Sari la conținut
Forum Roportal
ieri

Pacatul stramosesc

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

E de "admirat" cum a putut biserica sa tina sub papuc umanitatea mai bine de 2 milenii cu aceasta poveste nerusinata. Si cata prostie din partea poporului sa o creada pe cuvant ! Inainte poate se putea minti usor pentru ca lumea era mai involuata dar acum e de tot rasul sa vezi ca inca se mai crede ca murim din cauza pacatului stramosesc cand defapt moartea este naturala. Imbatranim si murim pentru ca organele noastre sunt supuse descompunerii si nu din cauza pacatului primordial. A crede ca moartea (si nu numai a oamenilor, ci si a intregului univers si a tot ce contine acesta) se datoreaza incalcarii unei porunci divine mi se pare cea mai crasa minciuna din istoria umanitatii (ca sa nu zic cea mai stupida explicatie). Dupa cum bine vedem Soarele nu a pacatuit cu nimic, dar este supus pieirii ca oricare fiinta muritoare de pe acest pamant. Daca pana si Soarele este muritor cum sa mai crezi niste povesti demne de adormit copiii cand vezi ca moartea exista in continutul organic si anorganic al intregului univers ?! A gresit cu ceva universul sau natura pur si simplu isi urmeaza cursul indiferenta idealurilor si aspiratiilor umane ?!

Dar ce m-a revoltat cel mai mult e ca de atatea secole pe baza acestei minciuni nerusinate se trag foloase de pe urma vulgul prostit si indoctrinat. E strigator la cer sa vezi ca si in ziua de azi oamenii inca mai slujesc bisericii speriati de purul adevar ca se termina totul la mormant. Totusi minciuna a prins la popor si inca mai prinde si astazi. Dar sper ca acest topic va deschide intr-o buna zi mintile adormite ale maselor dogmatizate.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ai prizat ceva tare si te-a cuprins elanu muncitoresc?

 

zi concret ce ai de zis.

da, asa e cum zici tu, da' ce vrei, concret?

 

deci eu te aprob. si....ce-i cu asta? so fucking what? who gives a shit about it, baby?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ai prizat ceva tare si te-a cuprins elanu muncitoresc?

 

zi concret ce ai de zis.

da, asa e cum zici tu, da' ce vrei, concret?

 

deci eu te aprob. si....ce-i cu asta? so fucking what? who gives a shit about it, baby?

 

Am vrut sa se recunoasca adevarul si chiar ma bucur ca s-a recunoscut. Daca povestea cu pacatul stramosesc e o minciuna atunci intreaga institutie bisericeasca e o minciuna si continutul bibliei e fals de la-nceput. Iar daca moartea e naturala atunci nici dumnezeu nu exista.

Un scop subtil pe care l-am urmarit in acest topic a fost sa trag presul de sub picioarele preotimii si sa distrug minciuna cu care sunt inrobite de secole masele dogmatizate. Vreau sa se recunoasca faptul ca suntem muritori si ca murim pentru ca asa este cursul naturii si nu pentru ca s-a incalcat vreo anume porunca divina.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca sunti multi cei care iti impartasesc punctul de vedere, desi poate nu atat de inversunat. Asa cum sunt multi care prefera sa creada, sau si mai bine, care nu se gandesc la asta.

Pe tine ce te face sa iei problema atat de in serios? Sunt mai multe minciuni decat persoane, nimic nou...dar...ce te revolta? Oare stii tu prin ce trec cei care cred in Dumnezeu, care cred in religie, ca sa ii poti contesta?

 

 

da, de acord cu ce spui tu...si mai cunosc o multime din cei te-ar aproba.

Editat de Sparkenbroke

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
si continutul bibliei e fals de la-nceput. Iar daca moartea e naturala atunci nici dumnezeu nu exista.

 

iar amesteci auru cu rahatu, baby.

chiar asa: ce te agiti atat?

cand vei reusi sa separi religia si cuiele din cap, adanc infipte acolo, de biblie si de Dumnezeu, atunci sa stii ca ai atins un nivel urias de cunoastere si....o sa avem ce discuta si comunica.

until then......vrei o dedicatie cu Metallica? :P :cry: :) :good: :good:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am vrut sa se recunoasca adevarul si chiar ma bucur ca s-a recunoscut. Daca povestea cu pacatul stramosesc e o minciuna atunci intreaga institutie bisericeasca e o minciuna si continutul bibliei e fals de la-nceput. Iar daca moartea e naturala atunci nici dumnezeu nu exista.

Un scop subtil pe care l-am urmarit in acest topic a fost sa trag presul de sub picioarele preotimii si sa distrug minciuna cu care sunt inrobite de secole masele dogmatizate. Vreau sa se recunoasca faptul ca suntem muritori si ca murim pentru ca asa este cursul naturii si nu pentru ca s-a incalcat vreo anume porunca divina.

 

Ca sa combati ceva trebuie mai intai sa cunosti bine ce vrei sa negi.Este chiar mai usor sa sustii un punct de vedere decat sa-l combati.Tot ce exista sau se intampla este natural .Pana si ceea ce noi numim supranatural este perfect natural pentru Dumnezeu ,asta cand nu suntem inca nepregatiti pentru adevar .Asa ca "demonstratia" ta in ce priveste inexistenta lui Dumnezeu risca sa devina o perla hazoasa ca sa fiu bland.Dogma este una si adevarul Bibliei este cu totul altceva.Nu-ti spune nimic faptul ca dintr-o lucrare atat de vasta ca Biblia ,timp de 2000 de ani ,nimeni dintre detractari si nu au fost putini,nu a reusit sa prezinte argumentat si credibil o eroare sau un neadevar flagrant ?Nici o alta filozofie nu a avut aceasta extraordinara rezistenta in timp.Lasa dogmele cultelor si ideile auzite de la altii,citeste Biblia iar pe urma o sa avem ce discuta si invata unul de la altul.Pana atunci ne-am contrazice steril.Ti-am raspuns tinand cont si de alte idei si alte topicuri.

