Sari la conținut
Forum Roportal
alucard

Credeti ca in functie de banii care ii dati la preoti sunteti mantuiti?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Apopii, tu confunzi legile fizicii cu metafizica.

 

Si perseverez cu exemplul de mai devreme: un copil nascut orb plateste in avans, preventiv??????

 

Legea talionului sau karma sau alte aberatii de genul asta vin din speranta oamenilor intr-un sistem justitiar.

Sistem justitiar pe care viata insasi il contrazice.

 

Am facut o paralela intre legile fizicii si karma, asta nu se numeste confuzie! :)

Repet, nu stiu cum plateste, daca plateste si in functie de ce plateste si nici nu cred ca ar putea sa-ti raspunda cineva la aceasta intrebare, evident daca are pretentia de luciditate. Daca pui intrebari fara raspuns si speri ca in acest fel sa dovedesti ceva, te inseli.

Legile fizicii exista, sunt reale si fac parte din Univers ca mecanisme proprii, de ce crezi ca nu exista mecanisme prin care orice actiune sa nu atraga dupa sine si o reactiune din partea mediului (karma), in legatura cu orice tip de existenta, la orice nivel? Este chiar atat de aberant?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Atat timp cat tu spui ca legea talionului este infailibila, eu ti-am dat cateva contraexemple.

Daca nu stii ce alta explicatie sa dai, mai este asa de evidenta legea de care vorbesti?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Atat timp cat tu spui ca legea talionului este infailibila, eu ti-am dat cateva contraexemple.

Daca nu stii ce alta explicatie sa dai, mai este asa de evidenta legea de care vorbesti?

 

Citeste ceea ce am spus si ai sa observi ca nu am facut nicio referire la legea talionului, tu ai vorbit despre ea! Ti-am explicat ceea ce inteleg eu prin karma si la asta ma refer!

Karma, pentru mine este evidenta, chiar daca eu nu stiu sa explic pe intelesul tau. Experientele mele personale, dar si ale altora, m-au facut sa ajung la concluzia ca exista karma.

Daca tu nu crezi in existenta karmei, nu inseamna ca nu exista sau ca este aberanta, pur si simplu inseamna ca tu nu crezi in existenta ei, eu personal nu am nimic impotriva si nici nu ma deranjeaza. Eu unul voi incheia acest subiect.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Dar nici daca tu crezi in karma nu inseamna ca exista.

Nu?

 

Pentru mine exista si are sens, pentru tine, din ceea ce ai spus, nu exista. In mod absolut este greu sa ajungem la o concluzie, oricat am discuta pe tema asta.

Eu cred in karma in sensul ca tin cont de ea si incerc sa fac cat mai putine lucruri de care sa-mi para rau.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
mmmda! e mai usor sa nu crezi decat sa crezi.

ptr ca credinta ti-ar cere sa te privesti in oglinda, sa afli cine esti,sa te vezi asa cum esti in realitate.

si asta ar insemna asumarea unei responsabilitati. si e greu. ptr ca ar insemna sa renunti la orgoliu.

 

Categoric. De-asta exista atatia oameni incrancenati impotriva credintei in Dumnezeu. Unii atei sau agnostici inca mai cauta adevarul sau asteapta dovezi, dar nu ii stanjeneste credinta altora; foarte multi insa o resping cu tarie nu neaparat pentru faptul in sine, de a crede ca exista Dumnezeu, ci pentru valorile pe care le sustine, de altruism, de iertare, de smerenie. O dovada e infiintarea "bisericii ateiste" in Elvetia (termeni care se contrazic oricum), oameni care fac un scop din "a-i elibera pe altii de jugul religiei". Atat de mare e incrancenarea lor ca nu pot sa-i lase nici pe altii sa creada in aceste valori. Si e limpede ca lumina zilei, pentru ca asta se vrea in ziua de azi, ca valorile sustinute de religie (si hai sa ma refer doar la cea crestina, pentru ca in privinta altora nu sunt in cunostinta de cauza). Se vrea sa se ajunga la o lume fara principii, o lume in care fiecare sa fie propriul dumnezeu, sa urmareasca doar interesul lui, placerea si inavutirea proprie. Sa mearga impotriva naturii, asteptand pana la batranete sa aiba copii (din cei ce mai multe cazuri de IVF la femei batrane apar in dferite tari), facand avorturi fara mustrari de constinta pentru a-si continua stilul de viata care urmareste doar placerea. Ideea e ca "putem sa facem orice", daca ne "eliberam de religie".

