Sari la conținut
Forum Roportal
the_listener

Sunt nebun

Postări Recomandate

Este rezonabil.

Unii oameni sunt mai labili decat altii.

Fiecare dintre noi suntem fatalisti de exemplu. Dar unul care pleaca in fiecare zi de acasa cu tacamurile de argint si albumul foto de familie de teama unui cutremur (cunosc un caz), nu ti se pare ca este mai labil psihic decat altul care isi asigura locuinta pentru cutremur?

 

Dar este corect ca omul sa fie creatia lui Dumnezeu, iar acesta sa ii accepte jertfa lui Abel in detrimentul lui Cain?

Este corect ca YHWH sa interzica sa ucizi, dupa care te trimite peste diverse neamuri ca sa ii ucizi pana la unul?

Am zis de la inceput ca fiecare avem stolul nostru de pasarici, dar nu cred ca asta ne face nebuni.

 

Pai nu te trimite Dumnezeu. Da, stiu, tu sustii ca in numele religiei. Da, sunt de acord, dar doar pana in punctul in care religia este facuta tot de oameni. :P

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Asta pentru ca YHWH insusi este un schizofrenic, ca si tine.

 

Tu nu procesezi antagonismul intre doua indemnuri diferite: "Sa nu ucizi"vs "Ucide!""

tu nu procesezi ideea existenta in vt .... '' ochi pentru ochi si dinte pentru dinte'' adica DREPTATEA DIVINA iar sa nu ucizi IUBIREA DIVINA .... daca diavolul nu asculta si ucide ce ar trebui dumnezeu sa faca? sa ii dea flori dupa tine kontro .... deci tu habar nu ai ce contesti dar contesti .... ti se trage de la nebunie desigur :P

multa iubire

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am zis de la inceput ca fiecare avem stolul nostru de pasarici, dar nu cred ca asta ne face nebuni.

Deci nu exista boli mintale?

Pai nu te trimite Dumnezeu.

Cerceteaza Biblia, sa vezi indemnuri la genocid.

Da, sunt de acord, dar doar pana in punctul in care religia este facuta tot de oameni. ;)

Ha ha ha.

Nici nu iti dai seama ce aberant este modul asta de eschiva de la monstruozitatile din Biblie, un mod foarte des intalnit.

Admitand pe YHWH ca Dumnezeu, de ce ai crede truncheat pasajele din Biblie sau capitolele?

Voi faceti slalom printre scrierile biblice, certificandu-le divine pe unele si atribuindu-le oamenilor pe altele?

Pe ce rationament? Pe cel subiectiv: ce va convine.

 

Eu cred ca, daca il accepti pe YHWH ca Dumnezeu, ii atribui integral 'opera'.

 

tu nu procesezi ideea existenta in vt .... '' ochi pentru ochi si dinte pentru dinte'' adica DREPTATEA DIVINA iar sa nu ucizi IUBIREA DIVINA .... daca diavolul nu asculta si ucide ce ar trebui dumnezeu sa faca? sa ii dea flori dupa tine kontro .... deci tu habar nu ai ce contesti dar contesti .... ti se trage de la nebunie desigur :P

multa iubire

Bolnavule.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

stransa legatura inre religie si nebunie...cam prea stransa

 

de care nebunie vorbim? d-aia din acte? aia din cartile psihi? sau aia care ne defineste ca indivizi?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ia nu-mi mai interpreta vorbele dupa bunul plac. Nu e chiar asa.

 

Io parca am mai zis ca, pentru mine, biblia este scrisa de oameni. Religia de asemenea. Credinta si religia nu au nimic in comun (sau ca sa ma exprim mai corect, din punctul meu de vedere.. credinta pe care o vezi in zilele noastre.. e fix pix.. ).

 

 

Kontro, hai sa nu parasim incinta, te rog frumos.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Dar totusi, as vrea sa stiu de ce as fi schizofrenic?

Scrii in prostie prea mult despre ceva total aiurea... nu vad ce urmaresti, n-ai nici un scop anume... postezi degeaba niste mesaje fara nici un sens {ma refer la Dumnezeu-schizofrenul}. Io nu asa imi imaginez un individ de varsta ta.

 

Inca ceva=> tu stai si urmaresti userii {am dat click de 2 ori profilu tau si tu erai pe topicu => "Cine este online" :P} ;) ,stai pe forum toata ziua... cand erai moderator ,ma tot gandeam cum dracu reusesti sa postezi peste tot, esti obsedat de forumu asta :yes:

Editat de Resigned

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×