Sari la conținut
Forum Roportal
Zetulica

Dentistul face sa imi apara carii intentionat?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Povestea mea e cam asa..am fost acum un an la dentist..aveam o carie mai mare la o masea si atata. Mi-a zis ca e mare...ca a mancat pe dinauntru si ca trebuie pivot si coroana ceramica...am zis ok..am facut...dar a durat vreo 3 luni pana sa terminam cu maseaua aia desi ma duceam saptamal.

Intre timp la fiecare sedinta imi tot zicea ca uite ai carii...sunt puncte...ai predispozitie la carii si ma tot "racaia" cu o ustensila daia de-a lor. Faza e ca eu sunt destul de obsedata de igiena orala, ma uit in gura si stiu exact ce am, ma curat cu ata dentara zilnic, am apa de gura in dulapior la munca....mai ales dupa ce mi-a pus pivotul ca a intrat frica in mine. Si intradevar au inceput sa imi apara carii de cand am fost la cabineul asta. Am fost la ei si am zis ca hai sa le lucram sa scapam de ele. Mi-a facut o plomba la o masea unde aveam 2 puncte. Cand am ajuns acasa ma uit ca in maseaua cu pricina aveam o crapatura pe laterala lasata deschisa si unu din puncte lasat asa. Am sunat la cabinet sa intreb si imi zice ca ce fisura...nu e nicio fisura...si carie nu mai am ca ala e e la coloritul dintelui.

Acuma oameni buni sunt eu paranoica? Cand faci o plomba nu trebuie sa sigilezi bine? nu asta e ideea? Si apoi care e faza cu racaitul dintilor ca cica "ai verifica de carii", e normal sa iti faca asa mereu? Sunt eu paranoia sau e posibil de la faza asta sa imi fi dat din smalt la o parte si de aia ma trezesc cu, carii...cate un punct, doua pe ici pe colo?

A mai patit cineva asa ceva? Care e faza? Vor sa te tina pacient cat mai mult si fac faze dastea?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nu draga, nu esti paranoica. alea ce ti-au aparut pe dinti sunt actipildurile puse de dentista, ca sa te stoarca de bani.

 

si mie dupa ce mi-a curatat o masea, parea un musuroi de furnici. o adevarata arta, plombarea asta. ca si cu soselele noastre. la mine a iesit excelent, acuma depinde si de doctor. :o: :focus: :cry: :lol:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Povestea mea e cam asa..am fost acum un an la dentist..aveam o carie mai mare la o masea si atata. Mi-a zis ca e mare...ca a mancat pe dinauntru si ca trebuie pivot si coroana ceramica...am zis ok..am facut...dar a durat vreo 3 luni pana sa terminam cu maseaua aia desi ma duceam saptamal.

Intre timp la fiecare sedinta imi tot zicea ca uite ai carii...sunt puncte...ai predispozitie la carii si ma tot "racaia" cu o ustensila daia de-a lor. Faza e ca eu sunt destul de obsedata de igiena orala, ma uit in gura si stiu exact ce am, ma curat cu ata dentara zilnic, am apa de gura in dulapior la munca....mai ales dupa ce mi-a pus pivotul ca a intrat frica in mine. Si intradevar au inceput sa imi apara carii de cand am fost la cabineul asta. Am fost la ei si am zis ca hai sa le lucram sa scapam de ele. Mi-a facut o plomba la o masea unde aveam 2 puncte. Cand am ajuns acasa ma uit ca in maseaua cu pricina aveam o crapatura pe laterala lasata deschisa si unu din puncte lasat asa. Am sunat la cabinet sa intreb si imi zice ca ce fisura...nu e nicio fisura...si carie nu mai am ca ala e e la coloritul dintelui.

Acuma oameni buni sunt eu paranoica? Cand faci o plomba nu trebuie sa sigilezi bine? nu asta e ideea? Si apoi care e faza cu racaitul dintilor ca cica "ai verifica de carii", e normal sa iti faca asa mereu? Sunt eu paranoia sau e posibil de la faza asta sa imi fi dat din smalt la o parte si de aia ma trezesc cu, carii...cate un punct, doua pe ici pe colo?

A mai patit cineva asa ceva? Care e faza? Vor sa te tina pacient cat mai mult si fac faze dastea?

Eu zic sa schimbi medicul sau sa ceri o a doua opinie. Cand ai indoieli din astea nu e ok. In general e bine sa mergi la o clinica unde te consulta mai multi medici..De ex eu am fost la Dental Med si acolo cineva mi-a facut detartraj, altcineva control si parca s-a mai uitat un medic la dintii mei pt alta problema.

Eu zic ca nu esti paranoica, si pe sanatatea ta sa nu-ti asumi riscuri.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Povestea mea e cam asa..am fost acum un an la dentist..aveam o carie mai mare la o masea si atata. Mi-a zis ca e mare...ca a mancat pe dinauntru si ca trebuie pivot si coroana ceramica...am zis ok..am facut...dar a durat vreo 3 luni pana sa terminam cu maseaua aia desi ma duceam saptamal.

Intre timp la fiecare sedinta imi tot zicea ca uite ai carii...sunt puncte...ai predispozitie la carii si ma tot "racaia" cu o ustensila daia de-a lor. Faza e ca eu sunt destul de obsedata de igiena orala, ma uit in gura si stiu exact ce am, ma curat cu ata dentara zilnic, am apa de gura in dulapior la munca....mai ales dupa ce mi-a pus pivotul ca a intrat frica in mine. Si intradevar au inceput sa imi apara carii de cand am fost la cabineul asta. Am fost la ei si am zis ca hai sa le lucram sa scapam de ele. Mi-a facut o plomba la o masea unde aveam 2 puncte. Cand am ajuns acasa ma uit ca in maseaua cu pricina aveam o crapatura pe laterala lasata deschisa si unu din puncte lasat asa. Am sunat la cabinet sa intreb si imi zice ca ce fisura...nu e nicio fisura...si carie nu mai am ca ala e e la coloritul dintelui.

Acuma oameni buni sunt eu paranoica? Cand faci o plomba nu trebuie sa sigilezi bine? nu asta e ideea? Si apoi care e faza cu racaitul dintilor ca cica "ai verifica de carii", e normal sa iti faca asa mereu? Sunt eu paranoia sau e posibil de la faza asta sa imi fi dat din smalt la o parte si de aia ma trezesc cu, carii...cate un punct, doua pe ici pe colo?

A mai patit cineva asa ceva? Care e faza? Vor sa te tina pacient cat mai mult si fac faze dastea?

 

 

Ustensila de'racait' se numeste sonda dentara....Si se foloseste si pt.a depista cariile.Probabil ca tu ai avut 2 puncte, mai maronii, unul 'agata' sonda, deci era carie, iar celalalt nu...

Data viitoare cand te mai duci sa ceri si radiografii, pt ca uneori exista carii sub smalt, care nu se vad la examenul clinic(smaltul fiind intact, eventual culoarea e putin modificata) , dar apar pe radiografii.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×