Sari la conținut
Forum Roportal
geo05

Ce tip de ram sustine un athlon 64 pt. overclocking?

Postări Recomandate

Am o placa de baza msi k8n platinium, un athlon 64 3000+ venice si doua memorii ddr de cite 256 fiecare 400 mhz si pot sa duc cpu mai sus de 1,8 (fregventa lui originala ) un ram e elixir si unu e pqi io cred ca din cauza ramului nu merge overclocku

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ai presupus oarecum corect... ca te tin ramii in loc aia este SIGUR. Mai ales ca nu sunt de aceeasi firma iar pt un overclocking ar trebui sa ai kit de memorii IDENTICE (vin 2 buc intr-un singur ambalaj)

 

Cum poti remedia:

 

1. Vinde ramii aia (sau pastreaza-i daca ramai fara ramii de la OC)

2. fa rost de memorii bune de Overclockat... ca de exemplu Mushkin, OCZ, Corsair, Geil ... dar ai grija ce serii... ca daca astepti MIG de la Corsair VS te inseli amarnic...

3. incearca sa faci OC... daca tot nu poti posteaza manifestarile.

 

Memoriile astea sunt toate niste memorii scumpe... dar daca nu iti iei memorii de genul asta atunci ti se vor frige si poate si placa de baza odata cu ele... deci daca vrei sa te joci cu focul mai bine ia-ti manusi bune...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ai presupus oarecum corect... ca te tin ramii in loc aia este SIGUR. Mai ales ca nu sunt de aceeasi firma iar pt un overclocking ar trebui sa ai kit de memorii IDENTICE (vin 2 buc intr-un singur ambalaj)

 

Cum poti remedia:

 

1. Vinde ramii aia (sau pastreaza-i daca ramai fara ramii de la OC)

2. fa rost de memorii bune de Overclockat... ca de exemplu Mushkin, OCZ, Corsair, Geil ... dar ai grija ce serii... ca daca astepti MIG de la Corsair VS te inseli amarnic...

3. incearca sa faci OC... daca tot nu poti posteaza manifestarile.

 

Memoriile astea sunt toate niste memorii scumpe... dar daca nu iti iei memorii de genul asta atunci ti se vor frige si poate si placa de baza odata cu ele... deci daca vrei sa te joci cu focul mai bine ia-ti manusi bune...

 

 

pai as cumpare Geil 2x512 crezi ca ar merge?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da, dar daca sunt dinaia albastrii atunci cu OC in limita bunului simt... adica nu foarte mult...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Hmm.... pai daca aveai placa de baza DFI iti recomandam Mushkin redline XP4000 ... facute DOAR pentru Athlon 64 :P Altfel nu are rost sa iei acele memorii pentru ca au nevoie de 3.2 V alimentare... standardul fiind 2.6 V ... (unii mai baga 2.65 V). UNELE SERII de MSI stiu pana la 3.3 V ... vezi in manualul placii tale de baza pls... am incercat sa intru pe site-ul MSI dar merge netul ca bunica la groapa...

 

Poti si daca placa de baza nu poate ... dar de ca si cum ramii nu-s destul de scumpi... trebuie sa iei un "OCZ Ram Booster"...

 

ATENTIE ! Memoriile alea pot fi duse pana la 500 MHZ dar au nevoie de RACIRE ACTIVA ! Pui cumva un cooler de 92 sa isi sufle nervii pe ele...

 

OCZ ... aceleasi mancatoare de curent...

 

Altceva mai "home made" ... Geil Dragon Series... ai sa ramai impresionat (poate) de cum vin ambalate... Latente native foarte bune, si odata am dat un OC pe ele si... nu s-au incalzit deloc... ?!

