Sari la conținut
Forum Roportal
ieri

Pacatul stramosesc

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

pai reincarnarea nu exista .... deci NU EU SPUN ci Sfinta Scriptura..... si e si logic sa nu existe .... pai de ce ? simplu . reincarnarea e legata de karma...... karma este ilogica .... daca karma e ilogica , reincarnarea e ilogica..... deci INDIENII AU INVENTAT-O ca sa II TINA PE FRAIERI in SUBJUGARE ..... asa nu se revolta la saracie si alte lipsuri SI SE CRED SPIRITUALI (diavolul si el se credea spiritual si DUMNEZEU si a cazut) :yahoo: ce te invata toti GURUSII indiei ? ca ei ''estem'' dumnezeu.... deci SATAN ii are in subordine ...... :kiss:

DECI INDIENII AU AUZIT DE IISUS si ce il considera? un mare guru '' INDIAN''???? :yahoo: ..... deci nu exista defavorizati caci in Sfinta Scriptura scrie '' se va propovadui EVANGHELIA la toate neamurile '' ..... deci Dumnezeu nu e nedrept , dar SATAN joaca si el tare ...... deci invazia pagina (satanica )este in floare.... deci aproifundeaza CLAR jocurile de culise a DIAVOLULUI .....

multa iubire

cit despre '' asa zisele vieti anterioare'' sunt amagiri diavolesti..... NU EXISTA .... diavolul stie trecutul si DA VISE unor posedati SI APOI le spune CA SUNT X cu lux de amanunte..... CA SA II AMAGEASCA si sa se inchine lui ..... si atunci devin SPIRITISTI..... caci ritualurile INDIENE sunt inchinari la idoli (demoni).....

multa iubire

 

Merci pentru mesaj.

Iti doresc lumina in suflet.... si sper ca fiecare sa gaseasca calea cea adevarata.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Deci mai baiatule esti pe langa , deci nu mai induce lumea in eroare, deci las-o balta,

deci fiecare religie are adevarurile ei, deci nu mai pune botul la vrajelile calugarilor care

ti-au impuiat capul cu prostii , deci nu exista pacat stramosesc, asta e doar o minciuna care

sa te faca dependent de o biserica ce-ti toarna minciunele. deci mai citeste....

deci multa iubire

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
karma este ilogica .... daca karma e ilogica , reincarnarea e ilogica.....

De ce este karma ilogica? Dar reincarnarea?

Vreau o explicatie argumentata, daca este posibil. Sa nu-mi spui "Nu scrie despre ele in biblie" ca am mai auzit raspunsul asta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Deci mai baiatule esti pe langa , deci nu mai induce lumea in eroare, deci las-o balta,

deci fiecare religie are adevarurile ei, deci nu mai pune botul la vrajelile calugarilor care

ti-au impuiat capul cu prostii , deci nu exista pacat stramosesc, asta e doar o minciuna care

sa te faca dependent de o biserica ce-ti toarna minciunele. deci mai citeste....

deci multa iubire

spunea cine???? :yahoo: majer desigur . argumentele unde sunt???? :kiss: desigur nu exista ... asa ca Majer '' joaca '' e in alta parte .... copiii la culcare .... aici raman oamenii mari.... :yahoo: pacatul stramosesc exista si religiile nu pot sa aiba toate adevarul .... deci somn usor si data viitoare cind intervii , fa-o cu argumente .... daca nu '' taci si ramai filozof '' ... deci banuiesc ca pricepusi :drag:

multa iubire

 

De ce este karma ilogica? Dar reincarnarea?

Vreau o explicatie argumentata, daca este posibil. Sa nu-mi spui "Nu scrie despre ele in biblie" ca am mai auzit raspunsul asta.

pai e simplu ... karma spune asa - datorita pacatelor tale te incarnezi ca sa ispasesti pacatele si ''sa te eliberezi''( diavolul '' se elibera " si el - de fapt cadea )... la incarnare sa zicem ca ai 20 de pacate de ispasit , pe care desigur nu le stii ... dar in viata asta sa zicem ca ispasesti 10 si faci 20 .... in alta EXISTENTA revii '' reincarnat '' sa ispasesti 30 de pacate .... stii 15 si le ispasesti si faci 20 ..... in alta incarnare vii cu 35 de pacate etc etc etc ..... cum te eliberezi din karma???..... IMPOSIBIL.... deci e ilogica..... daca conceptul de karma e ilogic atunci reincarnarea care se bazeaza pe karma automat e ilogica ....... :yahoo:

ps iar ghandi spunea '' reincarnarea este cel mai greu lucru de ispasit '' dar europenii inghit conceptul pentru ca habar nu au ce zice .... paginismul e in floare si E PROPAGANDA INDIANA cu inchinare la idoli ( DEMONII) :dwarf:

