apartamentul e cu siguranta proprietate personala a Marei, dinainte de a se casatori?

ati fi putut sa-l inchiriati, sau sa nu platiti cheltuieli de intretinere, sa n-aiba copiii nici apa nici curent

se pare ca oricum nu va pasa de ei.

 

Cine va opreste sa mergeti sa locuiti acolo???

Ei stau doar intr-o camera cu usa incuiata pt ca asa poate dovedi fostul sot ca foloseste doar partial apartamentul, cat e necesar pentru copii, prin urmare nu platesc cheltuielile de intretinere in totalitate, decat cota parte.

 

 

Ne pasa de copii,de aceea le-am dat si posibilitatea sa aleaga.Nu cred ca v-am expus atat de complex situatia incat sa emiteti o parere personala atat de drastica(scz. dar nu vreau si nu este nici locul sa intram in polemici).Oricum fostul sot doar se foloseste de copii(daca ati fi vazut in ce mizerie stateau......),in fine.Apartamentul in cauza este chiar cel in care s-a nascut Mara si pe care l-a achizitionat dupa revolutie.Colac peste pupaza de cand am postat precedentul mesaj,fostul sot a luat frigiderul ,masina de spalat,etc. din apartament fara stirea Marei.Incerc sa gasesc vreo portita legala in aceasta noua situatie creata.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ne pasa de copii,de aceea le-am dat si posibilitatea sa aleaga.Nu cred ca v-am expus atat de complex situatia incat sa emiteti o parere personala atat de drastica(scz. dar nu vreau si nu este nici locul sa intram in polemici).Oricum fostul sot doar se foloseste de copii(daca ati fi vazut in ce mizerie stateau......),in fine.Apartamentul in cauza este chiar cel in care s-a nascut Mara si pe care l-a achizitionat dupa revolutie.Colac peste pupaza de cand am postat precedentul mesaj,fostul sot a luat frigiderul ,masina de spalat,etc. din apartament fara stirea Marei.Incerc sa gasesc vreo portita legala in aceasta noua situatie creata.

Greu de gasit ceva in momentul acesta.

Era tulburare de posesie inainte de a deschide voi procesul civil.

In acest moment daca voi veti face ceva impotriva lui, puteti fi acuzati de tulburare de posesie si cu agravante, daca ii aruncati lucrurile in strada.

Asta pentru ca se considera ca este cu violenta. Se considera violenta, si cand se exercita asupra lucrurilor.

 

Cine v-a sfatuit de la inceput a facut-o gresit. Acum trebuie sa asteptati terminarea procesului, si mai apoi eventual un altul in care cereti despagubiri, cu privire la plata intretinerii, daca nu o faceti in actualul.

 

In schimb il puteti acuza de furt. Asta privitor la frigider si masina de spalat.

Daca nu mai exista.

 

Desi altii ar putea considera ca este abuz de incredere.

Puteti incerca. Numai cine cunoaste cazul in amanunt se poate pronunta.

 

 

Si in privinta copiilor nu ati mai facut nimic ?

Ca puteti cere custodia lor, intrucat tatal lor nu va mai avea o locuinta stabila si nici nu ii va mai putea intretine.

Dar, depinde cat de mult va doriti asta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu trebuie sa astepte o sentinta definitiva pt a merge la un executor. Daca instanta de fond s-a pronuntat deja, un ex judecatoresc o poate pune in aplicare.

 

Nu se poate pune in aplicare.

Pentru ca o sentinta definitiva sa poata fi investita cu formula executorie ea trebuie sa fie irevocabila.

S-a introdus recurs prin urmare nu e irevocabila.

Abia dupa ce va fi irevocabila se va putea cere investire cu formula executorie si pusa in aplicare.

 

Nu cred ca v-am expus atat de complex situatia incat sa emiteti o parere personala atat de drastica

Eu cred ca ai expus-o suficient incat sa deducem ca ai acceptat sa se mute la tine o femeie casatorita dupa care plangeau acasa doi copii.

Puteai sa astepti pana divorta si va vedeati de viata mai departe.

Si copiii i-ar fi fost incredintati ei.