 

La Corsair ezit in ultima vreme... mi se pare ca au cam luat-o pe ulei cu modelele "obisnuite" deoarece s-au chinuit sa scoata cele mai rapide memorii de 1 gb si 2 gb / slot... si au cam neglijat restul... mai ales seriile Corsair VS care au picat mai mult decat de obicei... (inainte nu prea picau...era o raritate... iti faceai poza impreuna cu un Corsair daca ajungea in service :P) . Sunt bune ca latente native, mai ales seriile XLPT dar cine stie la OC ... ? Inainte erau super brici... Tom's Hardware a folosit memorii Corsair la overclockingul lor cel mai spectaculos... este si filmuletz... Time will tell...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Hmm.... pai daca aveai placa de baza DFI iti recomandam Mushkin redline XP4000 ... facute DOAR pentru Athlon 64 :De Altfel nu are rost sa iei acele memorii pentru ca au nevoie de 3.2 V alimentare... standardul fiind 2.6 V ... (unii mai baga 2.65 V). UNELE SERII de MSI stiu pana la 3.3 V ... vezi in manualul placii tale de baza pls... am incercat sa intru pe site-ul MSI dar merge netul ca bunica la groapa...

 

Poti si daca placa de baza nu poate ... dar de ca si cum ramii nu-s destul de scumpi... trebuie sa iei un "OCZ Ram Booster"...

 

ATENTIE ! Memoriile alea pot fi duse pana la 500 MHZ dar au nevoie de RACIRE ACTIVA ! Pui cumva un cooler de 92 sa isi sufle nervii pe ele...

 

OCZ ... aceleasi mancatoare de curent...

 

Altceva mai "home made" ... Geil Dragon Series... ai sa ramai impresionat (poate) de cum vin ambalate... Latente native foarte bune, si odata am dat un OC pe ele si... nu s-au incalzit deloc... ?!

 

La Corsair ezit in ultima vreme... mi se pare ca au cam luat-o pe ulei cu modelele "obisnuite" deoarece s-au chinuit sa scoata cele mai rapide memorii de 1 gb si 2 gb / slot... si au cam neglijat restul... mai ales seriile Corsair VS care au picat mai mult decat de obicei... (inainte nu prea picau...era o raritate... iti faceai poza impreuna cu un Corsair daca ajungea in service :De) . Sunt bune ca latente native, mai ales seriile XLPT dar cine stie la OC ... ? Inainte erau super brici... Tom's Hardware a folosit memorii Corsair la overclockingul lor cel mai spectaculos... este si filmuletz... Time will tell...

 

 

 

pai in bios zice ca merge ramu pina la 2,85 v

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nu bun. trebuie 3.2 V pt Mushkin sau OCZ... :D De ce ? Pai e simplu... ambele folosesc chip-uri de memorie Winbond... si alea papa curent mult de tot... sunt rapide dar papa curent mult...

 

Incearca totusi serii superioare de Geil... vezi poate gasesti Geil One TCCD Series... CL 1.5 la 400 Mhz si 2.5 la 600 Mhz ! Si consuma intre 2.65 si 2.95 V ... e cam ceea ce vrei tu... cred eu.... mai poti incerca si Geil Ultra, Ultra-X si Ultra Platinum....

 

inainte sa merg la nani m-am intrebat daca le-a testat careva pe astea... si cum naiba sa nu le fi testat nenea Tom...?

 

http://www.tomshardware.com/motherboard/20050721/index.html

 

Dar tot placa de baza DFI folosesc si 3.0 Volti :) Deasemenea NU recomanda overclocking-ul.

Editat de DSpawn

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
nu bun. trebuie 3.2 V pt Mushkin sau OCZ... :sorry: De ce ? Pai e simplu... ambele folosesc chip-uri de memorie Winbond... si alea papa curent mult de tot... sunt rapide dar papa curent mult...

 

Incearca totusi serii superioare de Geil... vezi poate gasesti Geil One TCCD Series... CL 1.5 la 400 Mhz si 2.5 la 600 Mhz ! Si consuma intre 2.65 si 2.95 V ... e cam ceea ce vrei tu... cred eu.... mai poti incerca si Geil Ultra, Ultra-X si Ultra Platinum....

 

inainte sa merg la nani m-am intrebat daca le-a testat careva pe astea... si cum naiba sa nu le fi testat nenea Tom...?

 

http://www.tomshardware.com/motherboard/20050721/index.html

 

Dar tot placa de baza DFI folosesc si 3.0 Volti :tease: Deasemenea NU recomanda overclocking-ul.

 

 

 

 

Ok. Merci mult pentru timpul acordat!!!!

Editat de DSpawn

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

N-ai pt ce, suntem aici (cu totii) pentru a-i ajuta pe ceilalti, suntem marea familie RoPortal.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×