Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Eu scap de o problema si dau de alta!

De curand, am primit un telefon de la un barbat care s-a plimbat dupa mine si ne-am tatonat vreo 2 ani, pe vremea cand eu eram virgina...El a fost cu muuuuuuulte femei, are aproape 30 de ani acum. La vremea respectiva (acum 4 ani, eu aveam 19), imi doream sa fiu cu el (d-aia ii si dadeam atentie), numai ca el s-a combinat cu altcineva, spunandu-mi ca sunt prea pustoaica pentru el si ca nu vrea sa isi bata joc de mine. Are o relatie super cu parintii mei...doar ca ne-am certat foarte tare intr-o seara si de 3 ani nu am mai vorbit deloc.

Acum s-a despartit de iubita si m-a sunat dupa 3 ani sa-mi spuna ca isi doreste enorm o familie, un bebe, ca isi plange trecutul...e nefericit, are casa, masini si tot ce ii trebuie, numai iubire nu. M-a rascolit putin, ce-i drept...numai ca eu acum am o relatie...m-am combinat acum 3 ani cu cineva (cunostinta cu el) de oftica, de ciuda...nu stiu...am tinut mult la el, desi nu am avut relatii intime, iar acum ma gandesc cat de mult mi-as fi dorit sa fiu numai cu el toata viata....de ce destinul nu a fost de partea noastra? Ce s-ar intampla acum daca eu i-as da atentie din nou? Culmea e ca a simtit din vocea mea la telefon ca nu sunt pe deplin fericita...mi-a zis ca e sigur de asta, se gandeste sa intervina in relatia mea actuala....DE CE? Sa il cred?

Va rog din suflet sa ma ajutati cu niste sfaturi, sunt terminata...m-a rascolit rau de tot si nu am cu cine sa vorbesc! :rot:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Daca pe vremea aia 'nu vroia sa isi bata joc de tine' (bullshit), acum vad ca chiar insista.

 

Faină asta. :rot: La fel cred şi eu.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Daca pe vremea aia 'nu vroia sa isi bata joc de tine' (bullshit), acum vad ca chiar insista.

Deci esti in dubiu: sa te lasi folosita sau nu?

 

Stii cum interpretez eu? Despre fosta lui iubita toti stim ca e mare panarama si s-au certat mereu. Cu toate astea, au rezistat datorita insistentelor ei. El si-a cerut scuze ca s-a purtat urat cu mine, dar acum vin eu cu o intrebare: daca vrea sa ma foloseasca, DE CE tine legatura cu parintii mei? Cu mama la cafele, cu tata (vorbeste pe strada)....mi-a zis ca s-a linistit acum si s-a convins ca fara dragoste, nu e nimic in viata lui. Vrea copil "cu o mamica tanara, serioasa, care stie ce vrea de la viata". M-am regasit in vorbele lui. Cred ca e important ca si-a amintit de mine, ce-i drept, m-a vazut pe strada si m-a sunat cu un pretext. Dar m-a sunat...dupa 3 ani a avut curajul sa ma sune! Are 30 de ani. Chiar asa nenorocit sa fie?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Are 30 de ani.

So?

E binecunoscut faptul ca barbatii sunt infantili.

Chiar asa nenorocit sa fie?

Nu.

Insa e o reactie fireasca, un recul al relatiei esuate.

Si tu ai face aproape la fel. Sau daca nu ai face, macar ai gandi la fel.

E in natura umana.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nu am inteles un lucru... tu de trei ani ai o relatie cu o persoana ca sa-i faci in ciuda respectivului ??? :rot:

cat de mult, sau mai bine zis cat de putin inseamna relatia asta pentru tine?

ce conteaza ca are 30 de ani ? crezi ca e asa de mult ?