multa iubire

Editat de the_listener

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
pai e simplu ... karma spune asa - datorita pacatelor tale te incarnezi ca sa ispasesti pacatele si ''sa te eliberezi''( diavolul '' se elibera " si el - de fapt cadea )... la incarnare sa zicem ca ai 20 de pacate de ispasit , pe care desigur nu le stii ... dar in viata asta sa zicem ca ispasesti 10 si faci 20 .... in alta EXISTENTA revii '' reincarnat '' sa ispasesti 30 de pacate .... stii 15 si le ispasesti si faci 20 ..... in alta incarnare vii cu 35 de pacate etc etc etc ..... cum te eliberezi din karma???..... IMPOSIBIL.... deci e ilogica..... daca conceptul de karma e ilogic atunci reincarnarea care se bazeaza pe karma automat e ilogica ....... :lol2:

ps iar ghandi spunea '' reincarnarea este cel mai greu lucru de ispasit '' dar europenii inghit conceptul pentru ca habar nu au ce zice .... paginismul e in floare si E PROPAGANDA INDIANA cu inchinare la idoli ( DEMONII) :roll:

multa iubire

 

Am incercat sa imi imaginez cum e sa nu crezi in reincarnare si am impresia ca esti mai prezent in lumea fizica. Poate nu e mare pierdere, nu stiu...

 

Despre karma... In primul rand evoluezi dincolo, pe Pamant vii sa iti dai testele (si da, evoluezi si aici).

Ti se sterge memoria pentru ca se considera ca acele caracteristici/calitati ale personalitatii tale trebuie sa devina parte din natura ta si trebuie sa reactionezi corect/moral, dar spontan, la diferite situatii.

Mediul de aici, de pe Pamant, e special facut; miscarea planetelor genereaza anumite energii/impulsuri in functie de configuratiile astrale si de relatia lor cu tema ta natala. De exemplu (zic la intamplare) la 30 de ani este testul lui Saturn (in care trebuie sa renunti la niste obiceiuri invechite si gresite), la 40 de ani e "midlife crisis" (aspecte nasoale ale planetelor Pluto, Uranus, Neptun cu corespondentele lor din astrograma natala, cand simti nevoia sa fii liber si sa renunti la orice te limiteaza - iti trebuie intelepciune ca sa iesi cu bine din situatia asta), etc.

Daca nu reusesti sa treci mai multe vieti la rand anumite teste ele sunt preluate de Saturn si in astrograma ta natala Saturn apare retrograd, iar testele de viata sunt mai grele, suferinta mai multa, limitari, frustrari, etc. E imposibil sa nu te prinzi pana la urma unde gresesti, pentru ca greselile genereaza suferinta, iar suferinta e de evitat. Calitatile odata dobandite nu se mai pierd (sau daca le pierzi le recapti repede).

 

Mi s-a parut foarte interesanta discutia de mai jos, in care s-a luat legatura cu lumea de dincolo (cu un aparat inventat de echipa lui George Meek) prin Dr. Miller, un tip decedat care da informatii verificabile despre viata lui pe Pamant (inclusiv social security no., certificatul de deces, etc.) si care spune ca in lumea de dincolo se evolueaza prin "pulsuri" (spirituale, cred). Primele patru minute trebuiesc sarite, e interesanta discutia de la sfarsit:

 

http://www.youtube.com/watch?v=gBQ9UJEV7gA...BEA&index=5

Editat de Roxana5

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
pai e simplu ... karma spune asa - datorita pacatelor tale te incarnezi ca sa ispasesti pacatele si ''sa te eliberezi'' (...) cum te eliberezi din karma???..... IMPOSIBIL.... deci e ilogica..... daca conceptul de karma e ilogic atunci reincarnarea care se bazeaza pe karma automat e ilogica .......

 

Deci asta e motivul pentru care reincarnarea este ilogica? Pentru ca, aparent, nu exista un sfartit?

Tocmai tu, care astepti cu sufletul la gura sa treci in vesnicia ce ti-o promite dumnezeu, spui asta?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Deci asta e motivul pentru care reincarnarea este ilogica? Pentru ca, aparent, nu exista un sfartit?

Tocmai tu, care astepti cu sufletul la gura sa treci in vesnicia ce ti-o promite dumnezeu, spui asta?

pai nu ma reincarnez ci ma duc ori ''JOS'' ori'' SUS ''.... dicolo NU ITI MAI ISPASESTI NIMIC ,... decit PEDEAPSA sau LAUDA ... reincarnarea e ilogica caci nu poti scapa din lantul karmei .... nu ca nu are sfirsit ci ca reincarnarea nu exista :lol2:

multa iubire

 

Am incercat sa imi imaginez cum e sa nu crezi in reincarnare si am impresia ca esti mai prezent in lumea fizica. Poate nu e mare pierdere, nu stiu...

