Sari la conținut
Forum Roportal
roportal

Google update: jagger

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Google a facut de curand schimbari majore in cadrul algoritmului (o surpriza de sarbatori pentru webmasteri).

Schimbari:

- daca pana acum optimizarea paginii (procentul in care se gasesc cuvintele cheie) conta putin, acum se pare ca ea aprope ca nu mai are valoare;

- titlul paginii ramane important;

- in schimb valoarea link-urilor de pe alte pagini se pare ca a crescut;

- Google a introdus algoritmi sofisticati pentru a detecta daca link-urile sunt naturale sau artificiale (introduse de webmasteri pentru a-si creste ratingul: schimb de link-uri, cumparare de link-uri, retele de schimb de link-uri, ex. digitalpoint)

 

Daca in urma cu cativa ani se putea lansa un site doar cu ajutorul optimizarii si fara a investi bani in publicitate astazi a devenit mult mai greu (daca nu imposbibil).

 

Voi cum ati resimtit update-ul?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

incep sa se prinda baietzii de la google ca algoritmu lor are scapari

link exchangeul a devenit inutil, is curios daca vor face ceva si cu directoarele web. atunci ne ardem cu totii :hi:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu cred ca vor fi probleme cu directoarele dar eu va recomand in momentul in care va apucati de inscrieri sa aveti la indemana cateva descrieri are site-ului. De asemnea sa mai schimbati si titlul (care de obicei este textul link-ului spre voi).

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
incep sa se prinda baietzii de la google ca algoritmu lor are scapari

link exchangeul a devenit inutil, is curios daca vor face ceva si cu directoarele web. atunci ne ardem cu totii :offtopic:

In privinta directoarelor web care implica munca editorilor poti sa stai linistit, nu te va "arde" nici un motor de cautare; insa in privinta directoarelor web care nu solicita munca editorilor... cred ca DA.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

unde ai citit despre noul update? eu unul n-am resimtit nimic !

Daca numai conteaza optimizarea onpage, atunci ar inseamna ca toate site-urile care practica spam ( folosind text ascuns sau repetare de cuvinte cheie in mod abuziv ) ar trebui sa iasa din cautari. Eu inca le vad pe primele pozitii !

edit: scuze....nu mai uitat la data inceperii subiectului :lol2: ..vazusem noiembrie pe acolo . Totusi nu aveai dreptate atunci despre optimizarea paginii :doh:

Editat de allergic

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×