Sari la conținut
Forum Roportal
ieri

Pacatul stramosesc

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Si eu mi-am pus intrabari, dupa ce am am avut intr-o zi curiozitatea sa citesc cu atentie Geneza:

 

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
:salut: reapuca-te de vechiul testament si mergi la biserica ortodoxa sau citeste carti ortodoxe unde se explica frumos fiecare verset SI O SA VEZI CE SIMPLU E si CA DUMNEZEU NU ESTE NICI CRUD SI NICI INFANTIL IN VT ci intelegere ta este distorsionata de parerile multor necunscatori sau ca tu nu stii :spiteful: CIT DESPRE ''EXTRATERESTRII'' TOTI SUNT DIAVOLI iar toate religiile pagine de la diavol vin..... :cheer:

multa iubire

 

Multumesc pentru raspuns; multe explicatii mi s-au parut logice (ex. cea despre rautatea omului de dupa ispitire), la altele inca mai studiez (o sa citesc mai mult din Vechiul Testament).

 

Imi este greu sa cred ca planeta Pamant este singura locuita din tot Universul, iar despre extraterestrii care perinda prin zona noastra... si eu ajunsesem la concluzia ca (majoritatea) sunt demonii descrisi de biserica.

 

De o luna de zile am inceput sa merg la biserica (ortodoxa) si am observat fericirea si eliberarea pe care o simt dupa slujbe (n-am avut educatie religioasa in familie si n-am fost niciodata la biserica in copilarie, dar "spiritualitatea" ma atrage). Stiu, in sufletul meu, ca ortodoxia e o cale adevarata, dar anumite evenimente m-au facut sa imi pierd credinta si sa doresc sa mi-o recapat cladita pe considerente logice.

Cu drag,

R.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Să-mi :blink: una! Cum să te atragă spiritualitatea din biserica ortodoxă?! De fapt, ai scris bine
Editat de Roxana5

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

As adauga si link-ul asta in care Michael Cremo explica conceptul (inspirat din filosofia indiana) ca Dumnezeu este constiinta pura, suma (si Sursa) tuturor constiintelor individuale existente si este posibil ca toate constiintele individuale sa ramana in armonie cu celelalte si cu Sursa, sau sa se desprinda de Sursa; "legea" care le leaga e iubirea, iar iubirea nu forteaza vointa/dorinta.

 

Constiintele individuale desprinse au nevoie de un "vehicul", un corp fizic, in care sa isi manifeste individualitatea. Acest "vehicul" poate fi folosit si pentru reintoarcere in starea de constiinta pura unita cu Sursa.

 

Michael Cremo- Human Devolution:

http://www.youtube.com/watch?v=C2jZI-AmW_0...feature=related

 

 

Nu am nici cea mai mica indoiala ca exista reincarnare (am dat aici o serie de link-uri):

http://www.roportal.ro/discutii/ftopic64878.html

 

 

Edit: de fapt am o vaga banuiala ca nu exista pacat stramosesc, ca nu exista alegere, ca trebuie sa trecem oricum prin experiente si sa gasim drumul spre Sursa... Ce pacat stramosesc au plantele si animalele? ( incluzand aici si "cea mai perfecta creatura a lui Dumnezeu, cainele" ca sa il citez pe Axel Munthe).

Editat de Roxana5

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
As adauga si link-ul asta in care Michael Cremo explica conceptul (inspirat din filosofia indiana) ca Dumnezeu este constiinta pura, suma (si Sursa) tuturor constiintelor individuale existente si este posibil ca toate constiintele individuale sa ramana in armonie cu celelalte si cu Sursa, sau sa se desprinda de Sursa; "legea" care le leaga e iubirea, iar iubirea nu forteaza vointa/dorinta.

 

Constiintele individuale desprinse au nevoie de un "vehicul", un corp fizic, in care sa isi manifeste individualitatea. Acest "vehicul" poate fi folosit si pentru reintoarcere in starea de constiinta pura unita cu Sursa.

 

Michael Cremo- Human Devolution:

http://www.youtube.com/watch?v=C2jZI-AmW_0...feature=related

 

 

Nu am nici cea mai mica indoiala ca exista reincarnare (am dat aici o serie de link-uri):

http://www.roportal.ro/discutii/ftopic64878.html

 

 

Edit: de fapt am o vaga banuiala ca nu exista pacat stramosesc, ca nu exista alegere, ca trebuie sa trecem oricum prin experiente si sa gasim drumul spre Sursa... Ce pacat stramosesc au plantele si animalele? ( incluzand aici si "cea mai perfecta creatura a lui Dumnezeu, cainele" ca sa il citez pe Axel Munthe).

exista pacatul stramosesc :yahoo: reincarnarea nu exista iar in india nu exista dumnezeu ci idoli (diavoli).... deci nu te amagi singura ..... deci acele situri sunt surse pagine de intrare a CREDINTEI in IDOLI IN EUROPA .... deci invazia pagina....iar reincarnarea se bazeaza pe karma iar karma E ILOGICA ..... DECI NU te AMAGI SINGURA :kiss:

de ce au fost create animalele?

