Sari la conținut
Forum Roportal
SuperMelon

Sata problem

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Salut,

Acum 2 sapt am cumparat un hdd wd sata, 8 mb cache, 160 gb.

Ieri am cumparat un adaptor gembird ide/sata catre usb, cu mentiunea ca laptopul meu este ide. Problema e urmatoarea: cand vreau sa conectez un hdd ide cu adaptorul la laptop merge, iar cand vreau sa pun hdd sata in adaptor si il conectez la pc acesta (hdd) incepe sa ticaie ca un ceas, se tureaza mai tare si mai incet, iar ticaie, si in final se opreste.

Daca stie cineva ce as putea face, setari bios, etc va rog sa ma ajutati cu sugestii pt a conecta hdd sata la laptop.

Ms anticipat!

post-233589-1245752210_thumb.jpg

post-233589-1245752248_thumb.jpg

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

As miza pe faptul ca adaptorul nu se intelege cu HDD-ul. Incearca si cu un Maxtor sau Seagate seria DiamondMax pe S-ATA. Personal am avut mai multe probleme cu WD si diverse rack-uri. Curentul de unde si-l ia HDD-ul ? Ai alimentare separata sau tot prin adaptor din USB ? Ar putea sa fie si problema de curent... un USB duce maxim 500 mA.

 

duncanmc ... cu toate respectele... vorbesti prostii. Nici un HDD nu are nevoie de drivere. Pentru ce iti trebuie driver e controllerul de S-ATA ... ori din cate poate observi, nu are asa ceva pe laptop.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×