Sari la conținut
Forum Roportal
18tillIdie

Incalzire in pardoseala

Postări Recomandate

Cum v-am mai povestit intr-un topic alaturat, eu tocmai ma zbat sa-mi termin casa. Normal ca ma intereseaza tot ce e in legatura cu asta, inclusiv m-ar interesa tot ce se poate despre incalzirea prin pardoseala, daca e intr-adevar atat de eficienta, costuri, eventuale neplaceri...

As fi in special curios de parerea unora care si-au pus deja asa ceva.

Mersi!

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cum v-am mai povestit intr-un topic alaturat, eu tocmai ma zbat sa-mi termin casa. Normal ca ma intereseaza tot ce e in legatura cu asta, inclusiv m-ar interesa tot ce se poate despre incalzirea prin pardoseala, daca e intr-adevar atat de eficienta, costuri, eventuale neplaceri...

As fi in special curios de parerea unora care si-au pus deja asa ceva.

Mersi!

 

iti recomand incalzire electrica

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cum v-am mai povestit intr-un topic alaturat, eu tocmai ma zbat sa-mi termin casa. Normal ca ma intereseaza tot ce e in legatura cu asta, inclusiv m-ar interesa tot ce se poate despre incalzirea prin pardoseala, daca e intr-adevar atat de eficienta, costuri, eventuale neplaceri...

As fi in special curios de parerea unora care si-au pus deja asa ceva.

Mersi!

Exista 3 sisteme:electric,hydronic (apa) si aer.

 

1.Cel hydronic este un sistem de tuburi (tevi) de plastic sau metal instalate sub podea,care sunt conduite de apa calda in diferitele incaperi ale casei.Odata racita apa este redirectionata inapoi la sursa de incalzire,este reincalzita si trimisa inapoi prin ceea ce se numeste "closed loop system"

Cantitatea de caldura distribuita variaza in functie de spatiul dintre tevi,temperatura apei,presiune si podea.Cata caldura vei avea nevoie sistemul sa produca,se calculeaza in functie de cata caldura pierde incaperea respectiva si la ce rata.

Un tip de tub recomandat pentru acest sistem este polyethylene (PEX) care e durabil,rezistent la temperaturi ridicate,adaosuri agresive din ciment,nu e toxic,flexibil...

Un dezavantaj ar fi ca dureaza cateva ore pana se incalzesc podelele si ca atare trebuie lasat in functiune continuu pentru a mentine o temperatura adecvata in casa.Alt dezavantaj este ca e un sistem complex si necesita cea mai acuta mentinere in comparatie cu celelalte.

Avantajul cel mai mare este ca acest sistem,in comparatie cu cel electric (care este optimal pentru spatii mici ca de exemplu baia sau bucataria)...este menit pentru intreaga casa.

 

2.Cel electric,este bun pentru incaperi mici si spatii restranse insa nu este eficient pentru intreaga casa dpdv financiar.Avantajele sunt: usor de instalat si mentinut,incalzire rapida a suprafetei deoarece "paturile"electrice sunt instalate direct sub parchet sau gresie.Nu iti ridica nivelul la podea cu mult,precum cel hidronic.Dar in cazul in care il instalezi de la inceput la constructia casei si nu ulterior,nu trebuie sa-ti faci griji.Un dezavantaj ar fi faptul ca sistemele astea furnizeaza doar caldura cand este necesar da nu si podele racoroase vara precum sistemele hidronice care circula si apa rece.

 

3.Despre sistemul pe aer nu stiu mai nimic,dar gasesti destule informatii pe web.

 

In incheiere,daca e vorba de o intreaga casa,recomand din proprie experienta sistemul hidronic. Motivele sunt aparente. Daca e vorba de anumite spatii atunci cel electric este perfect.

Neplaceri nu am avut pana in prezent.Doamne ajuta....

Mult succes la decizie,cumparare si instalare.

 

PS: Daca tot ti-ai pus in gand sa-ti instalezi asa ceva...ia vezi nu te-ar interesa si sistem de purificare al aerului si filtrare a apei in casa? Se merita si banii si efortul...trust me.