multa iubire

Editat de the_listener

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
exista pacatul stramosesc :yahoo: reincarnarea nu exista iar in india nu exista dumnezeu ci idoli (diavoli).... deci nu te amagi singura ..... deci acele situri sunt surse pagine de intrare a CREDINTEI in IDOLI IN EUROPA .... deci invazia pagina....iar reincarnarea se bazeaza pe karma iar karma E ILOGICA ..... DECI NU te AMAGI SINGURA :kiss:

de ce au fost create animalele?

multa iubire

Multumesc pentru mesaj. Sunt de acord ca zeitatile indiene sunt demoni (am studiat un pic problema); chiar am dat peste un documentar (credibil) in care se spunea ca Iisus ar fi afirmat acelasi lucru in calatoriile lui prin India.

 

Cu reincarnarea e mai grav :yahoo: Sincer, as fi vrut sa fie asa cum spui, sa ma fi nascut o singura data (in familie de preoti... ortodocsi neaparat) sa duc o viata decenta cu credinta in Iisus (pe care deja am reusit sa o am cat de cat) si sa primesc rasplata pentru acest mic efort. Dar nu cred ca e asa...

 

De ce ar fi unii oameni defavorizati (cei prea saraci, cei de alte religii decat cea corecta, cei care mor prea tineri, cei handicapati fizic sau mental, etc.) si altii favorizati? Stiu ca o sa imi spui ca se iau in calcul conditiile initiale...

 

Ti-as recomanda (din bune intentii) sa iti extinzi cunoasterea si in subiectul asta, reincarnarea (nu e magie sau spiritism ca sa dea boli psihice sau sa atraga demoni). Iti recomand macar o ora din viata sa pierzi si sa asculti un interviu cu Dr. Brian Weiss (nu zic ca are dreptate in totalitate, dar in mare e OK):

 

http://www.youtube.com/watch?v=r4JgB4-Zo0s...feature=related

 

:drag:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Multumesc pentru mesaj. Sunt de acord ca zeitatile indiene sunt demoni (am studiat un pic problema); chiar am dat peste un documentar (credibil) in care se spunea ca Iisus ar fi afirmat acelasi lucru in calatoriile lui prin India.

 

Cu reincarnarea e mai grav :drag: Sincer, as fi vrut sa fie asa cum spui, sa ma fi nascut o singura data (in familie de preoti... ortodocsi neaparat) sa duc o viata decenta cu credinta in Iisus (pe care deja am reusit sa o am cat de cat) si sa primesc rasplata pentru acest mic efort. Dar nu cred ca e asa...

 

De ce ar fi unii oameni defavorizati (cei prea saraci, cei de alte religii decat cea corecta, cei care mor prea tineri, cei handicapati fizic sau mental, etc.) si altii favorizati? Stiu ca o sa imi spui ca se iau in calcul conditiile initiale...

 

Ti-as recomanda (din bune intentii) sa iti extinzi cunoasterea si in subiectul asta, reincarnarea (nu e magie sau spiritism ca sa dea boli psihice sau sa atraga demoni). Iti recomand macar o ora din viata sa pierzi si sa asculti un interviu cu Dr. Brian Weiss (nu zic ca are dreptate in totalitate, dar in mare e OK):

 

http://www.youtube.com/watch?v=r4JgB4-Zo0s...feature=related

 

:yahoo:

pai reincarnarea nu exista .... deci NU EU SPUN ci Sfinta Scriptura..... si e si logic sa nu existe .... pai de ce ? simplu . reincarnarea e legata de karma...... karma este ilogica .... daca karma e ilogica , reincarnarea e ilogica..... deci INDIENII AU INVENTAT-O ca sa II TINA PE FRAIERI in SUBJUGARE ..... asa nu se revolta la saracie si alte lipsuri SI SE CRED SPIRITUALI (diavolul si el se credea spiritual si DUMNEZEU si a cazut) :yahoo: ce te invata toti GURUSII indiei ? ca ei ''estem'' dumnezeu.... deci SATAN ii are in subordine ...... :kiss:

DECI INDIENII AU AUZIT DE IISUS si ce il considera? un mare guru '' INDIAN''???? :yahoo: ..... deci nu exista defavorizati caci in Sfinta Scriptura scrie '' se va propovadui EVANGHELIA la toate neamurile '' ..... deci Dumnezeu nu e nedrept , dar SATAN joaca si el tare ...... deci invazia pagina (satanica )este in floare.... deci aproifundeaza CLAR jocurile de culise a DIAVOLULUI .....

multa iubire

cit despre '' asa zisele vieti anterioare'' sunt amagiri diavolesti..... NU EXISTA .... diavolul stie trecutul si DA VISE unor posedati SI APOI le spune CA SUNT X cu lux de amanunte..... CA SA II AMAGEASCA si sa se inchine lui ..... si atunci devin SPIRITISTI..... caci ritualurile INDIENE sunt inchinari la idoli (demoni).....

multa iubire

Editat de the_listener

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×