Sari la conținut
Forum Roportal

Postări Recomandate

Buna,

Am si eu o mare dilema, am cautat, am intrebat si fiecare imi zice in alt fel.Parintii mei sunt divortati si suntem 2 copii.prin divort si partaj s-au stabilit urmatoarele:

-eu am ramas la mama si fratele meu la tata

-prin ht irevocabila si definitiva mama a dobandit o casa care acum vrea sa mi-o doneze mie desi sta in ea si va sta pana la sfarsit.

Motivul pt care face mama asta este ca sta cu cineva in casa aceea de vreo 4 ani fara sa faca acte cu elsi nu vrea ca el sau vre-un copil de-al lui din alta casatorie sa aiba vreo pretentie la aceasta casa.

Intrebarea ar fi...poate sotia mea , fratele meu sau acel barbat sa aiba vreo pretentie la aceasta casa primita prin donatie de la mama peste ceva vreme??? sau oricine altcineva??? Poate fi revocata aceasta donatie de cineva ulterior???

Multumesc

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da, fratele tau poate ataca donatia . Ceea ce e de bun simt din moment ce sta cu mama lui.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Da, fratele tau poate ataca donatia . Ceea ce e de bun simt din moment ce sta cu mama lui.

Fratele meu era minor in momentul divortului si e in grija tatalui care i-a dat un apartament in care sa stea intr-adevar fara vre-un act, deci apartine inca al tatalui dar el sta acolo si va fi al lui.

In concluzie fratele meu nu sta la mama in casa respectiva. Copii in momentul divortului au fost impartiti cate unul la fiecare.

Editat de Steplica

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cel maio bine e sa consulti un avocat, fie ca o faci pe net .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Fratele tau este singurul care poate cere in instanta, revocarea actului de donatie.

Alte persoane nu sunt indreptatite sa o faca, si ca exceptie doar cel care a facut-o daca a impus anumite clauze, de folosinta, scop, etc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Buna, Multumesc

 

nu pricep de ce mama ta nu-ti face act de vanzare cumparare?

poate sa-ti faca act de vanzare, cu clauze speciale prin care sa se arate ca nu este un bun achizitionat din banii comuni ai familiei tale si ca iti apartine DOAR TIE, in cazul unui eventual divort al tau.

e cea mai simpla si sigura solutie. ceva mai costisitoare, ce-i drept, decat o donatie, dar merita.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
nu pricep de ce mama ta nu-ti face act de vanzare cumparare?

poate sa-ti faca act de vanzare, cu clauze speciale prin care sa se arate ca nu este un bun achizitionat din banii comuni ai familiei tale si ca iti apartine DOAR TIE, in cazul unui eventual divort al tau.

e cea mai simpla si sigura solutie. ceva mai costisitoare, ce-i drept, decat o donatie, dar merita.

Fratele meu nu e o amenintare (cred), imi e frica de ceilalti.El are un apartament fff valoros si nu cred ca ar avea vreodata pretentii si de la casa mea (deocamdata are 20 de ani, nu pot stii exact ce va fi in mintea lui). Si stiti cum sunt parintii....sa stie ca baiatul lor are ceva numai al lor , mai ales ca ea a trecut printr-un divort, e mult mai precauta decat inainte.

Multumesc de ajutor tuturor.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×