Sari la conținut
Forum Roportal
18tillIdie

Incalzire in pardoseala

Postări Recomandate

De viitor este incalzirea electrica, in podea.

Chiar daca acum, e putin mai scumpa.

Cu vreo 400 w, se poate incalzi cam 15 m2, pina la 18-20 grd C. Pe viscol mai scade cu vreo 2 grd C.

Izolarea fata de pamint, la cele de la sol, si fata de vecinii de jos, trebuie sa fie f buna.

Fiindca pe acolo sint principalele pierderi. Mai ales, la fiecare reluare de incalzire zilnica, la inceput.

Recomand incalzirile facute de firme serioase. Fiindca e pericol de incendiu, in caz de defectiuni.

Deasemenea ar fi ideala tensiunea de maxim 48 v, nepericuloasa ptr om.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

eu o sa-ti dau exemplu de film carbon
EDIT
Avantajele incalzirii in pardoseala cu infrarosii

Sistemul de caldura radianta incalzeste incaperea in mod egal si eficient. Incalzirea incepe de la podea tocmai pentru a reduce consumul de energie. In schimb sistemele conventionale incalzesc incaperea incepand cu parte superioara creinduse asfel straturi termice ce duc la pierderi de caldura.


Alte avantaje:

Reduce costurile de energie cu pana la 20%
Cel mai ieftin sistem existent
Garantie totala sistem 24 luni
Durata mare de viata
Costuri inexistente de intretinere
Timp de montaj scazut
Benefic pentru corpul uman datorita efectelor razelor infrarosii care creeaza ioni negativi
Ideal pentru orice locatie
Creaza un confort superior fata de sistemele clasice de incalzire
Fiecare incapere este controlata de termostat deci se pot realiza temperaturi diferite in incaperi sau se poate opri in incaperile nefolosite.

Editat de Blues
Edit reclama

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

La sistemul de incalzire in pardoseala cu infrarosii, normal, nu se poate pune problema de radiatie, de la sursa concentrata, din podea.

caldura se disipa de la sursa concentrata, spre podea, prin conductie. Apoi, radiatia se face de la o temp destul de apropiata de a camerei, dar intinsa pe o suprafata cit camera.

Deci nu apar ioni pozitivi, ca la alte surse de caldura. Un alt mare avantaj.

Am studiat citiva ani, incalzirile de acest gen.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Avantajele incalzirii prin pardoseala sunt multe, dar ca idee iata dezavantajele acestui sistem.
Incalzirea prin pardoseala necesita o foarte buna izolare a cladirii. Podeaua, dar si peretii trebuie sa aiba pierderi minime de caldura. Prin urmare, acest sistem functioneaza foarte bine mai ales in cazul cladirilor noi, bine termoizolate.

Cand se face proiectul incalzirii prin pardoseala, se stabiliste inclusiv finisajul podelei. Daca ati stabilit initial ca va fi gresie, sau parchet, acest lucru va ramane batut in cuie cat timp va exista acel sistem de incalzire. Inlocuirea finisajului se poate face doar impreuna cu inlocuirea sistemului de incalzire. In plus, daca pe o pardoseala din gresie se pune mocheta, emisia de caldura s-ar putea reduce la jumatate!
Eu deja am instalat un astfel de sistem intr-o casa nou amenajata, foarte bine izolata termic si in care, dupa recomandari, nu voi folosi prea multe covoare ca sa nu pierd din caldura oferita de acest sistem smile.gif .Mi se pare foarte util acest sistem de incalzire prin pardoseala mai ales daca locuiesti la casa. Dupa iarna trecuta, mi-am pus in living, dormitoare si bai. Instalatia am facut-o cu EDIT si ma declar multumita. Toate cele bune!

Editat de Blues
Edit reclama

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cand se face proiectul incalzirii prin pardoseala, se stabiliste inclusiv finisajul podelei. Daca ati stabilit initial ca va fi gresie, sau parchet, acest lucru va ramane batut in cuie cat timp va exista acel sistem de incalzire. Inlocuirea finisajului se poate face doar impreuna cu inlocuirea sistemului de incalzire. In plus, daca pe o pardoseala din gresie se pune mocheta, emisia de caldura s-ar putea reduce la jumatate!

La schimbarea finisajului nu e chiar asa de stricta problema. Daca pun un finisaj cu atenuare mai mica voi avea mai multa caldura in camera. E adevarat ca daca schimb invers, adica sa scot gresia si sa pun mocheta, voi avea caldura mai putina.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Avantajele incalzirii prin pardoseala sunt multe, mi-am pus in living, dormitoare si bai.

 

In bucatarie si bai este mai "la ea acasa" dar si in living room cu ierni grele se poate bucura de comfort la picioare macar, insa mai este nevoie si de alta sursa de caldura.

Am vazut la TV intr-o casa se umbla doar in niste sosete groase, pe urma s-a explicat ca sub pardoseala este caldura, erau in Montana. In baie trebuie sa fie ceva caldura altfel nu e placut de iesit din dus ... si daca pe jos nu se patineaza pe apa rece :crazy: ...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am si eu o intrebare legata de incalzirea in pardoseala.  Am vazut ca exista mai multe produse care pot fi folosite pentru incalzirea in pardoseala. Eu personal am gasit pe site-ul EDIT o multime de produse, cabluri de incalzire, covorase etc. si as vrea sa stiu care este diferenta dintre ele.

 

Am luat doua modele care mie mi se par a fi asemanatoare. Imi puteti spune va rog ce sa aleg si de ce?

 

Covorasul incalzitor DTIR-150:

covoras-150.jpg

Sau DeviflexTM DTCE-30:

 

placile-devicel.jpg

Editat de Blues
Edit reclama

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Covorasul incalzitor DTI e mai flexibil (se moduleaza cu planul mai bine) nu produce "fracturi" intre constituientii sai si elementi de pardoseala.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×