 

Inchipuie-ti ca anul trecut in UK a existat un caz in care o asistenta a fost concediata pentru ca s-a rugat pentru un pacient. Pacientul a depus plangere. Si autoritatile au fost de acord ca "acea asistenta nu trebuia sa isi exprime credinta in public". Deci deja a ajuns ilegal sa te rogi pentru cineva in public. Deci le sta in cale simpla credinta a altora pentru ca vor ca ideile in care cred sa fie eradicate, pentru ca toti sa isi urmareasca in liniste scopurile egoiste, fara ca macar un cuvant sa ajunga la urechile lor si sa ii deranjeze, facandu-i sa se gandeasca de doua ori. Ceea ce rezoneaza perfect cu "valorile" insuflate oamenilor la ora actuala prin diferite mijloace de influenta, cu nivelul de indobitocire la care lumea asta condusa de masoni vrea sa ajunga. "Libertatea" e doar o masca, o iluzie, prin care vor sa reduca omul la un robotel lacom si avid de orice placere tacanita, care sa calce pe capul orcui, sa fie manipulat cu usurinta.

Pe un om care cauta mantuirea si fericirea spirituala nu il pot manipula, nu il pot face sa o vanda si pe maica-sa, nu il pot integra intr-o masinarie cu ochelari de cal. Pe unul care vrea doar bani si sex, da, oferndu-i lucrurile la care aspira sau calea usoara de a le obtine.

Editat de WinoStonehead

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Se vrea sa se ajunga la o lume fara principii, o lume in care fiecare sa fie propriul dumnezeu, sa urmareasca doar interesul lui, placerea si inavutirea proprie. Sa mearga impotriva naturii, asteptand pana la batranete sa aiba copii (din cei ce mai multe cazuri de IVF la femei batrane apar in dferite tari), facand avorturi fara mustrari de constinta pentru a-si continua stilul de viata care urmareste doar placerea.

Ideea e ca "putem sa facem orice", daca ne "eliberam de religie".

Deci 'Codul Civil' si restul codurilor nu au absolut nicio importanta, singura care pastreaza ordinea si valorile este credinta?

Ma lasi?

In momentul acesta ateii nu ating procentul de 10%. Ai idee cam cat la suta din populatia Terrei o reprezinta infractorii?

 

In plus, am dreptul sa fiu deranjata de faptul ca exista preoti, maicute si tot neamul, care ma opresc pe strada pentru a-mi cere bani sa repare o biserica ce a ars sau pentru a incerca sa ma traga la credinta lor cea dreapta?

Sau pentru ca din impozitul pe care il platesc sunt alocate fonduri bisericilor care mie personal nu imi aduc niciun folos?

Am dreptul sa fiu revoltata ca IPS au salarii mai mari decat visez eu pentru urmatorii - pe putin - cinci ani?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Deci 'Codul Civil' si restul codurilor nu au absolut nicio importanta, singura care pastreaza ordinea si valorile este credinta?

Ma lasi?

In momentul acesta ateii nu ating procentul de 10%. Ai idee cam cat la suta din populatia Terrei o reprezinta infractorii?

 

In plus, am dreptul sa fiu deranjata de faptul ca exista preoti, maicute si tot neamul, care ma opresc pe strada pentru a-mi cere bani sa repare o biserica ce a ars sau pentru a incerca sa ma traga la credinta lor cea dreapta?

Sau pentru ca din impozitul pe care il platesc sunt alocate fonduri bisericilor care mie personal nu imi aduc niciun folos?

Am dreptul sa fiu revoltata ca IPS au salarii mai mari decat visez eu pentru urmatorii - pe putin - cinci ani?

cind a aparut codul civil? si restul codurilor??? :o:deci credinta pastreaza ordinea si valorile morale.... :roll:

si asta cu infractorii ce vrea sa zica? e de ajuns CA CEI 10 LA SUTA SA VINDA ARME celorlaltica SA DEVINA INFRACTORI... deci argumentul tau cu ateii sunt 10 la suta ESTE NUL :soc:

de ce nu esti deranjata DE STIINTA care face rau prin vaccinuiri , mincare modificata , deseuri din experimente etc etc etc??????? :jester: deci cind vine cineva sa iti ceara bani pentru o biserica da-i ca o sa iti fie bine... ca PE TIMPENII DAI DESTUi bani nu crezi???? :jester: alte nelamuriri?

multa iubire

Editat de the_listener

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
cind a aparut codul civil? si restul codurilor??? :o:deci credinta pastreaza ordinea si valorile morale....

Ce importanta are asta?

Avem coduri? Avem! Deci "nu putem face orice daca ne eliberam de credinta" asa cum afirma WinoStonehead.

 

si asta cu infractorii ce vrea sa zica? e de ajuns CA CEI 10 LA SUTA SA VINDA ARME celorlaltica SA DEVINA INFRACTORI... deci argumentul tau cu ateii sunt 10 la suta ESTE NUL

Cum? Dar credinta si bisericile exista deocamdata, cum isi permit credinciosii sa cumpere arme si mai ales sa le foloseasca?

 

de ce nu esti deranjata DE STIINTA care face rau prin vaccinuiri , mincare modificata , deseuri din experimente etc etc etc??????? deci cind vine cineva sa iti ceara bani pentru o biserica da-i ca o sa iti fie bine... ca PE TIMPENII DAI DESTUi bani nu crezi???? alte nelamuriri?

multa iubire

De unde stii tu ca nu sunt deranjata si ce relevanta are pentru topic?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×