Sari la conținut
Forum Roportal
mR.Rainman

Pneumonie acuta?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Buna. MA numesc Claudiu si sunt din Resita.Sunt racit.Nu stiu exact ce am, urmez un tratament de aproape 3 saptamani luand Augumentin, Eurespal Sirop si nurofen Forte.Starea mea sa inbunatatit destul de bine dar Tusa nu a trecut ci doar sa copt.Acuma am inceput sa iau niste prafuri recomandate de niste cunostinte care ar trebuie sa ma ajute, sper ca cu acestea sa imi treaca. Nu inteleg despre ce e vorba, pneumonie acuta?medici miau spus ca am avut contact cu o persoana ce a avut TBC.Nu stiu ce sa zic..pana acuma 3 saptamani am fost complet sanatos, nu avusem nimic.Se pare ca medicii din judetul Caras-Severin nu stiu nimic si nu au habar cum sa ma ajute.Acuma urmez tratamentul..tusa e coapta, incepand sa o aruc afara de acum aproximativ cateva de zile.Starea mea e ok, ma simt bine,ma pot tine pe picioare,am pofta de mancare.Am fost si la urgente ei mau facut niste raze la plamani cu un aparat si au spus ca nu e nevoie sa imi faca radiografie ca nu e asa grav.Nu stiu ce sa mai cred sau sa zic , astai din resita sunt chiar asa de batuti in cap ?In dimineata asta m-am trezit sa ma duc sa mananc ceva si sa imi beau pastilele si mia venit sa tusesc,am tusit, dupa care am scuipat iar saliva avea culoare ciudata..parca era rosie cu firisoare rosi prin ea.asta e fost prima oara in viata mea si prima oara pe aceasta azi.Acuma vad ca nu mai este cazul..poate dimineatza. Nu stiu ce sa ma fac..dar se pare ca cei din resita sunt nestiutori daca miau sus ca sunt sanatos.Cei care vor citi asta sunt primi care vor afla ca eu am scuipat sange asa zis,asa cred ca era, dar gustul sangelui in gura nu lam avut, saliva era doar putin rosie parca cu firisoare... :blink: .Pana acum 3 saptamani am fost complet sanatos nu am avut nimik,si acuma asta.. va rog care stiti si va pricepeti,sa imi recomandati sa fak sau sa iau, e asha de grav ?? va rog astept raspuns.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

acele firisoare rosii de care vorbesti tu sunt cel mai probabil firisoare de sange, in termeni medicali se numeshte hemoptizie...si poate fi cauzata de mai multe boli ale plamanilor sau poate fi dupa parerea mea si datorita efortului de tuse indelungat, ar trebui totusi sa merg s amai ceri o a doua parere...sau a cata este si sa faci ceva investigatii mai amanuntita...si spune neaparat medicilor despre acea sputa(cum ii spui tu saliva) cu firisoare rosii

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

mutzumesc pentru sfaturi.Pot sa spun ca sunt putin disperat.E ceva periculos ?Poti muri daca scuipi sange ? E adevarat e o tusa indelungata,tusesc de aproape 3 saptamani si acuma inca tusesc dar mai putin..Nu stiu ce sa fac..medici din Resita sunt foarte nestiutori,si numa cate cazuri socante am auzit despre ei cum ca au esuat in privinta foarte multor pacienti.Nu stiu ce sa mai fac..e chiar asa de periculos??Pot sa spun ca sunt disperat..pana acuma 3 saptamani am fost complet sanatos :blink: . Astept Sfaturi si Ajutor va rog :cry:(

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

cauzele hemoptiziei sunt variate, spre exemplu poate fi vorba de o bronsita cronica care s-a infectat, poate fi insa si vorba de o tuberculoza veche sau noua, se poate produce si in cazul unei dilatatii a bronhiilor , a unei embolii pulmonare(cand un trom, adica un mic cheag de sange, ajunge la plamani, sau mai eexact in vasele care duc la plamani) sau cancer pulmonar. Un asemenea semn cum e hemoptizia trebeuie sa te faca sa mergi cat mai urgent la medic, daca nu la tien acasa mergi in alt orash...bolile pe care le-am enumerat sunt doar unele exemple...asta nu inseamna insa ca trebuie sa vie ceva grav

