Sari la conținut
Forum Roportal
gringo

zona uscata si sensibila in jurul gurii

Postări Recomandate

Salut tuturor.

Am si eu problema mea care ma tot sacaie de aproape un an.

Pielea din jurul gurii este foarte sensibila, se deshidrateaza foarte repede, se usuca, crapa, exfoliaza in bucati mari si uscate, ustura, este foarte usor iritabila.

Cel mai grav este dimineata cand mananc, mai ales daca imi este foarte foame, sau daca aciditatea din stomac este mai mare decat de obicei.

De cand cu problema asta imi apar si cosuri in jurul gurii, foarte mari si inestetice, desi in celelalte parti ale corpului nu se vede nici un cos.

Nu mai stiu ce sa fac.

Am fost la dermatolog dar degeaba.

Dimineata mai folosesc balsam de buze, si mai mai ajuta ( pentru ca si buzele mi se usuca foarte tare).

Este clar ca problema asta vine de la un dezechilibru, o dereglare produsa in organismul meu, dar nu-mi dau seama de ce.

Prima data mi s-a intamplat prin noiembrie anul trecut, si de atunci nu mai scap. Si de cand a venit frigul din nou in ultima perioada vad ca s-a mai inrautatit.

Poate citeste cineva acest mesaj si stie despre ce vorbesc.

Va multumesc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
... Este clar ca problema asta vine de la un dezechilibru, o dereglare produsa in organismul meu, dar nu-mi dau seama de ce.

 

Ar fi bine sa iti faci un set de analize (sange - hepatice si digestive), sunt multiple cauze care duc la problema cu care te confrunti. Balsamul de buze este o ameliorare temporara, trebuie gasita cauza.

Sanatate.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da, in acest an mi-am facut niste analize.

Mi-au iesit doar niste probleme cu bila (o bila usor lenesa) iar serul a fost hemolizat (mi s-a spus ca nu am baut destula apa inainte de analize, ceea ce nu este adevarat, dimpotriva, de cand cu problema asta simt nevoia sa beau multa apa, si beau multa apa in general).

Am facut si o radiografie la stomac, radiografie care a scos la ivela doar un stomac cam "nervos".

Medicul de familie mi-a zis ca totusi este bine in general, m-a trimis la dermatolog, iar dermatologul nu mi-a dat un tratament decat pentru acneea care-mi aparuse, cred datorita pielii sensibile si iritate.

Nici cosurile si nici pielea uscata din jurul gurii nu mi-au disparut.

Nu ma mai spal cu sapun decat o data pe zi (inainte ma spalam de 3 ori pe zi pentru ca am i piele mai grasa;oricum vad ca pielea mea nu mai este atat de grasa de cand ma spal doar o data pe zi).

Pentru cosuri foloseam Smooderm si Skinoren. Smoodermul in cantitati mici am vazut ca ajuta cat de cat si impotriva pielii uscata, in cantitati mai mari agravand situatia pentru pielea se exfoliaza mai rau.

Skinoren-ul irita pielea, nu prea ma ajuta.

Daca reusesc sa-mi tin pielea din jurul gurii echilibrata, nici prea uscata, dar totusi nici prea grasa (majoritatea cremelor imi fac pielea grasa, si imi apar multe cosuri in zona) nu mai am nici probleme cu aceste cosuri.

Vitamina A in doze mari nu ajuta, asa cum nici o alimentatie deficitara in vitamina A nu ajuta.

Pur si simplu nu-mi dau seama, iar dupa ce mananc dimineata, in majoritatea cazurilor e dezastru in jurul gurii. Parca se usuca si crapa instantaneu dupa ce incep sa mananc.

Totusi dupa un an de zile am reusit sa controlesc problema cu anumite creme folosite in functie de situatie, balsam de buze, alimentatie ..

Dar de scapat nu scap :rock:

Poate a mai trecut cineva prin asa ceva, sau poate ma poate ajuta cineva cu niste sfaturi.

