Sari la conținut
Forum Roportal
Clala444

Abuz Cetelem?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Va rog imi puteti spune daca este un abuz sa sune reprezentantul bancii, la care ai credit, la locul de munca, daca am intarziat cu plata ratei cu 15zilei de la data scadentei. Va multumesc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cu siguranta este un abuz, desi nu stiu daca s-ar putea argumenta legal. Este totusi cu siguranta un abuz cel putin legal, pentru ca iti submineaza reputatia, si asta e posibil sa aiba si alte urmari. Din pacate la noi se poate orice, atata timp cat cei care au banii fac si reglementarile in domeniu, fara nici o interventie obiectiva din afara.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Va rog imi puteti spune daca este un abuz sa sune reprezentantul bancii, la care ai credit, la locul de munca, daca am intarziat cu plata ratei cu 15zilei de la data scadentei. Va multumesc.

 

adica te-au notificat de restanta la munca ?

sau doar au vrut sa vorbeasca cu tine ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Va rog imi puteti spune daca este un abuz sa sune reprezentantul bancii, la care ai credit, la locul de munca, daca am intarziat cu plata ratei cu 15zilei de la data scadentei. Va multumesc.

Aveau numarul de la tine, nu? :doh:

Nu cred ca este abuz.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si eu cred ca are un efect negativ ceea ce a facut reprezentantul cetelem. Poti sa-i dai in judecata pentru prejudicierea imaginii tale la locul de munca pe care ti l-ai putea pierde din cauza acelui telefon.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Scrie asa ceva pe undeva?

De unde aveau numarul?

Are firma la care lucrezi vreo implicatie cu creditul tau?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu se considera a fi un abuz, daca in contractul pe care l-ai semnat ti-ai dat consimtamantul ca banca sa foloseasca in scop propriui informatiile declarate.

Data ai intarziat cu plata ratelor, banca e obligata sa te contacteze telefonic si sa te anunte. Ordinea de prioritate e telefonul mobil, telefonul fix si in cazuri mai rare telefonul de la munca.

Practic nu s-a dorit decat comunicarea situatiei financiare cu privire la creditul care ti-a fost acordat. (probabil nu ai raspuns pe telefoanele personale).

 

Daca tot vrei sa faci o sesizare, o reclamatie sau sa ii dai in judecata, eu zic sa citesti cu atentie contractul, actele aditionale daca ai si daca e oki, poti sa o faci si sigur vei avea castig de cauza.

 

Numai bine tuturor!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×