Sari la conținut
Forum Roportal
ccte

Miopie si Fitness

Postări Recomandate

Hello

Eu am miopie forte, dioptrii od -10.50 si os -12. Doresc sa stiu daca am voie sa fac efort de genul fitness-ului, pentru a ma mentine in forma. Ce exercitii am voie sa fac si ce exercitii nu as avea voie.

Pot face flotari, genoflexiuni, exercitii abdominale, ridicarea ganterelor (cu o greutate de maximum ~ 2.5 - 3 kg) etc.? Exercitii de genul celor expuse aici: http://www.sfatulmedicului.ro/Sanatate-pri...93#Generalitati

Nu vreau sa fac sport de performanta, vreau doar sa am o conditie fizica buna, sa ma mentin in forma, sa am rezistenta.

Mentionez ca am 25 de ani.

Va multumesc anticipat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ce treaba au una cu alta?

Pai se spune ca cei care au miopie, daca fac efort fizic, sunt mai predispusi sa le cresca dioptriile sau in cel mai rau caz se desprinde retina si poti deja sa iti pui un revolver la tampla - orbesti....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pai se spune ca cei care au miopie, daca fac efort fizic, sunt mai predispusi sa le cresca dioptriile sau in cel mai rau caz se desprinde retina si poti deja sa iti pui un revolver la tampla - orbesti....

 

Ei, cum sa se desprinda retina de la efortul fizic?! :roll:

Eu fac jogging, am facut fitness, am si miopie (sunt 14 ani de cand port ochelarii) si n-am patit nimic.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Hello

Eu am miopie forte, dioptrii od -10.50 si os -12. Doresc sa stiu daca am voie sa fac efort de genul fitness-ului, pentru a ma mentine in forma. Ce exercitii am voie sa fac si ce exercitii nu as avea voie.

Pot face flotari, genoflexiuni, exercitii abdominale, ridicarea ganterelor (cu o greutate de maximum ~ 2.5 - 3 kg) etc.? Exercitii de genul celor expuse aici: http://www.sfatulmedicului.ro/Sanatate-pri...93#Generalitati

Nu vreau sa fac sport de performanta, vreau doar sa am o conditie fizica buna, sa ma mentin in forma, sa am rezistenta.

Mentionez ca am 25 de ani.

Va multumesc anticipat.

 

 

numa sa nu faci de sa-ti iasa ochii din cap

 

:roll:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×