Sari la conținut
Forum Roportal
roportal

Pinguinii castiga teren

Postări Recomandate

luna asta, toate calculatoarele societatii la care lucrez vor trece SO linux. linux-ul are o stabilitate extraordinara aprope ca sunt perfecte. recomand tuturor linux.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
luna asta, toate calculatoarele societatii la care lucrez vor trece SO linux. linux-ul are o stabilitate extraordinara aprope ca sunt perfecte. recomand tuturor linux.

 

Linux este foarte bun pentru firmele mari de calculatoare , pentru servere , dar pentru un simplu utilizator nu cred ca este mai bun linuxul decat windows .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Linux este foarte bun pentru firmele mari de calculatoare , pentru servere , dar pentru un simplu utilizator nu cred ca este mai bun linuxul decat windows .

ai incercat linux? nu discutam de servere unde sunt net superiore, ci despre pc de acasa. parerea mea este ca diferentele dintre cele doua so, la prima vedere, sunt mici. mie unu imi place si m-am obisnuit foarte bine cu el.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Linux este foarte bun pentru firmele mari de calculatoare , pentru servere , dar pentru un simplu utilizator nu cred ca este mai bun linuxul decat windows .

 

Daca de maine Windows-ul ar functiona numai cu licenta sunt sigur ca 99% din utilizatorii casnici fara licenta ar trece pe Linux.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

n-am incercat linux-ul dar mi-a spus un prieten care are linux instalat pe calculator , ca este mai greu decat Windows .. don`te canow poate e mai bun poate nu , dar tot la Windows raman ..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
n-am incercat linux-ul dar mi-a spus un prieten care are linux instalat pe calculator , ca este mai greu decat Windows .. don`te canow poate e mai bun poate nu , dar tot la Windows raman ..

 

daca ai lucrat numai cu windows este normal sa fie greu. cand ai inceput prima oara sa lucrezi cu win nu ti-a fost greu? orice incepu este greu dar dupa ce te obisnuiesti vei vedea diferentele. INCEARCA!

:)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

inca o chestie buna la linux este ca poti instala teme windows, combinatii de taste tipice windows-ului, etc. deci iti ofera ajutor pentru a putea lucra cum te-ai obisnuit.

:winca:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am lucrat si pe Linux si pe Windows, in egala masura. Nici acum nu pot zice ca stiu Linux bine (si asta dupa ce am lucrat 90% numai pe RedHat).

Linuxul o fi stabil, dar programele scrise pentru el mi se par facute la repezeala, sau: nu ai cum sa obtii stabilitatea la un SO facut din bucati, pentru ca nu ai cum sa testezi toate cazurile.

Desigur, discutia ar putea degenera intr-un thread fff lung, dar eu ma refer aici la programe des folosite: JBuilder, Rational Rose, Yahoo Messenger, Winamp - nu se ridica la inaltimea 'fratilor' de pe Windows.

In plus, Linux are niste facilitati in plus de care un utilizator normal de Windows nu are cum sa aiba habar (awca, grep, cat, route, iptables, bas, perl, ...) deci trecerea ar trebui sa fie dictata de nevoie.

Ah, si nu are suport DirectX (decat cu Wine) asa ca multe jocuri nu vor merge bine.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×