Sari la conținut
Forum Roportal
Nikos_01

Impresii de calatorie: Venezia

Postări Recomandate

Din punctul meu de vedere Venezia e cel mai splendid loc din lume.

io am fost de doua ori, ambele dati in aprilie. de multe ori cand depan preumblarile in Venezia stau si ma intreb daca nu cumva am visat. la plecarea de acolo am plans de disperare.

cel mai mult mi-au placut porumbeii care ti se aseaza pe brate, pe cap, pe fata, daca stai intins....

mi-a mai placut faptul ca erau in San Marco in special, dar de obicei asa e in toata laguna, mii de turisti.

te ineci in marea aia de oameni de toate culorile si cel mai frumos e ca, daca zambesti, primesti raspuns pe o raza de cel putin 10 metri, de la o multime de alti turisti

dar splendoare ca in Basilica San Marco, unde ametesti daca-ti dai cepul pe spate si vrei sa admiri cupola, chiar nu mai exista pe pamant, indiferent de gusturi.

 

io, inainte de prima vizita, tocmai citisem puntea suspinelor, de zevaco, si e usor de imaginat efectul Veneziei asupra mea. m-am dus la coloana aceea de pe colt a palatului dogilor, mi-am lipit obrazul de ea, am inconjurat-o cu mainile si-am stat asa destul de mult, cat sa ma satur, daca se poate spune asa, fara sa am sentimentul ca sunt ridicola si ca cei din jur ma arata cu degetul.

 

m-am dus sa vad si celebra inchisoare de sub ape

dar nu voi putea uita in vecii vecilor......mirosul Veneziei.

aproape de nesuportat atata frumusete.

 

io una iti multumesc pentru fotografiile excelente si pentru cum ai descris ce ai vazut.

 

nu mai ai?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Intradevar ! Foarte frumos oras.

Am numai amintiri placute de acolo.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Venezia este splendida in orice anotimp , are farmecul ei care o face unica si de neuitat.

Am vizitat-o de foarte multe ori ,dar mereu am redescoperit o alta Venezie , aveti dreptate mirousl e nu/l uiti niciodata .

Venezia te atrage , te inspaimanta , te uimeste , te subjuga , plimbarea pe strazi noaptea iti da fiori , dar nu rezisti ispitei si misterului care o invaluie.

 

Foarte frumoase fotografiile.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dragut oras, dar nu m-as mai intoarce acolo. Nu mi-au placut stradutele alea inguste si numai cu apa. Exagerat de multa apa. Ce-i drept, eu am fost si iarna...poate vara e mai frumos. Per total, frumos oras, dar nu extraordinar.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×