Sari la conținut
Forum Roportal
ieri

Pacatul stramosesc

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Si eu sper la fel. Exista in Natura atatea lucruri frumoase si uimitoare in care oamenii ar putea sa-si ancoreze credinta, incat imi este imposibil sa inteleg cum de nu sunt vazute si luate in seama. Geea ne-a dat viata si are grija de noi, atat cat mai poate, dar majoritatea oamenilor nu stiu cum sa faca mai bine sa o distruga in loc sa-i arate respectul cuvenit. Cu miliardele folosite in construirea de biserici s-ar putea face cercetare in vederea reducerii poluarii sau s-ar reimpaduri milioanele de Km patrati de padure defrisata... Pentru unii este mai importanta frica de dumnezeu decat sanatatea lor si a urmasilor.

Am avut impresia ca vezi putin mai departe decat copacii din care abia ai coborat...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am avut impresia ca vezi putin mai departe decat copacii din care abia ai coborat...

 

Dar daca eu inca nu am coborat din copaci? Daca eu inca vreau sa mai stau in copaci, atat timp cat ei mai exista, decat sa stau in biserici in care nu se aud decat lalaituri de paguba?

Te-ai gandit ca pacatul originar, poate nu cansta in faptul ca Adam i-a tras-o Evei, ci poate ca mancarea marului este un simbol al distrugerii Naturii? In felul acesta ar avea sens acest pacat!

Cat priveste bisericile... in apocalipsa se spune ca satana (principiul raului) isi va face casa de inchinaciune la fiecare colt de strada, in afara de biserici care sunt peste tot, alte case de inchinaciune mai vezi pe undeva?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Te-ai gandit ca pacatul originar, poate nu cansta in faptul ca Adam i-a tras-o Evei

 

Esti prost informat si tragi concluzii pe marginea informatiilor pe care le detii.

Eu nu mai treaba cu nici o biserica si pot trai bine mersi si fara ele; dar de aici si pana

a ma inchina la Sfanta Padure mai e cale lunga.

Pacatul originar nu are nici o treaba cu sexul. Insemna pur si simplu a trai langa

Dumnezeu sau fara el.

P. S. probabil si tu esti de acord cu asta : Nu trebuie sa plateasca cei ce mor de foame

in fiecare zi si cei care sunt ucisi in razboaie pentru ca Adam si Eva au gresit. Ma mir ca

minciuna asta a prins ...

Editat de Majer

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Esti prost informat si tragi concluzii pe marginea informatiilor pe care le detii.

Eu nu mai treaba cu nici o biserica si pot trai bine mersi si fara ele; dar de aici si pana

a ma inchina la Sfanta Padure mai e cale lunga.

Pacatul originar nu are nici o treaba cu sexul. Insemna pur si simplu a trai langa

Dumnezeu sau fara el.

P. S. probabil si tu esti de acord cu asta : Nu trebuie sa plateasca cei ce mor de foame

in fiecare zi si cei care sunt ucisi in razboaie pentru ca Adam si Eva au gresit. Ma mir ca

minciuna asta a prins ...

Nu te-am acuzat pe tine personal, vorbeam in sensul general!

Pe asta cu inchinarea la Sf. Padure, de unde ai mai scos-o? Eu nu ma inchin la nimeni, in religia mea (pagana) a crede inseamna a respecta, iar inchinarea este ceva nespecific noua. Un individ cu puterea de intelegere mai redusa imi spunea odata ca noi ne inchinam la radacini si la vaci, atat a putut el sa inteleaga din respectul nostru pentru Natura!

Pacatul stramosesc, din punctul meu de vedere este o aberatie, eu comentam acest aspect prin prisma a ceea ce scrie in biblie si tinand cont de parerea generala a oamenilor (cel putin a celor cu care am vorbit eu) in plus am incercat sa ofer o alta interpretare pentru mancatul din pomul interzis.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Parintii, daca sunt ,,misei''

Ori calca stramb intru lumina

Copiii nu au nici o vina

Sa nu va razbunati pe ei !

 

De nu va place cum arata,

De poarta randunici in gand,

Nu le raniti surasul bland,

Privirea calda si curata !

 

Copiii de sunt slabi acum,

Cat de curand vor creste mari

Precum mladita de stejari-

Nu le iesiti cu barda-n drum !

 

Atatea glorii efemere

Au fost si fi-vor pe pamant,

Din goana oarba dupa vant

In jur au semanat durere...

 

.......................................

 

Uitam porunca cea divina,

Asa se-ntampla deseori,

Parintii de raman datori,

Copiii nu au nici o vina...

 

Nicolae Nicoara

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×