Sari la conținut
Forum Roportal
bistro

Amanet, aur, blestem, vis

Postări Recomandate

Asimov evreul care trateaza tehnologic capacitatea omului de a se adapta. Gandeste-te putin si la memoria atavica..adunam in minte multe lucruri si denumiri si definitii si informatii de care nu suntem constienti..dar asta nu inseamna ca nu usnt acolo.

Extinde-ti gandirea..esti mai mult decat atat

 

Dumnezeule mareeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Stupid, sarumanaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa

acu am inteles: FREUD, parintele psihanalizei A FOST EVREUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUU!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

nu pricepeam de ce il ador, de ce il asimilez in asa hal, de ce il inteleg, de ce STIAM

acuma AM VAZUT: mai mult decat planeta asta, mai mult decat legile naturii, mai mult decat ORICE pe lume, Dumnezeu a creat cea mai desavarsita, cea mai inteligenta centrala: creierul omenesc

si tot acu pe loc am inteles de ce eu nu pot pune gura pe alcol.

 

de aia am intrebat pe topicul "exista Dumnezeu" pentru ce este hulit ............DUMNEZEUL EVREILOR.

 

MULTUMESC

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
stii ce e memoria atavica? prin mostenire genetica poti stoca informatii de la stamosii de sange...care or fi fost ei odata si cunoscatori de limba araba sau pur si simplu au intalnit aceste mesaje odata.

da..visul e o cale de comunicare..dar parerea mea e ca in tine sta puterea de a bara atacul energetic din partea altora..fara sa te axezi pe cum sa indepartezi un lucru concret. ci cum sa gasesti puterea in tine de a bara orice vine in contact cu energia ta.

 

La mine visele care conţin mesaje sunt vorbite. Practic mi se spune ce să fac, primesc fraze

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai vezi tu .. primul pas e sa NU arunci bijuteriile. Sa le ignori.

Aruncatul asta creeaza dependenta sa stii.

Al doilea pas e sa gasesti in tine puterea ca intrebarile carora nu le gasesti raspuns,sa le depasesti pur si simplu. Desi pare usor, nu e. Uite..imagineaza-ti ca in fata ta ai o gogoasa cu o surpiza in ea. Rea sau buna, tu nu stii asta. Ti-e extrem de foame. ce faci? O mananci sau nu?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pai vezi tu .. primul pas e sa NU arunci bijuteriile. Sa le ignori.

Aruncatul asta creeaza dependenta sa stii.

Al doilea pas e sa gasesti in tine puterea ca intrebarile carora nu le gasesti raspuns,sa le depasesti pur si simplu. Desi pare usor, nu e. Uite..imagineaza-ti ca in fata ta ai o gogoasa cu o surpiza in ea. Rea sau buna, tu nu stii asta. Ti-e extrem de foame. ce faci? O mananci sau nu?

 

O rup

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
acu am inteles: FREUD, parintele psihanalizei A FOST EVREUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUU!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

de aia am intrebat pe topicul "exista Dumnezeu" pentru ce este hulit ............DUMNEZEUL EVREILOR.

hmmm

mi-e si teama sa iti spun ca poate exagerezi. uite vezi..de aia va afecteaza pe voi astea, ca le dati prea multa importanta. In fapt, ce fac altii in jurul vostru nu prea puteti anticipa si nu tine de voi. Ce tine de voi e doar ce faceti voi..in mare..si cel mai bine e sa barati, atunci cand nuy puteti prin aceleinformatii sa ajutati pe altii. cel mai mare ajutor pentru voi e acesta - credinta ca poti depasi orice.

 

O rup

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
hmmm

mi-e si teama sa iti spun ca poate exagerezi. uite vezi..de aia va afecteaza pe voi astea, ca le dati prea multa importanta. In fapt, ce fac altii in jurul vostru nu prea puteti anticipa si nu tine de voi. Ce tine de voi e doar ce faceti voi..in mare..si cel mai bine e sa barati, atunci cand nuy puteti prin aceleinformatii sa ajutati pe altii. cel mai mare ajutor pentru voi e acesta - credinta ca poti depasi orice.