Va multumesc

 

 

Uitai si de ecografia abdominala care a scos la iveala un ficat de marime normala.

Ce de analize si vizite la doctor. Parc-as fi un mos. :rock:

Pacat ca in zadar.

Please

HELP! :unsure:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

este posibil ca daca ai o lucrare dentara sa fie vorba de o ciuperca.chiar daca nu exista si aceasta lucrare, cred ca ar fi bine sa incerci putin Nidoflor unguent-aplicat local, odata cu aparitia primelor semne- si sa schimbi alimentatia.evita alimentele dulci si pune accent pe legume, fructe, iaurt si produse din carne-fara exces de grasim.ar fi bine sa scoti si painea, cartofii , fasolea, orezul din alimentatie.de regula, aceste ciuperci se grefeaza pe o problema de metabolism.

 

si consuma doi trei litri de apa pe zi cu lamaie( fara lamaie doar in momentul in care consumi carne.acesta lamaie are capacitatea de a neutraliza sucul gastric necesar digestiei carnii, caz in care digestia decurghe mai anevoios).

 

cauta sa mananci fructele la trei patru ore dupa masa, sau cu o ora inainte de masa.si nu ar strica o gargara permanenta cu apa cu sare sau cu bicarbonat de sodiu.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ar putea fi lipsa de vitamina A.Nu strica sa iei niste Multivitamine.iar in fiecare seara in jurul gurii da cu un spray cu apa termala(Vichy,Avene) apoi pune niste unguent de galbenele.Cand mai ai timp ar fi ideal sa stai cu niste miere de albine pe acea zona(dar sa fii sigura ca e pura,nu in doua cu zahar)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Da, in acest an mi-am facut niste analize.

Mi-au iesit doar niste probleme cu bila (o bila usor lenesa) iar serul a fost hemolizat (mi s-a spus ca nu am baut destula apa inainte de analize, ceea ce nu este adevarat, dimpotriva, de cand cu problema asta simt nevoia sa beau multa apa, si beau multa apa in general).

Am facut si o radiografie la stomac, radiografie care a scos la ivela doar un stomac cam "nervos".

Medicul de familie mi-a zis ca totusi este bine in general, m-a trimis la dermatolog, iar dermatologul nu mi-a dat un tratament decat pentru acneea care-mi aparuse, cred datorita pielii sensibile si iritate.

Nici cosurile si nici pielea uscata din jurul gurii nu mi-au disparut.

Nu ma mai spal cu sapun decat o data pe zi (inainte ma spalam de 3 ori pe zi pentru ca am i piele mai grasa;oricum vad ca pielea mea nu mai este atat de grasa de cand ma spal doar o data pe zi).

Pentru cosuri foloseam Smooderm si Skinoren. Smoodermul in cantitati mici am vazut ca ajuta cat de cat si impotriva pielii uscata, in cantitati mai mari agravand situatia pentru pielea se exfoliaza mai rau.

Skinoren-ul irita pielea, nu prea ma ajuta.

Daca reusesc sa-mi tin pielea din jurul gurii echilibrata, nici prea uscata, dar totusi nici prea grasa (majoritatea cremelor imi fac pielea grasa, si imi apar multe cosuri in zona) nu mai am nici probleme cu aceste cosuri.

Vitamina A in doze mari nu ajuta, asa cum nici o alimentatie deficitara in vitamina A nu ajuta.

Pur si simplu nu-mi dau seama, iar dupa ce mananc dimineata, in majoritatea cazurilor e dezastru in jurul gurii. Parca se usuca si crapa instantaneu dupa ce incep sa mananc.

Totusi dupa un an de zile am reusit sa controlesc problema cu anumite creme folosite in functie de situatie, balsam de buze, alimentatie ..

Dar de scapat nu scap :P

Poate a mai trecut cineva prin asa ceva, sau poate ma poate ajuta cineva cu niste sfaturi.

