Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Cony chiar am citit in mai multe carti medicale de specialitatea(printre care si harrison)...chiar scria undeva acolo....de asemenea si pe prospectul medicamentului k exista posibilitatea cresterii transaminazelor ca in forma acuta concomitent cu scaderea incarcaturii virale...Viremia la b am facut-o la medical test in iasi....care a fost trimisa la timisoara si apoi in germania...Se face si-n bucuresti din cate stiu la bals si fundeni...

 

Uite cony am sa-ti citez exact cum scrie in harrison"Administrarea de injecţii subcutanate pe parcursul a patru luni (16 săptăm

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da. Este foarte adevarat ceea ce ai reprodus tu, Speranta.

Adica, interferonul are rol imunostimulator (spre deosebire de nucleosid analogi care actioneaza direct asupra ADN-ului viral). Deci, interferonul se foloseste ca prima optiune in tratarea hepatitelor in speranta ca poate duce la o stimulare a raspunsului imunologic in asa fel incat seroconversia Ag HBe poate avea loc in 40% din cazuri cum ai spus si tu. Mai mult decat atat, este posibila chair si seroconversia Ag HBs in cazuri mai rare, e adevarat.

Intrebarea mea este: la tine cum e Ag HBe? Pozitiv sau negativ? Am intalnit si cazuri cu Ag HBe pozitiv dar cu viremie nedetectabila, chiar si in cazul monoinfectiei (deci, fara virusul D).

Faptul ca tu ai nivelul transaminazelor serice crescut, s-ar putea sa fie de bun augur. Adica organismul reactioneaza sub stimularea interferonului si, cine stie, poate te trezesti cu Ag HBs negativat.

Pentru ca daca reusesti seroconversia Ag HBs, atunci il pierzi si pe Delta.

Deci, nu am inteles: de ce te panichezi acum?

 

Ai rabdare si fii optimista! :think:) (ceea ce a spus medicul tau cum ca e posibil sa fi aparut rezistanta la interferon, e o prostie)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Esti medic?

Din cate stiu eu, in cazul ciroticilor transaminazele nu sunt mari pentru ca ficatul fiind format in mare parte din tesut conjunctiv cicatriceal, nu mai sunt eliberate enzime hepatice in serum. Dar nefiind medic, poate ca ma insel eu.

Editat de Connny

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sunt inca la inceput de drum....studenta

 

Sa stii k am intalnit pacienti cu ciroza....si cu transsaminazele si 400....bine numa gandesc eu amu ca as fi in faza de ciroza...doctora mi-a zis k ink sunt departe d asta...dar asta e cam ce urmeaza...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cati ani ai?

Nu te gandi la ce ar putea fi mai rau pentru ca esti tanara, si organismul lucreaza in favoarea ta la varsta asta (banuiesc ca esti sub 25). Hepatita e o boala "a la long". In cele mai multe cazuri dureaza zeci de ani pana sa se ajunga la ciroza, in special si datorita capacitatii uimitoare a ficatului de a se reface.

Cine stie, poate intre timp apare solutia miraculoasa si definitiva. Unii dintre noi mai au timp de asteptat, altii, nu, din pacate.

De cand te stii cu hepatita? De cand te stii cu transaminazele marite si cat de mari au fost?

 

Sanatate!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

salut

in cel mai scurt timp o sa citesc toate postarile din ultima perioada,am fost si sun t prins cu munca in perioada asta.

povestea cu transaminaze marite o am si eu,mai tot timpul se invart in jurul valorii de 1.5;2x peste limita maxima;o singura data pe parcursul unui 1.5 ani in care mi-am recoltat de cel putin 10 ori sange pt determinarea transaminazelor au fost in interiorul valorilor de referinta,in rest marite

asculta ceea ce spune cony,este cel mai documentat si echilibrat in afirmatii de pe acest forum.

sanatate

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cati ani ai?

Nu te gandi la ce ar putea fi mai rau pentru ca esti tanara, si organismul lucreaza in favoarea ta la varsta asta (banuiesc ca esti sub 25). Hepatita e o boala "a la long". In cele mai multe cazuri dureaza zeci de ani pana sa se ajunga la ciroza, in special si datorita capacitatii uimitoare a ficatului de a se reface.

Cine stie, poate intre timp apare solutia miraculoasa si definitiva. Unii dintre noi mai au timp de asteptat, altii, nu, din pacate.

De cand te stii cu hepatita? De cand te stii cu transaminazele marite si cat de mari au fost?

 

Sanatate!

buna conny,speranta si tuturor,sper sa nu va supar cu ceea ce o sa scriu mai departe,am vazut pe la tv pe doctorul asta moldovean si hepatitoliz un fel de interferon natural,am mai citit pe net sa vad ce se mai spune si am vazut ca mai trateaza si alte afectiuni,eu m-am gandit sa testez tratamentul pt hemoroizi pe mine si daca eu ma vindec sa ii dau si sotului meu hepatitoliz asta pt ca nu as vrea sa testez direct pe el,voi ce parere aveti?oare ar fi vreo sansa?eu sincer cred in natura si in puterea ei imensa mai mult decat in halatele albe la care am dezvoltat o fobie.conny,tu care ai cercetat cel mai mult ce parere ai despre natura si puterea ei?astept parerile tuturor si si sper sa fie totusi o cale si pt cei suferinzi,doamne ajuta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna bia dia, buna tuturor,

 

daca vreunul din voi considera ca este obligat sa incerce orice solutie, fie ea si naturista, atunci sa o incerce doar pentru a sta cu sufletul impacat.

Dar va rog sa luati in calcul probabilitatea de a va agrava si mai mult situatia.

Acest individ, Ciuhri, este un impostor. Din pacate media (in special anumite televiziuni) este cea care l-a promovat in schimbul unor bani, evident.

Este pueril sa credem ca din niste gandaci putem obtine proteine sau interferon natural si care te scapa de hepatita.

Bia dia, spui ca tu crezi in puterea naturii. Pai hai sa ne gandim un pic: cand vorbim de un virus hepatitic, vorbim de ADN (in cazul B-ului) si de ARN (in cazul in C-ului, respectiv D-ului). Vorbim de inginerie genetica si moleculara si apare un individ care rezolva probleme extrem de complexe cu niste ... gandaci.

Intrebarea care se impune este de ce tari civilizate si dezvoltate precum America nu au adoptat astfel solutii miraculoase.

Stii de ce celel mai multe cazuri de hepatite virale tip B si C se afla in Asia, si in special in China? Pentru ca si acolo oamenii se trateaza initial prin metode traditionale chinezesti si dupa ce isi agraveaza si mai mult situatia, atunci ajung la doctorii adevarati din spitale adevarate.

 

In concluzie, hepatitele virale se trateaza cu antivirale. Restul sunt ocazii pentru unii impostori de a se imbogati pe spatele suferinzilor. Nu fac altceva decat sa vanda iluzii. Si cel mai grav, oamenii se pot imbolnavi si mai rau. Astfel de hepatitoliz nu are nici un studiu la baza. Antiviralele au multi ani de studiu in spate pe loturi de zeci de mici de pacienti.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×