Editat de Naeema

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am de gand sa fac in apartament incalzirea prin podea....insa tot nu stiu ce sa pun in dormitoare si in restul camerelor pe jos...parket laminat sau gresie?

 

 

Prietena mea vrea sa punem parket?

 

SI daca ar fii sa pun parket ce marca sau firma imi recomandati?

Editat de Paranoia Agent

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

poţi să pui parchet laminat 6-8 mm, nu din cel clasic care e mai gros şi sub care se pune de regulă smoală

 

gresia nu merge

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

la noi parchetul clasic se pune cu smoală

şi asta nu e bine la

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Prietena mea vrea sa punem parket?

 

SI daca ar fii sa pun parket ce marca sau firma imi recomandati?

 

Daca tu platesti, pui ce vrei sa platesti e parerea mea.

Parketul este foarte elegant si scump material in dormitoare, laminatul este potrivit pentru apartamente.

Trebuie sa consideri si situatia daca de la cineva se inunda spatiul tau, cine plateste pagubele.

Un lemn foarte solid si rezistent este White Birch, dar ai grija de cei care-l instaleaza sa fie profesionali educati.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Se poate constata ca incalzirea prin pardoseala este cea care asigura distributia temperaturilor foarte apropiata de situatia ideala, prin urmare este cea care confera cel mai inalt grad de confort termic.

Avantajele sistemului de incalzire prin pardosela sunt:

- Ofera un nivel ridicat al confortului termic

- Calitatea aerului interior este mai bună fata de alte forme de incalzire

- Se foloseste agent termic de joasa temperatura

-Posibilitatea de a folosi forme economice de caldura ( energie solara, pompe de caldura)

-Consum de caldura mai redus fata de sistemele traditionale (cu 10 - 15 %)

- diminuarea pierderilor prin conductele de transport al agentului termic de joasa temperatura, reducerea pierderilor prin convectie pe suprafetele vitrate.

In esenta, o astfel de instalatie consta in inglobarea unei serpentine, prin care circulă apa calda, intr-o sapa de beton turnata peste un strat de material izolator asezat pe o placa de beton, sau conductele pot fi introduse in pardoseala realizata pe sistem uscat fara necesitatea turnarii unei sape, sistem care are insa un randament mai scazut decat a celui care are conductele inglobate intr-o sapa( semiuscata, lichida, anhidrida, etc)

 

Pardoseala incalzitoare se compune din :

a) Strat izolator : Este realizat din polistiren expandat(trafic usor, greutati mici), polistiren extrudat( pardoseli peste care se realizeaza un trafic greu), spuma poliuretanica(pentru toate aplicatiile, are cel mai ridicat factor de izolare)

b) Tubul: din polietilena reticulata(teava cu memorie).Diametrele uzuale nu depasesc 20 de mm exterior, cu grosimea peretelui de 2 mm. Aceste tuburi se caracterizeaza printr-un foarte bun comportament la cald, fiabilitate mare (min. 50 ani), flexibilitate.

Dispunerea tubului se poate face in urmatoarea structura : serpentina spiralata, cazul optim pentru incalzirea cat mai uniforma a suprafetelor.

 

In mod obisnuit, pasul (distanta intre doua tuburi paralele) are valori cuprinse intre 5 şi 15 cm, depinzand de incarcarea termica a pardoselii,destinatia incaperii,etc.

 

c) Banda perimetrala ;este o banda izolatoare, de grosime mica (cca 8-10 mm) care separa pardoseala incalzitoare de pereti, permitand dilatarile.

Armarea sapei este optionala in functie de incarcarile suprafetelor portante. La fel este și aditivul pentru sapa care trebuie pus in functie de caracteristicile sapei turnate. Aditivul are rolul de a permite o prelucrare mai buna, o elasticitate si o cedare de caldura mai buna a sapei.

post-326562-1298817109_thumb.jpg

post-326562-1298817121_thumb.jpg

post-326562-1298817134_thumb.jpg

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×