 

Uhhh, hai să lăsăm pe fiecare să acţioneze aşa cum e mai bine pt el. N-ar trebui să ne batem

Editat de tratra

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
hmmm

mi-e si teama sa iti spun ca poate exagerezi. uite vezi..de aia va afecteaza pe voi astea, ca le dati prea multa importanta. In fapt, ce fac altii in jurul vostru nu prea puteti anticipa si nu tine de voi. Ce tine de voi e doar ce faceti voi..in mare..si cel mai bine e sa barati, atunci cand nuy puteti prin aceleinformatii sa ajutati pe altii. cel mai mare ajutor pentru voi e acesta - credinta ca poti depasi orice.

 

da, exagerez si voi continua sa exagerez, darling.

daca poti si daca ai cu ce, contesta ce am spus: ca vechiul testament e al evreilor, ca Dumnezeul din el este evreu si ca.....Freud este parintele EVREU al psihanalizei.

 

btw 1: mi-a zis iubita mea mama ca salteaua pe care mi-a dat-o a cumparat-o de la .....UN EVREU.

 

btw 2: Tratra, in vt, atunci cand o persoana daruia alteia un obiect din aur, semnificatia era ca persoana care a primit se afla in posesia celei de la care a plecat obiectul din aur.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Tatra..copii care se nasc bolnavi, in razboaie s.a.m.d se nasc tot cu dreptul la fericire.

Acest drept la fericire, am spus ca il pierzi nefericindu-i pe altii, dar e vorba de 'drept' ..uneori poate fi si blocat acest drept..de catre altii.

Si in plus, fericirea e relativa de la om la om..exact cum ai spus si de credinta. ...stii, si cu suferinta asta a pruncilor..e mult de discutat daca intr-adevar nu are un rost si scop nobil in fond. Dar iar se va arunca cu pietre in mine si de data aceasta incerc sa ma abtin.

Sfatul pe care ti l-am dat, e totusi universal valabil, chiar daca iti aduce fericirea reala, nu pe care o ceri tu fiind sigura ca aceea e.

Indianul mi-a atras atentia acestui sfat, dupa ce m-a invatat sa 'cer' ce imi face bine, nu ce am impresia ca mi-ar face bine. Uneori ce cred eu si ce este concid..dar f rar.

Uite cum e de fapt - preocupata fiind sa faci bine in jur, uiti de 'problema'..si aceasta practic dispare..tocmai pentru ca o ignori, deci o faci sa te ocoleasca.

Aici am vorbit strict de UN anume pas energetic cand am vorbit de asa zis 'secret'.

Bine..de un Dumnezeu nu vorbesc, nu aici..ma abtin.

 

Dida ..autosugestia ca ai aflat cauza nu va indeparta realmente problema .. adica, pe de o parte o va indeparta si pe de alta va crea altele. Dumnezeu a fost evreu? .. atunci evrei suntem cu totii. Or, mai conteaza atunci?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Tatra..copii care se nasc bolnavi, in razboaie s.a.m.d se nasc tot cu dreptul la fericire.

 

Dida ..autosugestia ca ai aflat cauza nu va indeparta realmente problema .. adica, pe de o parte o va indeparta si pe de alta va crea altele. Dumnezeu a fost evreu? .. atunci evrei suntem cu totii. Or, mai conteaza atunci?

 

 

drepturi? de unde drepturi? unde scrie ca avem asa drepturi de mari?

 

Dumnezeu ESTE evreu si nu, nu suntem toti evrei si da, conteaza enorm de mult si de greu.

 

am o intrebare: de ce ...."autosugestia" mea a dat roade atat de mari si de benefice din TOATE punctele de vedere?

Editat de Dida_James

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Tatra..copii care se nasc bolnavi, in razboaie s.a.m.d se nasc tot cu dreptul la fericire.

Acest drept la fericire,am spus ca il pierzi nefericindu-i pe altii, dar e vorba de 'drept' ..uneori poate fi si blocat acest drept..de catre altii.

 

Ai spus, e adevărat, dar asta nu

Editat de tratra

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×