Sari la conținut
Forum Roportal
alina_2009

Ingrijire bolnav dupa accident vascular

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

bunica mea de 86 ani este internata in spital, partial paralizata dupa un accident cerebral. nu poate vorbi si refuza sa manance sau sa bea apa.

 

s-a mai confruntat cineva cu situatia de a ingriji un bolnav dupa avc? de ce refuza sa manance sau sa bea apa? casca, deci nu are gura inclestata, cred ca ar putea manca, dar refuza categoric.

 

de asemenea, este internata deja de aproape doua saptamani si pentru ca nu este spalata pe cap o mananca groaznic. nu se poate scarpina pentru ca o mana este paralizata, iar cealalta legata de pat, ca sa nu isi scoata tubul prin care este hranita. stiti cumva vreun produs pe care l-am putea folosi pentru a o curata pe par ca sa nu mai sufere si din cauza mancarimii?

 

multumesc!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
vreun produs pe care l-am putea folosi pentru a o curata pe par ca sa nu mai sufere si din cauza mancarimii?

 

 

Apa si sapun!

 

Dar nu numai capul o maninca, asta e mai trist, gandeste-te la tine .....

 

Cred ca are parul scurt, in caz contrar e mai problematic. Iti pui manusi si masca pe nas daca esti mai sensibila, asa este higienic intr-o atmosfera de spital ... si intr-un lighian pui apa calduta cu sampon si cu un prosopel o speli bine pe cap!!!!

Limpezesti parul si usuci cu prosopul daca n-ai uscator!!! Schimbi si fatza de perna sa se simta si mai bine.

Ai putea spala peste tot daca personalul nu se ocupa de bolnevi si sa-i faci un pic de masaj pe partile paralizate.

Poate nu refuza mancarea insa nu poate comunica si se interpreteaza gresit intentia ei.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×