Sari la conținut
Forum Roportal
stud_in

Spiru Haret, aceasta metafora a invatamantului romanesc..

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Nici nu mai putea sa surprinda pe nimeni faptul ca in sfarsit guvernul se sesizeaza si loveste in aceasta afacere de care auziseram cu totii..Spiru Haret, toata lumea stie pe cineva acolo, la master sau la ID, sau la zi, in orice caz, toata lumea stie nivelul studiilor de acolo. Ceea ce surprinde insa este faptul ca..ministrul Ecaterina Andronescu s-a incumetat sa inceapa aceasta lupta si ca presedintele, in schimb, ia partea asa-zisului invatamant "privat". Nu sunt un admirator al PSD si l-am votat pe Basescu dar este clar: Ecaterina Andronescu merita toata admiratia pentru ca s-a angajat intr-o lupta ce ar putea sa o coste mult iar presedintele ..merita dispretul pentru ca a luat partea cui nu trebuia, din interese, evident. Ar trebui ca cineva sa ii reaminteasca presedintelui ca el a propus pactul pentru educatie, ca el a criticat de atatea ori invatamantul si ca el a antrenat de atatea ori oamenii in reformarea educatiei...iar acum cand facem ceea ce trebuie, cand starpim raul din educatie, multi sar ca arsi...

Si Basescu si Geoana au spus ca nu vor ca diplomele absolventilor sa fie nule. Deci, ne atingem prin aceste pareri clar neavizate obiectivele educatiei? Este clar ca aceste obiective s-au pierdut din vedere in Romania. Obiectivele sunt inovatia, inventia, progresul. Cati absolventi de SH au fost implicati in rezultate inovatoare aici sau in alte tari? Eu cred ca nici unul. Pt ca SH scoate asa cum stim cu totii ... cu diploma. SH este un compromis al ideii romanesti de evolutie: o fabrica care da hartii universitare pentru bugetarii care trebuie sa ocupe un post conditionat de acele hartii. Un intreg sistem corupt, gresit, bazat pe nepotism, pe lipsa de evolutie, de sprijin al valorii. Ceea ce este mai dureros este ca multi romani au criticat-o pe Ecaterina Andronescu. Am strigat cu totii "Sa ii ardem pe corupti!!" dar coruptii suntem noi..

Live with this Romania!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Tu ce facultate ai absolvit, ca la ce prostii debitezi. :)

 

Cred ca te-ai uitat prea mult la televizor. :scare:

Androneasca abereaza, probabil de la canicula.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Parerea mea este ca aceasta situatie este urmarea unor "datorii" politice ... dar e doar parerea mea ...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Tu ce facultate ai absolvit, ca la ce prostii debitezi. :)

 

Cred ca te-ai uitat prea mult la televizor. :scare:

Androneasca abereaza, probabil de la canicula.

in orice caz nu SH. de ce, as avea nevoie de o facultate cu nume mare ca sa am mai multa autoritate in a critica mizeria din educatia din Romania? iar daca e ceva ce nu intelegi inseamna ca ar trebui sa mai citesti o data.

la tv nu prea ma uit.

oricum, daca ai si alte argumente cum ca astea ar fi prostii in afara de parerea ta, le ascult. ne deranjeaza adevarul.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
in orice caz nu SH. de ce, as avea nevoie de o facultate cu nume mare ca sa am mai multa autoritate in a critica mizeria din educatia din Romania? iar daca e ceva ce nu intelegi inseamna ca ar trebui sa mai citesti o data.

la tv nu prea ma uit.

oricum, daca ai si alte argumente cum ca astea ar fi prostii in afara de parerea ta, le ascult. ne deranjeaza adevarul.

Tu, nu ai adus nici un argument.

In afara ca insulti persoane ce nu le cunosti, nu faci nimic altceva.

 

Spune ceva concret, nu cita aberatiile unui ministru incompetent.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Spre deosebire de celelalte universitati, unde numai elitele absolva...

Sistemul (cel putin universitar) trebuie ars, arat si reconstruit.

 

In liceu aveam o colega care nu prea stia sa scrie.

E jurista.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Spre deosebire de celelalte universitati, unde numai elitele absolva...

Sistemul (cel putin universitar) trebuie ars, arat si reconstruit.

 

In liceu aveam o colega care nu prea stia sa scrie.

E jurista.

Bine ca nu e jurnalista . :)

Retorica, i-a fost mai la indemana.

 

Asta cam asa e. Ar trebui reformat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

asa crezi tu ca se starpeste raul din educatie?

ma faci sa rad

nu diplomele in exces acordate pe nemerit sunt problema..ci mentalitatea acelora care cauta sa aiba diploma pentru nestiinta, doar pentru a intra in rand cu lumea, precum si a celora care vad valoarea intr-o hartie!FIX ZERO

ei..mentalitatea e problema..aici ar trebui sa schimbe ceva si cand e mai bine?...exact..inca de la clasa 1

pe un copil il duci la scoala ca sa il educi..sa-l inveti sa se dezvolte,sa-si descopere abilitatile si sa progreseze..

Scoala de la clasa I pana in ultimul an de facultate te trateaza ca pe un retardat. Nu conteaza ce vrei tu, ce vise sau dorinte ai... Lasa, ca stie sistemul mai bine ca tine ce vrei, asa ca stai in banca, memoreaza ce ti se preda si ai viitorul asigurat!

 

Scoala ar trebui sa aiba un alt dens decat cel din prezent!Scoala e buna cat timp te duci acolo ca sa inveti ceva ce iti place si sa folosesti aceste lucruri in viata ca sa obtii ce vrei.

 

Cat timp profesorul va sta la catedra si va reprezenta o autoritate care pedepseste si recompenseaza prin note MEMORAREA DE INFORMATII, iar discipolii vor sta aliniati in banci, lucrurile vor merge prost, indiferent ca se scot sau nu diplome pe banda rulanta!!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Absolut de acord cu Za , Laurent si Kontroversy .

 

Este usor sa prinzi din zbor o stire care face valva si sa descreditezi ceva ce poate nici nu cunosti .Diploma are rolul ei iar instruirea unui individ si ce acumuleaza depinde de el indiferent care este "fabrica de diplome ".

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
asa crezi tu ca se starpeste raul din educatie?

Hm.

Da.

nu diplomele in exces acordate pe nemerit sunt problema..ci mentalitatea acelora care cauta sa aiba diploma pentru nestiinta, doar pentru a intra in rand cu lumea, precum si a celora care vad valoarea intr-o hartie!FIX ZERO

Felicitari pentru perla.

Ovatii.

 

Deci 'diplomele in exces acordate pe nemerit' nu ar fi o problema? Sunt de vina absolventii, ca si-au permis sa se inscrie la universitati.

Ia sa fiu eu subtil: tu ai meritat-o?

 

E o hartie 'fix zero', pe care angajatorii (alti 'capabili') o iau in seama.

Din pacate.

Pentru ca, apropos de solutii, ar fi cazul unei boicotari a 'intelectualilor apriorici'.

Nu mai departe de acum vreo doua saptamani am vazut un viitor economist scuipand flegme in ritmuri de 'sa moara mama, ce harfe are aia!'

Sigur, nu in flegme consta capacitatea unui om, dar, ca si la analiza ADN-ului, spune multe.

Editat de K0ntr0VerSy

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×