Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Buna tuturor!

sunt nou pe acest forum, dar am o experienta in infectia cu VHB de 2 ani. Pana acum am activat pe alt forum, acum iata-ma aici pregatit sa schimb experienta cu voi.

Scurta prezentare a mea:
sunt Cony, M, am 33 de ani, casatorit, si ma stiu cu VHB de 2 ani. Sotia mea s-a vaccinat imediat cum am aflat ca eu sunt purtator al virusului hepatitic B.

Din multele analize pe care le-am facut regulat pana acum, merita sa mentionez urmatoarele:
- Ag HBs - prezent
- Ag HBe - negativ
- Ac HDV totali - negativ
- 2 viremii (ADN VHB PCR) efectuate, astfel:
1. iulie 2007 - 100 copii/ ml
2. februarie 2008 - 174 copii/ ml
- Transaminazele in limite normale cu vreo 2-3 exceptii cand limita a fost usor depasita (TGP = 43 fata de maxim 41) explicate de o steatoza hepatica
- Fibromax-ul (efectuat la Matei Bals, martie 2009) a evidentiat urmatoarele:
1. Fibroza F0
2. Steatoza nonalcoolica S1
3. Activitate necroinflamatorie A1-2
3. Steatohepatita NASH borderline
Asta inseamna ca sunt in pragul de hepatita steatozica nonalcoolica, si care nu are nici o legatura cu infectia virala ci este explicata de incarcarea grasa a aproximativ 20% din parenchim.
- Gama GT de obicei este mai mare decat intervalul de referinta al laboratorului (cam de 1,5 X VN)
- Din punct de vedere ecografic, totul pare OK (ficat, splina etc)
- AFP-ul, electroforeza proteinelor serice si alte analize specifice functiei hepatice sunt bune.
- Nu am facut punctie hepatica
- Nu tin regim alimentar, dar incerc sa traiesc cat mai sanatos, fara excese, elimin mancarurile nesanatoase de tip junk food, prajeli, am redus alcoolul la limita acceptabilului.

Astept sa ne cunoastem mai bine o data cu trecerea timpului.
Pe curand,
Cony

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Salut, si bun venit pe forum.

Antigenul HBS (AgHBs) nu l-ai facut cantitativ (cu valori)?.

La viremia pe care o ai m-ar interesa foarte mult ce cantitate de antigen HBS ai.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Salut, si bun venit pe forum.

Antigenul HBS (AgHBs) nu l-ai facut cantitativ (cu valori)?.

La viremia pe care o ai m-ar interesa foarte mult ce cantitate de antigen HBS ai.

 

Salut JBravo,

 

nu exista Ag HBs cantitativ. Daca pe buletinul de analize ai vazut in dreptul Ag HBs o valoare numerica, ea nu reprezinta cantitatea ci reactivitatea testului.

De exemplu:

Ag HBs = 60 se traduce prin reactiv

Ag HBs >250 se traduce prin high reactiv

Ceea ce conteaza cu adevarat este incarcatura virala, adica viremia si exprima numarul de copii virale existente intr-un ml de serum.

Eu sunt unul dintre norocosii cu o cantitate virala mica (100, respectiv 174 copii/ ml la 8 luni distanta)

Editat de Connny

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu mi-am facut cantitativ daca bine retin, a iesit negativ. Insa nu e vorba de mine.

Eu sunt doar curios cam ce cantitate de AgHBs este la o anumita viremie.

 

Uitate pe acest link si cauta dupa "AgHBs (cantitativ)", deci cred ca se poate si cantitativ.

 

http://www.micromedclinic.ro/lista_preturi.html

Editat de JBravo

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

[salut cony

 

bine ca ai luat decizia sa intri pe acest forum,ma bucur enorm de mult!

am sa revin cu un mesaj peste putin timp,faptul ca tu activezi pe acest forum este un castig pt toti ,chiar ma bucur de decizia ta de a reveni

eu inca nu am fost la bucuresti ,sunt prins cu treaba cateva zile dar am sa merg

revin si vorbim!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
[salut cony

 

bine ca ai luat decizia sa intri pe acest forum,ma bucur enorm de mult!

am sa revin cu un mesaj peste putin timp,faptul ca tu activezi pe acest forum este un castig pt toti ,chiar ma bucur de decizia ta de a reveni

eu inca nu am fost la bucuresti ,sunt prins cu treaba cateva zile dar am sa merg

revin si vorbim!

Salut Cony ! Nu stiu ce a stat la baza deciziei tale ...( la migratia ta ca sa zic asa, ma refer ) ...un lucru este clar..este un real castig pentru membrii acestui forum ....important este sa ne intersectam ,sa punem experientele noastre la comun si sa invatam ceva din asta ....in viziunea mea nu conteaza cum si unde ...

..ptr cei care nu te cunosc ....imi permit sa scriu 2 randuri ...dragi forumisti..in urma cu un an si ceva am aflat de aceasta boala...socul a fost mare....aveam 1000 de intrebari si putine raspunsuri....pe mine personal m a ajutat enorm sa comunic cu alti oameni care aveau aceeasi problema..unul dintre cei care au fost langa mine atunci si de atunci pana azi si mi a oferit cateva raspunsuri la intrebarile mele a fost chiar Cony...deci ...cum spuneam...este un real castig faptul ca il avem printre noi...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
@CONCORD73 & florino:

va multumesc amandurora pentru urarea de bun venit :rot:

 

Conny,

Buna, sunt Pati27. Stiu ca esti relativ nou pe aici, dar nu "nou" in ceea ce priveste problema cu care ne confruntam toti cei de pe aici. Nu pot sa-ti dau mai multe detalii acum - pt. ca nu am timp - dar te-as ruga sa-mi spui daca ai intalnit vreo persoana care face interferon de 2 ani si jumatate continuu (eu sunt un exemplar din asta si mai sunt si "fericita" posesoare B+D) si ce se poate intampla cu corpul meu, cu mine, dupa atata interferon; si fac in continuare...

Multumesc, mai vorbim!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×