Editat de Burel001

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

sa zicem ca accept ideea ca omenirea moare din pricina pacatului stramosesc . atunci e logic sa ma intreb "de ce mor si celelalte vietuitoare" de pa pamant?

cu cat accesul la informatie a devenit accesibil cu atat mai mare s-a dezvoltat dezinformarea .

pot sa ma informez si sa cred ceea ce vreau atata vreme cat nu sunt fortat sau si fortat pot sa ma prefac de nevoie sau din politete.

 

biserica a controlat si a fost putere tocmai pt ca putut impune dogma. cred ca omul a fost supus mai intai bisericii si reprezentantilor sai . omului nu ii mai este atat de teama de Dumnezeu . i-a fost frica de cei ce s-au intitulat reprezentantii Lui mai ales ca se putea muri de "neapartenenta sau apartenenta la o religie" . cate n-a facut inchizitia in numele "credintei", cat s-a imbogatit catolicismul prin vanzarea "indulgentelor", cate cotropiri de teritorii si razboaie s-au dus invocandu-se religia.

 

 

 

daca as crede ca totul legat de mine se va termina odata cu moartea as trai necontrolat.

traim cum ne dorim sa traim, cum ne e creeat prin destin si murim urmare a modului si mediului in care traim.

 

nu ma gandesc prea mult la pacatul stramosesc . ma afecteaza mai mult propriile pacate si incerc sa nu le repet prea des.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pe tine ce te face sa iei problema atat de in serios?

 

Ma intristeaza profund pieirea. Sunt constient ca nu mai urmeaza nimic dincolo.

 

Sunt mai multe minciuni decat persoane, nimic nou...dar...ce te revolta?

 

Am zis :"ce m-a revoltat cel mai mult e ca de atatea secole pe baza acestei minciuni nerusinate se trag foloase de pe urma vulgul prostit si indoctrinat".

 

Oare stii tu prin ce trec cei care cred in Dumnezeu, care cred in religie, ca sa ii poti contesta?

 

Nu ma priveste prin ce trec ei. Eu contest minciuna.

 

chiar asa: ce te agiti atat?

 

Pai tie iti place sa traiesti in minciuna ?! Iti place ce face biserica cu populatia ?!

 

cand vei reusi sa separi religia si cuiele din cap, adanc infipte acolo, de biblie si de Dumnezeu, atunci sa stii ca ai atins un nivel urias de cunoastere si....o sa avem ce discuta si comunica.

 

Pai nu in biblie se vorbeste despre Adam si Eva si pacatul primordial ?!

 

Asa ca "demonstratia" ta in ce priveste inexistenta lui Dumnezeu risca sa devina o perla hazoasa ca sa fiu bland.

 

Mi se pare mai hazliu sa sustii ca ne descompunem din cauza pacatelor.

 

Nu-ti spune nimic faptul ca dintr-o lucrare atat de vasta ca Biblia ,timp de 2000 de ani ,nimeni dintre detractari si nu au fost putini,nu a reusit sa prezinte argumentat si credibil o eroare sau un neadevar flagrant ?

 

Dar faptul ca ne descompunem din cauza pacatului primordial nu ti se pare neadevar flagrant ?!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pai nu in biblie se vorbeste despre Adam si Eva si pacatul primordial ?!

 

Mi se pare mai hazliu sa sustii ca ne descompunem din cauza pacatelor.

 

Dar faptul ca ne descompunem din cauza pacatului primordial nu ti se pare neadevar flagrant ?!

 

auzi, Mirada, io cre ca in seara asta tu esti cam abatut si n-ai pe umaru cui sa plangi si cine sa-ti stearga nasu, asa-i?

si cine sa-ti planga de mare mila ta, nu?

 

astea trei fraze sunt demne de "Lamentarile unui.....indragostit???!!!!!"

 

ce treaba ai tu cu ce scrie in biblie si arata si mie unde scrie asemenea prostii de-ai zis tu aci.

 

hai ca daca imi esplici, vin io la tine.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Poate nu mai urmeaza nimic dupa moarte, insa, chiar de ar fi asa (desi nu ai de unde sa fii sigur), acum esti Viu. Acum traiesti. Tu "traiesti" gandindu-te la faptul ca nu vei mai trai. Cum te ajuta lucrul asta?

 

Prefer sa nu iau in considerare raspunsul tau din ghilimele. Desi minciuna poate revolta, de obicei actionam atunci cand ceva se refera strict la noi. Inteleg mai usor faptul ca moartea te intristeaza, iar faptul ca tu constientizezi ca poate nu mai exista ceva dupa te-ar ajuta sa constientizezi si viata...

 

Iar daca nu te priveste prin ce trec altii, ma tem ca nu ai dreptul de a le contesta credinta in termeni atat de radicali. Asa cum nici altcineva nu are dreptul sa te determine sa iti schimbi opiniile. Vezi tu, noi mereu observam lucrurile din patratelul nostru...poate daca ne-am rasuci am vedea si altfel, sau poate nu, poate atat este de vazut.

 

Daca noi nu cunoastem decat viata pentru ca atat avem, oare ce ne face sa ne preocupam de lucruri ce nu ne sunt la indemana?

 

 

sper sa nu consideri ca iti contest punctul de vedere, incerc doar sa vad cum e lumea din patratelul tau, daca pot...in fond, acelasi peisaj ar trebui sa-l avem cu totii, fiecare cu perspective diferite dar acelasi peisaj.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×