Sari la conținut
Forum Roportal
VorTexu

Scoala ucide creativitatea

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Multi oameni au demonstrat ca invatamantul din ziua de azi este aproape in totalitate, inutil. Acesta ne obliga sa invata multe tampenii pe de rost, sa le tocim bine, si sa le uitam peste putin timp. Creativitatea insa este mult prea putin exploatata, de aceea vreau sa urmariti un filmulet de la TED.com

 

http://www.ted.com/talks/ken_robinson_says...creativity.html

Editat de VorTexu

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Fiti seriosi oameni buni,doar nu ne transformam toti in autodidacti plini de creativitate.Cineva trebuie sa mai si munceasca serios si eficient, iar pentru asta trebuie instruire si pregatire serioasa.Nu putem sa reinventam roata permanent.Omenirea trebuie sa beneficieze de toate cunostiintele inaintasilor.Tot respectul pentru creativi dar si pragmaticii au rostul lor.

Faptul ca invatamantul romanesc a ajuns un dezastru ,este alta poveste de care noi toti suntem vinovati.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu daca poate fi mai rau decat in anii 80, cand invatatul nu avea vreo legatura cu aplicabilitatea lui, in sensul ca, neexistand diversitatea vietii, avantajele pe care le obtii printr-o educatie 'profitabila', invatai in gol.

Nu imi amintesc profesori care sa caute talentele latente ale elevilor si sa ii incurajeze, indrume spre o anumita profesie.

Era un fel de 'lasa-ma sa te las'.

Bun.

Si daca aveai ceva talente lirice de exemplu, care era apogeul artistic? Cantarea Romaniei si ode demente adresate unui partid?

Astazi, poti vedea in real rezultatele. Asta este cea mai importanta motivatie cred.

 

Deci azi nu cred ca e mai rau decat a fost ieri.

Insa normalitatea este departe. Adica normalitatea in care profesorii sa invete scolerul sa gandeasca, sa existe metode de selectionare si indrumare a celor cu diverse aptitudini si -mai ales- sa existe lauri.

Zilele trecute am vazut-o pe Campioana Olimpica, judoka Alina Dumitru acasa la ea: traieste intr-un banal apartament 2 camere parca, impreuna cu mama ei.

CAMPIOANA OLIMPICA.

 

Da, stiu ca e vorba de sport, nu de scoala, dar ce va faceti sa credeti ca Alina nu a invatat?

Cu ce ar fi mai prejos decat o economista de la o banca tupeista, care habar nu are notiuni generale de economie, dar si-a downloadat doua referate de pe net, a platit o licenta si a iesit 'telectuala?

 

Cred ca era ceva pe jos, am alunecat putin de la subiect.

 

Tot respectul pentru creativi dar si pragmaticii au rostul lor.

Pai nu, ca dupa 50 de ani de manie proletara, ca orice labili, ne-am aruncat in cap de partea cealalta a baricadei de nu se mai vede tara de intelectuali.

Absolut fantastic cat de multi intelectuali gasesti in subteranul IQ-ului.

Ca ramane vorba cu 'prosti, dar multi'.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu stiu daca poate fi mai rau decat in anii 80

Nu este mai rau.

 

Nu inteleg de ce se spune ca nu este stimultata creativitatea, cand elevul are posibilitatea de a face absolut tot ce ii trece prin cap in timpul liber, cu sprijinul profesorilor.

La mine in liceu se canta, se dansa, se facea sport, exista cerc de literatura, cursuri de excelenta la majoritatea materiilor, se tiparea revista... Poate ca mai erau si altele dar nu mi le amintesc acum.

Mai mult de atat ce ar putea sa faca profesorii? Doar sa ii indoape pe elevi cu talent, ca altceva... :flowers:

 

Si nici macar nu am frecventat un liceu fruntas.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu este mai rau.

 

Nu inteleg de ce se spune ca nu este stimultata creativitatea, cand elevul are posibilitatea de a face absolut tot ce ii trece prin cap in timpul liber, cu sprijinul profesorilor.

La mine in liceu se canta, se dansa, se facea sport, exista cerc de literatura, cursuri de excelenta la majoritatea materiilor, se tiparea revista... Poate ca mai erau si altele dar nu mi le amintesc acum.

Mai mult de atat ce ar putea sa faca profesorii? Doar sa ii indoape pe elevi cu talent, ca altceva... :flowers:

 

Si nici macar nu am frecventat un liceu fruntas.

 

atat ii duce mintea...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
(...)Insa normalitatea este departe. Adica normalitatea in care profesorii sa invete scolerul sa gandeasca, sa existe metode de selectionare si indrumare a celor cu diverse aptitudini si -mai ales- sa existe lauri.

Zilele trecute am vazut-o pe Campioana Olimpica, judoka Alina Dumitru acasa la ea: traieste intr-un banal apartament 2 camere parca, impreuna cu mama ei.

CAMPIOANA OLIMPICA.(...)

:flowers: Poate au auzit de el şi alţii: Emanuel Stoica ( am absolvit acelaşi liceu :flowers: ) , locul al doilea la Olimpiada Mondială de Matematică. Locuia

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si ia sa vina progenitura indolentei de la ghiseul de la care sfideaza platitorii sa ii ceara acelasi lucru si sa vezi cum primeste documentul incriminat pe loc, precum creditul cu buletinul...

Dar intram in alte discutii.

 

E absolut jenant imbecilismul cu licenta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×