 

Despre karma... In primul rand evoluezi dincolo, pe Pamant vii sa iti dai testele (si da, evoluezi si aici).

Ti se sterge memoria pentru ca se considera ca acele caracteristici/calitati ale personalitatii tale trebuie sa devina parte din natura ta si trebuie sa reactionezi corect/moral, dar spontan, la diferite situatii.

Mediul de aici, de pe Pamant, e special facut; miscarea planetelor genereaza anumite energii/impulsuri in functie de configuratiile astrale si de relatia lor cu tema ta natala. De exemplu (zic la intamplare) la 30 de ani este testul lui Saturn (in care trebuie sa renunti la niste obiceiuri invechite si gresite), la 40 de ani e "midlife crisis" (aspecte nasoale ale planetelor Pluto, Uranus, Neptun cu corespondentele lor din astrograma natala, cand simti nevoia sa fii liber si sa renunti la orice te limiteaza - iti trebuie intelepciune ca sa iesi cu bine din situatia asta), etc.

Daca nu reusesti sa treci mai multe vieti la rand anumite teste ele sunt preluate de Saturn si in astrograma ta natala Saturn apare retrograd, iar testele de viata sunt mai grele, suferinta mai multa, limitari, frustrari, etc. E imposibil sa nu te prinzi pana la urma unde gresesti, pentru ca greselile genereaza suferinta, iar suferinta e de evitat. Calitatile odata dobandite nu se mai pierd (sau daca le pierzi le recapti repede).

 

 

 

 

Mi s-a parut foarte interesanta discutia de mai jos, in care s-a luat legatura cu lumea de dincolo (cu un aparat inventat de echipa lui George Meek) prin Dr. Miller, un tip decedat care da informatii verificabile despre viata lui pe Pamant (inclusiv social security no., certificatul de deces, etc.) si care spune ca in lumea de dincolo se evolueaza prin "pulsuri" (spirituale, cred). Primele patru minute trebuiesc sarite, e interesanta discutia de la sfarsit:

 

http://www.youtube.com/watch?v=gBQ9UJEV7gA...BEA&index=5

 

 

Despre karma... In primul rand evoluezi dincolo, pe Pamant vii sa iti dai testele (si da, evoluezi si aici).

Ti se sterge memoria pentru ca se considera ca acele caracteristici/calitati ale personalitatii tale trebuie sa devina parte din natura ta si trebuie sa reactionezi corect/moral, dar spontan, la diferite situatii.

Mediul de aici, de pe Pamant, e special facut; miscarea planetelor genereaza anumite energii/impulsuri in functie de configuratiile astrale si de relatia lor cu tema ta natala. De exemplu (zic la intamplare) la 30 de ani este testul lui Saturn (in care trebuie sa renunti la niste obiceiuri invechite si gresite), la 40 de ani e "midlife crisis" (aspecte nasoale ale planetelor Pluto, Uranus, Neptun cu corespondentele lor din astrograma natala, cand simti nevoia sa fii liber si sa renunti la orice te limiteaza - iti trebuie intelepciune ca sa iesi cu bine din situatia asta), etc.

Daca nu reusesti sa treci mai multe vieti la rand anumite teste ele sunt preluate de Saturn si in astrograma ta natala Saturn apare retrograd, iar testele de viata sunt mai grele, suferinta mai multa, limitari, frustrari, etc. E imposibil sa nu te prinzi pana la urma unde gresesti, pentru ca greselile genereaza suferinta, iar suferinta e de evitat. Calitatile odata dobandite nu s

e mai pierd (sau daca le pierzi le recapti repede........ :jester

O . nu poti evolua in karma ... e ilogic (ai postul meu de mai sus ca argument) :roll:

1.DINCOLO UNDE?????? :doh:

2. mi se sterge memoria dar calitatile devin parte din natura mea??????? ;) ESTI ILOGICA .... DE CE ? simplu ..... natura mea daca pastreaza calitatile are MEMORIE adica ''le memoreaza''deci NU SE STERG ..... deci vrajeala asta unde ai citit=o? newageism desigur ....ATENTIE LA BAZACONII IN TEXTE

