Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

am si eu un pix..un cisco bix 501 ...trebuie sa resetez parola..cum?fara router daca se poate...

si cu un cablu de consola cu mufga 45 la pix si mufa de port normal la pc...fara crossover (nu detin unul,dar pot folosi un cablu normal de net?)

mai departe....am downloadat tftp server - unul cat mai simplu d utilizat,fisierul nppix.bin care este pt modelul meu (software e ceva d genu4.3)..am schimbat ip ul fix am pus 192.168.1.5

apoi am intrat in consola ..cu prog putty ...si arata asa :

 

monitor> address 192.168.1.5

monitor>server 192.168.1.10

monitor>file nppix.bin

monitor>tftp

si imi apare fail.....

 

nelamuriri : fisierul bin l-am salvat pe desktop.....iar cand am setat ip ul fix la local area con - ip protocol etc...nu am altceva setat decat subnet mask..fara gateway si dns....acum,daca n-am router intre pix si pc am vre-o sansa sa nu mai imi dea fail..si daca imik trebuie sa i setez in consola gateway...ce gateway as putea sa pun?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Waaa.... sa o luam pe rand.

 

Cablul UTP-serial se mai numeste si cablu de consola si nu, nu poti folosi un cablu de net obisnuit.

 

Apoi... eu am inteles ca IP-ul fix 192.168.1.5 e al Pc-ului... corect ? Daca e asa vezi ca ala e serverul.

 

Fisierul mppix.bin trebuie sa fie undeva de unde stie serverul sa-l ia. Are el undeva in setari o cale / director pe care sa il alegi si toate fisierele de acolo vor fi disponibile in retea, pentru PIX de exemplu.

 

A, si inca ceva... vezi ca nu-l poti folosi de router, daca asta intentionezi. Deci tinand cont ca vei avea un router, pui ca gateway la PIX IP-ul de LAN al routerului (gen 192.168.1.1).

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Apoi... eu am inteles ca IP-ul fix 192.168.1.5 e al Pc-ului... corect ? Daca e asa vezi ca ala e serverul.

 

A,nop...deci ala a fost un exemplu....

 

1 - am facut un crossover

2 alt exemplu incercat : - ip-urile le-am pus eu ; eu am cu totul alt ip dar am schimbat eu setarile astfel :

am setat in local area connection ip-ul acesta : 192.168.1.1.

apoi a urmat asa - interface 1 ( zero nu vrea )

- address 192.168.1.2

- server 192.168.1.1

-gateway 192.168.1.1.

intrebare :P nu,nu folosesc un router in treaba asta pt ca nu am de unde de aceea ma tot chinui cu el asa;)gateway imi mai trebuie setat daca nu am router? + ca in local area conn daca schimb ip ul meu cu acesta de sus 192.168.1.1 si subnetul fara gateway la dns ul cum il setez..pe serverul meu normal nu( tftp ul ) cum ar fi 172.16.x.xxx e ok?

 

in concluzie...se poate fara router sau incerc degeaba?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai nu prea am inteles ce vrei sa faci... Adica daca vrei sa folosesti PIX-ul ca router, nu va merge, ca nu e router.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai... din moment ce te poti conecta la el si poti face setari... nu poti schimba parola ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×