Sari la conținut
Forum Roportal
Marza_alexa

Fuchsia

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Am primit o fuchsia cam acum doua saptamani. De atunci ii tot cad florile, mai are cam jumatate din cat avea si multe din cele care au cazut nu era ofilite. I-am pus apa in fiecare zi, dar nu am luat inca substante nutritive. Ati putea sa imi spuneti care ar putea fi cauza? E ceva normal sau inseamna ca nu ii prieste ceva?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sa nu o ti la soare, sa nu-i fie prea cald, sa nu-i pui apa dura.

Fuchsiile nu suporta caldura, soarele direct si nici aerul uscat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sa nu o ti la soare, sa nu-i fie prea cald, sa nu-i pui apa dura.

Fuchsiile nu suporta caldura, soarele direct si nici aerul uscat.

 

soare nu are..e destul de intuneric in birou.. aer uscat nu cred ca este..cat despre caldura, dupa amiaza e destul de cald in birou..(la servici)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Controleaza spatele frunzelor, sa nu aiba paianjen rosu sau un alt daunator (paianjenul rosu e extrem de mic, sub 1 mm si nu neaparat rosu la culoare) daca frunzele au puncte galbene ar fi un simptom, altul ar fi panze de paianjen printre frunze... incearca s-o pulverizezi cu apa satatuta poate e doar socul mutarii.

 

Are lastari noi si boboci noi?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

am gasit pe spatele frunzelor urme galbene, dar se duc la sters, cred ca e de la polen. panze de paianjen nu vad sa aiba. boboci avea dar o parte au cazut, mai are cativa. iar lastari cred ca unul sau doi, in partea de jos.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ce sa-ti zic... ai putina rabdare, poate e numai socul.

Apa sa nu balteasca (sa nu-i putrezeasca radacinile) ... ii place umezeala dar nu pamantul ud fleasca, racoarea si lumina indirecta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Bine, o sa vad..poate i/am pus prea multa apa..o sa mai reduc un pic cantitatea sa vad cum se comporta. si o sa ii cumpar si niste substante nutritive.

Multumesc mult pentru sfaturi.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sa nu o ti la soare, sa nu-i fie prea cald, sa nu-i pui apa dura.

Fuchsiile nu suporta caldura, soarele direct si nici aerul uscat.

 

Am avut si eu fuchsia (cred ca la noi le zice cercelusi), dar de fiecare data mi-au murit - unii dupa patru-cinci luni, altii dupa o luna. Am vazut in Irlanda crescand in tufe de doi netru jumate inaltime, tunse globular si acoperite cu flori - erau ca un glob de flori rosii-violacee. Desigur, acolo au clima umeda din cauza curentului golfului. Eu am incercat sa le ud cat am putut, dar nu stiu smecheria cu apa dura. Cum poti verifica duritatea apei? Ai vreo metoda? In scoala foloseam hartia de turnesol, dar acum nu stiu de unde as putea gasi asa ceva.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×