Sari la conținut
Forum Roportal
ieri

Pacatul stramosesc

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

acuma spune-mi te rog asa:

1. unde scrie ca inainte de asa zisa cadere in pacatAdam si Eva erau eterni......fizic?

2. unde scrie ca dupa ce au fost alungati au inceput sa moara.....fizic?

3. cand se scrie "nu veti muri" sau "veti muri" de unde am putea sti exact la ce se refera textul biblic?

4. asa-i ca ar fi o aberatie enorma pentru tine, ceva de neconceput ca explicatia pe care ai dat-o la inceputul postarii, adica punctul de vedere religios, sa fie intr-adevar o mare porcarie si sa nu aiba absolut nici o legatura cu Biblia si cu Dumnezeu, nu-i asa?

 

1. Adam si Eva sunt avertizati de Dumnezeu sa nu manance din pomul cunostintei binelui si raului ca sa nu moara, deci e logic ca erau eterni si daca nu ar fi mancat din pomul interzis ar fi fost eterni in continuare lucru demonstrat de conditia pusa "ca sa". E scris : "ca sa nu muriti". Deci de aici deducem ca erau eterni.

2. Pai Dumnezeu ii avertizeaza ca in ziua in care vor manca din pomul interzis vor muri negresit.

3. Daca nu se refera la moartea propriu zisa la ce altceva ar putea sa se refere ?!

4. Pai de aceasta poveste depinde autenticitatea bibliei. Daca povestea cu pacatul stramosesc e doar o poveste atunci biblia se clatina si existenta dumnezeului biblic poate fi pusa (pe buna dreptate) la indoiala. Moartea nu mai e o consecinta a pacatului, ci e o consecinta naturala.

 

nici n-ai concepe sa fie in alt fel, frumos si logic, asa cum stie ratiunea ta ca e si sa fie in acelasi timp si biblic si divin si in armonie cu tine, nu?

 

O minciuna nu poate fi in armonie cu mine.

Editat de Mirada-Dicovici

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Da, Mirada, m-am convins acuma: poti gandi cu propriul tau cap, dar NU VREI.

NICI O VIRGULA din ce ai lehait tu aici nu e valabila, totul numa gunoaie culese de pe la altii. Stiu, cand renunti la ele si descoperi altceva, descoperi ca defapt ai cladit un castel din carti de joc, un nimic subred si...putred. Si ca Acea Persoana impotriva careia arunci cu rahat si vezi ca de fiecare data ti se intoarce inapoi si nu pricepi de ce, Acea Persoana, deci, e IN TOTALITATE diferita fata de cum vrei tu NEAPARAT sa o vezi si sa iti imaginezi ca e.

 

nu ti-ai argumentat in nici un fel mizeriile pe care le-ai postat. versetele din biblie vorbesc prin ele insele si totusi mentii o idiotenie crasa.

iubire, asa cum am spus si spun fiecaruia cu care stau de vorba: sa ai parte si stiu ca ai, de aia esti asa inversunat, exact de dumnezeul in care crezi, si sa manifeste fata de tine exact caracteristicile pe care le vezi la el.

sorry baby si al tau e god that failed deci n-ai alta solutie decat sa......CARPE DIEM, daca pricepi ce spun, daca nu......tot carpe diem.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
4. Pai de aceasta poveste depinde autenticitatea bibliei. Daca povestea cu pacatul stramosesc e doar o poveste atunci biblia se clatina si existenta dumnezeului biblic poate fi pusa (pe buna dreptate) la indoiala. Moartea nu mai e o consecinta a pacatului, ci e o consecinta naturala.

 

Binenteles ca toata Biblia se bazeaza pe inlantuirea: interdictia divina- incalcarea ei avind drept consecinta moartea- trimiterea fiului ca prin jertfa sa sa mintuiasca lumea- posibilitatea mintuirii personale prin revenirea la ascultarea divinitatii -viata vesnica. Nu vei gasi insa in toata Biblia o afirmatie de tip " pacat stramosesc" de aceea ti se cer citate biblice .

Exista aici o " parsivenie" pe care ei o exploateaza deoarece textele biblice pot fi interpretate in mai multe feluri dar daca tu incerci sa le interpretezi intr-o forma care nu le convine sar in sus imediat , mai ales in apararea lui Dumnezeu . Se fac ca uita ca nicaieri in Biblie nu scrie ca textul ei este direct de la Dumnezeu dar I-o atribuie. Sa ma explic : un Creator Atotstiutor si Atotputernic ( universul este "rezultatul" muncii sale ) n-ar fi trebuit sa aiba nici-o problema sa puna la dispozitia supusilor sai o carte , Biblia, nu sa apeleze la tot fel de intermediari care sa o scrie...Dar asta nu-i impiedica sa nu sustina cu inversunare ca Biblia este Cuvintul lui Dumnezeu!