Editat de fulgdenea

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ordonanta presidentiala e total alt caz, probabil s-a cerut chiar in timpul procesului. Se poate dispune ca masura de urgenta in cazuri temeinic justificate, cum era si cel descris de tine. Ordonanta e in sine executorie.

Ca nu o cere executorul judecatoresc, o solicita tot avocatul

Daca mergi normal la executor cu o hotarare definitiva dar inca nu s-a scurs termenul de recurs, nu poate solicita instantei incuviintarea executarii silite.

Deci nu puneam in discutie contestatia la executare ci ce anume poate fi investit cu formula executorie

Dupa datele ce le avem in speta nu se poate face executarea. Nici nu e justificata.

Iar copiii nu si-i poate evacua!!! Poate sa-si evacueze fostul sot pentru ca nu mai are raporturi juridice ce izvorasc din casnicie fata de acesta.

Chiar daca copiii sunt incredintati tatalui, mama are obligatii in continuare fata de ei si trebuie sa le asigure mijloacele de existenta in continuare.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
In alta ordine de idei , sentintele date in materie comerciala, nu mai au nevoie de investire.

In alta ordine de idei, deoarece nu e speta comerciala

nu discutam nici despre titluri executorii de drept

 

Ok, dar in situatia asta, in care tatal are custodia copiilor, cum de instanta de fond s-a pronuntat in favoarea reclamantei ?

Nu trebuia sa se judece prin prisma interesului minorilor ?

Intreb si eu.... :o:

 

acest proces are ca obiect evacuarea pe motiv de lipsa de titlu locativ. Nu conteaza ca exul a fost candva casatorit cu Mara. De aceea a castigat in instanta. Citeste si partea in care el insusi pretinde ceva suma de la ea prin intermediul procesului(nu stiu ce ar putea reprezenta)

 

Care prisma a interesului minorilor? Din moment ce am precizat ca amandoi au obligatii fata de copii...

 

De ce nu ar fi , daca ea nu are un alt spatiu locativ ?

Si avocatul ei poate cere o ordonanta. Daca are sau nu castig de cauza... ramane de vazut.

 

 

Nu este pentru ca nu se justifica masura de urgenta. Ea a parasit domiciliul conjugal in anul 2006! au trecut 3 ani. Sunt sigura ca a fost un motiv important pentru incredintarea minorilor ceuluilalt parinte

oricum e speta interesanta

imagineaza-ti ce se va intampla cand intr-o zi va aparea executorul judecatoresc sa-l scoata afara pe respectivul, copiii neintelegand de ce mama lor il da afara din casa pe tatal lor. Daca o sa spui ca sunt deja mari o sa zic ok, asa sa fie...

 

Ar putea cere o ordonanta dar nu merita cazul.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ca bunica iarasi nu-ti poti da afara nepotul

 

Conteaza faptul ca exul solicita suma de bani pentru ca in temeiul acestei cereri sta in apartament pana isi recupereaza banii solicitati, in sensul ca asa apare la caz.

Asta e unul dintre procesele pe care le poti taragana ca asa ai chef :o:

 

Desigur ca interesul minorului primeaza! asta e stipulat de lege

insa daca tatal e evacuat si nu are locuinta, deci imobil in proprietate, e suficient sa aiba o ruda de-a lui locuinta, sau poate sa ia chirie. Instanta nu-i va lua copiii pe motiv ca nu are proprietati imobiliare!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Poate`i admite recursul si ii caseaza prima hotarare . Sa vezi ce ma rad de actualul prieten si( fireste) viitor sot. :o:

:roll: asta da motiv sa ma rad si eu

 

fireste domnul initiator al topicului nu trebuie sa se ofuscheze :soc: daca va avea copii cu Mara si Mara intr-o zi se va muta la altul, va fi pura coincidenta

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Lasati mai omul in pace. :o:

E si asa destul de suparat.

 

Idea este ca el a avut un avocat destept, iar voi unul prost.

Pentru ca acum, prin simplul fapt ca sunteti in litigiu iar el are drept de retentie, fapt ce ii recunoaste posesia de drept, daca veti face ceva impotriva lui se va considera infractiune, si anume, violare de domiciliu.

Editat de laurent-III-rd

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×