stie ce ai simtit si inca simti pentru el si te foloseste ca pansament... auzi...vrea o "mamica tanara, serioasa, care stie ce vrea de la viata"... ca la matrimoniale. Astea sunt clisee... de fapt vrea o pasarica tanara si eventual mai cuminte care sa-l faca sa uite de fosta. Nici un barbat nu incepe o relatie cu o femeie gandindu-se ca la o mamica pentru copilul lui...in cel mai rau caz ca la o mamica pentru el... au ei alte standarde pe care le urmaresc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si eu il refuzam la vremea aia, acum 3-4 ani. Imi placea sa ma tin batoasa, cu nasul pe sus. Plus ca toata lumea imi spunea:"tu nu esti de nasul lui, el e urat, tu esti frumoasa, el e prost, tu esti desteapta, el are familie de tarani si inculti, ai tai sunt educati si inteligenti, etc.". Pare o poveste, nu? Dar chiar asa e...el vroia la vremea aia sa isi traiasca viata (fosta lui iubita e bomba de femeie), iar eu eram mica, un copil...cand am vazut ca si-a facut relatie, mi-am facut si eu cu un tip pe care il cunoaste si el. De ce? Din ambitie prosteasca...sa ma vada el. Nu mai zic prin cate am trecut si cu actualul...

Nu-mi vine sa cred ce am ajuns: eu, care vroiam sa fiu cu un singur barbat in viata mea, sa iubesc si sa fiu iubita la maximum, sa am bebe...acum sunt o nefericita care inca se gandeste la trecut si are regrete! :rot:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cel mai bine ar fi sa mergi inainte fara sa te mai uiti inapoi la ce ai fi putut face, cum ar fi fost, cu cine ai fi putut fi.

in tot timpul asta in care nu ati vb..te-ai gandit mereu la el? te-ai gandit sa-l suni? ca nu mai poti sta fara el? :rot: daca da..ai putea incerca ceva (parerea mea) daca nu, nu.

acum ca te-a sunat te-a rascolit putin.. dar nici daca vei fi cu el nu stii cum va fi.

 

Si eu il refuzam la vremea aia, acum 3-4 ani. Imi placea sa ma tin batoasa, cu nasul pe sus. Plus ca toata lumea imi spunea:"tu nu esti de nasul lui, el e urat, tu esti frumoasa, el e prost, tu esti desteapta, el are familie de tarani si inculti, ai tai sunt educati si inteligenti, etc.". Pare o poveste, nu? Dar chiar asa e...el vroia la vremea aia sa isi traiasca viata (fosta lui iubita e bomba de femeie), iar eu eram mica, un copil...cand am vazut ca si-a facut relatie, mi-am facut si eu cu un tip pe care il cunoaste si el. De ce? Din ambitie prosteasca...sa ma vada el. Nu mai zic prin cate am trecut si cu actualul...

Nu-mi vine sa cred ce am ajuns: eu, care vroiam sa fiu cu un singur barbat in viata mea, sa iubesc si sa fiu iubita la maximum, sa am bebe...acum sunt o nefericita care inca se gandeste la trecut si are regrete! :rot:

cat de simplu era acum daca nu ai fi avut ambitia asta de care spui.

il iubesti pe actualul? ai ceva sentimente pentru el?

dca nu, cum ai stat cu el atata timp? :|

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cel mai bine ar fi sa mergi inainte fara sa te mai uiti inapoi la ce ai fi putut face, cum ar fi fost, cu cine ai fi putut fi.

in tot timpul asta in care nu ati vb..te-ai gandit mereu la el? te-ai gandit sa-l suni? ca nu mai poti sta fara el? :rot: daca da..ai putea incerca ceva (parerea mea) daca nu, nu.

acum ca te-a sunat te-a rascolit putin.. dar nici daca vei fi cu el nu stii cum va fi.

 

 

cat de simplu era acum daca nu ai fi avut ambitia asta de care spui.

il iubesti pe actualul? ai ceva sentimente pentru el?

dca nu, cum ai stat cu el atata timp? :|

 

Daaa...l-as fi sunat, dar m-am gandit ca era fericit cu iubita. Eu nu am fost cu iubitul, din pacate...dar eram implicata intr-o relatie. Nu stiu, pana si mie mi-e neclar!

Acum parca am innebunit de tot: imi imaginez ca fac dragoste cu el, iubitul nu ma mai atrage de mai multa vreme...am vorbit si cu mama, care ma vede ca sunt nefericita de 3 ani. Dar nu am avut curajul necesar sa rup relatia pentru ca prietenul meu ma iubeste. Plange pentru mine, insista cand ne certam.

Totusi, ce folos daca eu nu simt nimic si ma gandesc la altul? Nu vreau sa il fac sa sufere. Merita sa ma casatoresc cu iubitul si sa ma gandesc toata viata la celalalt?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×