3.ce treaba au planetele cu omul???? astrograma e un bulshit si o sa iti spun si de ce ,,,,, in primul rind '' copilul'' i-a fiinta LA CONCEPTIE deci nici un astrolog sau astroloaga nu stie EXACT CIND OVULUL S-A UNIT CU SPERMATOZOIDUL (daca astrologia ar fi reala NU E ), planeta VENUS ca exemplu este A IUBIRII dar daca te uiti in astronomie si vezi venus TE CRUCESTI ce exista pe ea.... deci numai a iubirii nu e..... :doh: zodiile sunt inventii omenesti si li se atribuie NUMELE datorita unor indeletnici existente atunci cind aau aparut .... DECI IARA NU .... influenta lunii este o vrajeala a satanei CA SA ARATE omului in conceptia lui ca CREATIA LUI DUMNEZEU nu e buna , de asta vrajelile PE LUNA PLINA sunt asa si pe dincolo CUM ZIC OAMENII .... deci iara fals ,,,, etc etc etc .... amagirile sunt la tot pasul dar diavolul joaca tare doar cu cei care se dau lui... cu restul prin vointa si bunatatea si iubirea divina e un mielusel :doh:

multa iubire

ps nu intra in capcane newageiste(diavolesti ) nepregatita

multa iubire

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
2. mi se sterge memoria dar calitatile devin parte din natura mea??????? :lol2: ESTI ILOGICA .... DE CE ? simplu ..... natura mea daca pastreaza calitatile are MEMORIE adica ''le memoreaza''deci NU SE STERG ..... deci vrajeala asta unde ai citit=o? newageism desigur ....ATENTIE LA BAZACONII IN TEXTE

3.ce treaba au planetele cu omul???? astrograma e un bulshit si o sa iti spun si de ce ,,,,, in primul rind '' copilul'' i-a fiinta LA CONCEPTIE deci nici un astrolog sau astroloaga nu stie EXACT CIND OVULUL S-A UNIT CU SPERMATOZOIDUL (daca astrologia ar fi reala NU E ), planeta VENUS ca exemplu este A IUBIRII dar daca te uiti in astronomie si vezi venus TE CRUCESTI ce exista pe ea.... deci numai a iubirii nu e..... :roll: zodiile sunt inventii omenesti si li se atribuie NUMELE datorita unor indeletnici existente atunci cind aau aparut .... DECI IARA NU .... influenta lunii este o vrajeala a satanei CA SA ARATE omului in conceptia lui ca CREATIA LUI DUMNEZEU nu e buna , de asta vrajelile PE LUNA PLINA sunt asa si pe dincolo CUM ZIC OAMENII .... deci iara fals ,,,, etc etc etc .... amagirile sunt la tot pasul dar diavolul joaca tare doar cu cei care se dau lui... cu restul prin vointa si bunatatea si iubirea divina e un mielusel :doh:

multa iubire

ps nu intra in capcane newageiste(diavolesti ) nepregatita

multa iubire

Memoria altor vieti vroiam sa spun...

Da, sufletul intra in corp la conceptie, ai dreptate. Am dat o cautare pe Internet si intr-adevar unii astrologi considera data conceptiei ca fiind cea corecta. Posibil sa fim dezinformati in multe domenii!

 

M-a impresionat interviul asta (s-a descoperit ca nu genele contin informatia, ci ca fiecare celula contine receptori care "download"-eaza informatia din cosmos - dovada a existentei unei inteligente supreme (sper ca nu e tot Diavolul):

 

http://www.youtube.com/watch?v=c3SAjg-v6JA...re=channel_page

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Memoria altor vieti vroiam sa spun...

Da, sufletul intra in corp la conceptie, ai dreptate. Am dat o cautare pe Internet si intr-adevar unii astrologi considera data conceptiei ca fiind cea corecta. Posibil sa fim dezinformati in multe domenii!

 

M-a impresionat interviul asta (s-a descoperit ca nu genele contin informatia, ci ca fiecare celula contine receptori care "download"-eaza informatia din cosmos - dovada a existentei unei inteligente supreme (sper ca nu e tot Diavolul):

 

http://www.youtube.com/watch?v=c3SAjg-v6JA...re=channel_page

NEW AGEISM .... :lol2: fals .... deci din nou diavolul .... :roll:

multa iubire

ps sufletul e creat la conceptie NU INTRA IN CORP

multa iubire

Editat de the_listener

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Dar sper ca acest topic va deschide intr-o buna zi mintile adormite ale maselor dogmatizate.

 

Si eu sper la fel. Exista in Natura atatea lucruri frumoase si uimitoare in care oamenii ar putea sa-si ancoreze credinta, incat imi este imposibil sa inteleg cum de nu sunt vazute si luate in seama. Geea ne-a dat viata si are grija de noi, atat cat mai poate, dar majoritatea oamenilor nu stiu cum sa faca mai bine sa o distruga in loc sa-i arate respectul cuvenit. Cu miliardele folosite in construirea de biserici s-ar putea face cercetare in vederea reducerii poluarii sau s-ar reimpaduri milioanele de Km patrati de padure defrisata... Pentru unii este mai importanta frica de dumnezeu decat sanatatea lor si a urmasilor.

Editat de Apopii

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×