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nu stiu dc am impresia ca pana aici mia fost...atat am avut de trait.Medici din Resita o dau din colt in colt nestiind ce am...numa "????-semnul intrebarii" peste tot, prosti de ultima clasa.Daca asta mia fost sa traiesc intr-un cacat de oras si un gunoi de tara ( imi cer scuze de vocabular ) dar se pare ca asta e adevarul.Tata e plecat chiar in momentul acesta in alta tara..mama habar nu are.Sunt pe cont propriu...daca rezist pana vine tata sunt tare..sau sa fiu tare,atunci poate mai am o mica sansa, parasesc orasul sau poate chiar tara pentru a afla un raspuns la ceea ce caut.Multumesc mult de tot pentru ajutor..am sa revin si am sa postez aici pe topic daca am sa imi revin si ce am avut la urma urmei..daca reusesc sa fiu tare.Multumesc inca odara pentru ajutor si sfaturi.O zi buna.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Oricat de nestiutori ar fi medicii aia analizele nu mint.Daca le-ai facut pe toate si tot nu iti poate spune nimeni ce ai, ar mai fi o explicatie.Daca cumva esti fumator este posibil sa ai aceiasi problema cu care m-am confruntat eu cu cinci ani in urma.Bronsita cronica tabagica eventual cu o infectie suprapusa in urma unei raceli banale.Trei luni m-am chinuit pana cand o doctorita isteata mi-a spus:"Nu-ti dau nici un tratament,te lasi de fumat si peste o luna discutam".Dupa trei saptamani nu mai aveam nimica.Mi-a mai spus ceva:"Daca nu lasi tigara in zece ani esti terminat".Cand am iesit pe poarta spitalului,o boscorodeam de mama focului ca nu m-a ajutat cu nimic.Si evident mi-am aprins o tigara.Surpriza,nu mai intra,era rea la gust,inecacioasa,ma strangea de gat si imi venea rau doar cand adulmecam .A fost ultima tigara in ultimii cinci ani.Daca nu este cazul tau macar citesc fumatorii care se plang ca le este imposibil sa se lase.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Medici miau spus ca e vorba de o pneumonie acuta in final..plamanul stang si putin din plamanul drept au fost atacati..am fost fumator acuma 1 luna...am fumat pe o perioada de 3 luni dar acum mam lasat.E adv nu ma simt obosit zi de zi ( ceea ce cred ca ar fi un semn bun ) problema e ca fac febra zi de zi intre 37 si 38,nu am depasit 39.Am scuipat sange timp de 2 zile ( nu sange pur,sputa rosiatica cu firisoare)..dar am citit pe internet pe un site official ca asta ar o simptoma a Pneumoniei si ca poate fi si cauza unei tuse indelungate ( in cazul meu ).Am facut testele TBC, IDR si chestiile alea, totul a iesit negativ,deci din cate am inteles la mine nu e cazul.(asa zic ei..dar mi sa spus ca snt probabilitati foarte mici ca ei sa se insele impotriva testului acesta).Am fost la medici dinou,acuma sttind ce am miau recomandat un tratament ( destul de scump ) foarte puternic totul fiind injectabil..o durere destul de naspa de suportat..dar nu cred ca asta va fi o problema atata timp cat ma va face bine,sper.Cu sanatatea nu e de jucat.Totodata poti avea dreptate, acele firisoarea putand fi si de la stomac...din cate am inteles din cauza subnutritiei ( alimentarea corpului cu mancare prosteasca, fast food-uri, nehranirea corpului decat de 2 ori pe zi hranirea cu tot felul de prosti snacksuri si ciocolati sau dulciuri, ceea ce mancam eu inainte si care ar putea fi una dintre cauze ) poti ajunge sa faci Pneumonie acuta, infectie pulmonara si TBC.Nu credeam ca asa ceva e posibil dar acum cand am aflat am fost socat...subnutritia e un pericol imens...corpul nostru avand nevoie de multe vitamine si calciu...se recomanda cat mai multa mancare gatita si carne bine preparata..pentru a intari corpul si a pentru al face rezistent impotriva raceli gripei si multi atli virusi.Eu pot acuma doar sa dau sfaturi..nu va jucati cu sanatatea pentru ca e vitala..tigarile sunt un pericol imens..cand ai pneumnie acuta si esti un fumator de 5 ani.. sansele de a da in TBC cresc cu 30%.Multi spun ca TBC-ul e tratabil...afisele spun accelasi lucru dar sa dovedid ca nu e adevarat..se poate intoarce chiar si dupa 30 de ani..pot sa spun ca sunt foarte fericit ca am gasit in sfarsit un tratament si ca ma voi face sanatos. De acuam incolo sanatatea va fi pe primul loc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pneumonie MORTALA l-as numi eu. 

Doi verisori au murit de boala asta, unu imediat la aparitia COVID-ului iar altul mult mai devreme desi se credea ZMEU.

Sanatatea nu se masoara in cat si ce mananci, pe langa ca este important hrana potrivita fiecarui om, dar nici excesele nu ajuta la longevitate sau imortalitate

ca tocmai ai reusit sa faci o tranzactie de milioane!!!   E greu de inteles pentru multi asta si nu insist, doar se merita citit articolul si judecat situatia.

La noi se ofera Vaccinul gratuit, dar nu obligator sau fortat, doar de buna voie si nesilit de nimeni.  Eu sint printre primii in Farmacie la din astea gratuitati.

Sanatate si viata lunga va doresc!!! dar ma bucur ca pe unul din verisori l-am prins inca la o discutie si la scurt timp a murit. 

Parca suiera vantul din el, nu mai avea voce si mi-a spus ca are "piper" (= Cancer in ultima faza) pe Plamani, asa se vedea pe X-Rays. 

https://www.doctorulzilei.ro/cel-mai-mare-ucigas-infectios-din-lume-avertismentul-medicilor-un-om-la-moare-la-fiecare-13-secunde-din-cauza-acestei-afectiuni/

pneumonie.jpg

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×