Va multumesc

Uitai si de ecografia abdominala care a scos la iveala un ficat de marime normala.

Ce de analize si vizite la doctor. Parc-as fi un mos. :)

Pacat ca in zadar.

Please

HELP! ;)

 

 

 

 

 

 

 

Mey....in primul rand buna!:)...cred am cateva sugestii pentru tine...nu stiu exact de ce ar fi putut sa-ti apara asa brusc problema...asa cum nici eu nu am reusit sa-mi dau seama la mine....(cu toate k si eu am probleme cu bila....poate chiar mai mari dkt tine)...atunci knd mi-au aparut cosuri:(...Eu nu am avut problema ta.....m-am confruntat doar cu o acnee urata in zona barbiei......am folosit si eu skinoren(care nu m-a ajutat delok:(()....apoi Zineryt...apoi am trecut la smooderm care si-a facut efectul in mod miraculos....am scapat de acnee intr-un timp f scurt.....dar sa trecem la subiect...ideea e k de la toate aceste tratamente mi s-a inflamat pielea din jurul gurii si imi crapa...astfel incat ptr o perioada d ....1 saptamana si ceva aveam rani in colturile gurii....ce am folosie eu este o crema....de la AVENE,se numeste CLEAN-AC,mie mi-a prescris-o med dermatolog care mi-a prescris si smooderm-ul....astefel incat eu le-am folosit p amandoua impreuna...intai dadeam cu aceasta crema...clean-ac,apoi aplikm in mod obisnuit smooderm.......in acest fel nici n-o sa te mai plangi de faptul k smooderm iti usuca pielea,sau k o arde...sau k iti da anumite senzatii de usturime ..etc...este un pic km scumpa aceasta crema(500 000 lei vechi) dar sa stii k ajuta f mult...intr-adevar...(reface rapid nivelul de hidratare al pielii pe care tratamentele obisuite antiacneice il deregleaza mult)iar ptr spalat pe fata iti recomand un gel special...din aceeasi gama...tot de la avene....care costa la fel k si crema....stiu k pret par un pik piperate dar kiar se maerita..sunt fabrikte si in Franta..deci....:)a.....ink ceva....poti sa incerci sa folosesti d kteva ori p zi tamponari cu tinctura de propolis.....face f bine....si continua sa mergi la dermatolog.....numai incerknd vei descoperi intr-un final o rezolvare ptr problema ta...nu renunta!multa bafta si sper k ti-au fost d folos sfaturile mele!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Salut tuturor.

Am si eu problema mea care ma tot sacaie de aproape un an.

Pielea din jurul gurii este foarte sensibila, se deshidrateaza foarte repede, se usuca, crapa, exfoliaza in bucati mari si uscate, ustura, este foarte usor iritabila.

Cel mai grav este dimineata cand mananc, mai ales daca imi este foarte foame, sau daca aciditatea din stomac este mai mare decat de obicei.

De cand cu problema asta imi apar si cosuri in jurul gurii, foarte mari si inestetice, desi in celelalte parti ale corpului nu se vede nici un cos.

Nu mai stiu ce sa fac.

Am fost la dermatolog dar degeaba.

Dimineata mai folosesc balsam de buze, si mai mai ajuta ( pentru ca si buzele mi se usuca foarte tare).

Este clar ca problema asta vine de la un dezechilibru, o dereglare produsa in organismul meu, dar nu-mi dau seama de ce.

Prima data mi s-a intamplat prin noiembrie anul trecut, si de atunci nu mai scap. Si de cand a venit frigul din nou in ultima perioada vad ca s-a mai inrautatit.

Poate citeste cineva acest mesaj si stie despre ce vorbesc.

Va multumesc.

 

 

in momentul in care iti apar cosuri in jurul gurii inseamna ca ai probleme cu ovarele asa stiu de la doctora mea,,iar buzele sunt asa din cauza unei anemii de care nu stii probabil

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×