Sari la conținut
Forum Roportal
bistro

Amanet, aur, blestem, vis

Postări Recomandate

De ce? Pentru ca fiind preocupata de idei si raspunsuri fixe, ai uitat de problema in sine..care practic, daca nu ii dai importanta, nu exista.

Dar sa fii totusi constienta ca e o solutie doar..nu una universala. Ce ajuta intr-o parte, poate da gres in alta parte. Toutul tine de perceptie.

De exemplu..nu maajuta sa slabesc daca ilconsider pe Dzeu evreu..dar ma ajuta sa imi explic in cazul 'x' ca datorita faptului ca Dzeu ar fi evreu, numai din partea evreilor imi poate veni 'cadoul'...sau iar - neacceptand aurul si alte anumite obiecte, ma asigur ca nu primesc 'cadouri'. Crezand asta, evitand aurul, practic ai CREDINTA ca ai depasit deja problema, dandu-i o anume solutie. Deci iar, raspunsul este in tine..nu in ceva concret.

 

 

Ai spus, e adevărat, dar asta nu

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
De ce? Pentru ca fiind preocupata de idei si raspunsuri fixe, ai uitat de problema in sine..care practic, daca nu ii dai importanta, nu exista.

 

nepotelu meu Vladut de aproape 4 anisori, cand ii place ceva zice:"ci mitooooooooooooo!!!!!!!"

 

conform propriilor tale cuvinte, atunci cand ma durea stomacul, ce-ar fi trebuit sa fac? sa-l ignor? am incercat si durerea s-a adancit. si rana la fel.

noroc ca un prieten CONCRET numit Burel, aici, de pe ropo, mi-a dat un sfat CONCRET: mierea de albine, care e....o "notiune" CONCRETA. L-am ascultat, bine am facut si.......pa dureri.

asta e un exemplu micut.

si Gelu a patit o "chestie" naspa.......CONCRETA exact din cauza acestui principiu neoprotestant: daca ignori o problema, o anulezi.

 

stii, despre dreptul la viata al copiilor, de care ziceai: mama lui Gelu i-a refuzat acest drept inca de la sarcina si si-a mentinut refuzul pe tot parcursul vietii fiului ei. copilul ei a murit zdrobit complet. ea, la 60 si ceva de ani dupa o viata in care nu si-a refuzat vreodata ceva, barbati cat de multi, bautura, distractie, mancare cat de buna, munca pe ici pe colo, arata mai tanara ca una de 50. are doar ceva probleme cu tensiunea.

 

in schimb eu sunt sanatoasa BETON, dar parintii mei, dupa o viata de hamaleala, la doar 50 de ani au ambii diabet, picioarele cu vasele de sange sparte, iau pastile cu pumnii. asta doar pentru ca si-au refuzat dreptul la viata proprie si ni l-au daruit noua, celor trei fete pe care le-au adus pe lume. si fac acelasi lucru cu cei patru nepotei.

 

si mai am exemple cu duiumul.

 

astea ce-s? notiuni abstracte, autosugestii? ce anume?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

mai ..IGNORATUL ala e bun la ACEST pas energetic. de care vobeam.

nu esti atenta deloc. am spus clar ca ce ajuta la 'x', nu ajuta neaparat si la 'y'. in fine, nu-mi place sa ma tot repet.

si fapt CONCRET in acest caz - aka : evreu, aur..etc. eu nu generalizam ideea decat in acest caz. Tratra m-a intrebat ce m-a invatat indianul pentru a depasi acest pas energetic si eu asta am facut.

si mersi ca am aflat si eu ca ignoratul e credinta neoprotestanta. nu stiam ..adica, nu conta.

 

cat despre copiii ce se nasc bolnavi ...uof, e mult prea mult de povestit. ar trebui un topic nou si cred ca am saildeschis in curand. e si greu de digerat al dracu, chiar si de mine..dar am precizat clar ca acum si aici la acest sub ma abtin.

Editat de stupid_me

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
:jester:

pai da..e greu de digerat, dar nu imposibil :jester:

oh, boy..gataaaa.m-am oprit :spiteful:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ba e greu..f greu ca uneori ca sa ai impacare trebuie sa inghiti si sa mergi mai departe..or ca sa mergi mai departe trebuie sa gasesti in tine un raspuns ..si nu mereu medicamentul e si bun la gust :|

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ba e greu..f greu ca uneori ca sa ai impacare trebuie sa inghiti si sa mergi mai departe..or ca sa mergi mai departe trebuie sa gasesti in tine un raspuns ..si nu mereu medicamentul e si bun la gust :|

 

Na, fiecare cu hapurile sale. :jester: Mie nimic nu-mi pare greu digerabil.

 

Dar cum

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

heh..digestiei sau INdigestiei ? :spiteful:

ps : asa-i ca suntem offtopic? :jester:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ps : asa-i ca suntem offtopic? :P

 

:rot:

 

Păi, nuuuu, nu suntem offtopic. Dacă avem o bună digestie, implicit avem un somn neagitat, odihnitor, iar visele-s placide. :D

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×