Dar la ce sa te astepti cind acest Atotstiutor nu are habar unde se ascundea Adam ( Şi a strigat Domnul Dumnezeu pe Adam şi i-a zis: "Adame, unde eşti?" ) si nici ce facuse ( Şi i-a zis Dumnezeu: "Cine ti-a spus că eşti gol? Nu cumva ai m

Editat de VEMANS

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

cu ce probezi mizeriile pe care le-ai postat aici?

doar un pasaj din Geneza pe care il interpretezi dupa muschiu tau nu e suficient.

So? astept sa vad cu ce iti justifici si sustii ce ai postat aici.

daca nu justifici, inseamna ca e doar perceptia ta subiectiva.

ti-am mai cerut odata pe un topic sa argumentezi concret si n-ai facut-o.

poate acu o s-o nimeresti ceva mai bine.

te ascult cu atentie musiu.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Un scop subtil pe care l-am urmarit in acest topic a fost sa trag presul de sub picioarele preotimii si sa distrug minciuna cu care sunt inrobite de secole masele dogmatizate. Vreau sa se recunoasca faptul ca suntem muritori si ca murim ..

 

Te lupti cu morile de vant...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
cu ce probezi mizeriile pe care le-ai postat aici?

doar un pasaj din Geneza pe care il interpretezi dupa muschiu tau nu e suficient.

So? astept sa vad cu ce iti justifici si sustii ce ai postat aici.

 

Eu am postat argumente in favoarea celor spuse de mine nu am sarit in sus ,ca piscat de streche, asa cum faci tu :think: . Logic ar fi sa aduci tu contraargumente nu sa te " basici". Dar de unde nu este.......

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu am postat argumente in favoarea celor spuse de mine nu am sarit in sus ,ca piscat de streche, asa cum faci tu :think: . Logic ar fi sa aduci tu contraargumente nu sa te " basici". Dar de unde nu este.......

nenea, nu e nevoie sa te iei de persoana mea, in lipsa argumentelor. incepusem o discutie cu Mirada. ok

si vii si te bagi ca musca undeva iar eu ti-am zis sa-ti argumentezi concret afirmatiile, in caz contrar, parerea ta fiind una ieftina.

n-ai facut-o, deci ramane cum am stabilit.

have a nice day si......implinirea tutror dorintelor. :crazy: :) :o: :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Aapoi, cu pacatul asta stramosesc eu nu sunt deloc de acord. Nu mi se pare corect

nici cinstit sa platesc eu pentru neghiobia unei femei de acum 6000 de ani , fie si mama

noastra a tuturor... Nici cu pretul rascumpararii nu sprea sunt in clar. Cui a platit Isus

pretul rascumpararii si cum ? Si de ce ?

Stiati ca telogii islamici considera imorala teoria rascumpararii ? Bem, glumim ,f---m...

platim; de ce trebuie sa plateasca altii pentru noi ? Sau noi pentru altii ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Stiati ca telogii islamici considera imorala teoria rascumpararii ? Bem, glumim ,f---m...

platim; de ce trebuie sa plateasca altii pentru noi ? Sau noi pentru altii ?

eu cred ce si cum zice acolo biblia, numa ca parerea mea este ca toata povestea aia se repeta la nesfarsit in viata fiecaruia dintre noi. si asta nu pentru ca e vinovata eva, desi ea nu e vinovata mai mult decat adam, care, daca era baiat destept, refuza, pur si simplu. aici vedem efectiv doi oameni normali, exact asa cum ne-a creat Domnul pe toti, si fiecare din noi, daca am fi fost acolo, am fi facut exact la fel ca cei doi.

 

cat despre rascumparare, e faina teoria ca noi ne-am facut de cap sau ne facem in continuare si las' ca fraieru de Dumnezeu si de Domnu Isus au inchis ochii, ca de, asa zice Pavel, nu?

 

s-ar putea ca sigur nu e asa.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sa ma explic : un Creator Atotstiutor si Atotputernic ( universul este "rezultatul" muncii sale ) n-ar fi trebuit sa aiba nici-o problema sa puna la dispozitia supusilor sai o carte , Biblia, nu sa apeleze la tot fel de intermediari care sa o scrie...Dar asta nu-i impiedica sa nu sustina cu inversunare ca Biblia este Cuvintul lui Dumnezeu!

De-acord.

Si nici de Traditie nu este nevoie. Intrucat odata ce ti s-a explicat totul, n-ai mai simti nevoie sa adaugi nimic.

Doar iti e Creator, stie cum functionezi, prin urmare: stie sa te faca sa intelegi perfect.

 

(Sper ca e de la sine inteles: asta e valabila daca presupunem ca EL doreste sa se descopere.)

 

Cam atat despre judecata dreapta...

Editat de Amidala

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×