Sari la conținut
Forum Roportal
Snow09

Spiritismul....adevar sau fals?

Postări Recomandate

Buna tuturor membrilor de aici :o: .As dori sa cunosc pe cineva(medium) care organizeaza sedinte de spiritism.Ma puteti ajuta?........si as mai avea o intrebare ...credeti ca daca sa spunem spiritul unei persoane moarte este contactat de un medium care vorbeste intr-o limba diversa de ceea pe care o stia persoana decedata se vor intelege?daca spiritul este intrebat intr-o limba pe care in viata nu o cunostea..intelege?si daca da...raspunde in aceeasi limba(pe care o vorbeste pers medium0 sau raspunde in limba stiuta de spirit in viata?.Multumesc anticipat pt raspunsuri. :eek:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Buna tuturor membrilor de aici :rot: .As dori sa cunosc pe cineva(medium) care organizeaza sedinte de spiritism.Ma puteti ajuta?........si as mai avea o intrebare ...credeti ca daca sa spunem spiritul unei persoane moarte este contactat de un medium care vorbeste intr-o limba diversa de ceea pe care o stia persoana decedata se vor intelege?daca spiritul este intrebat intr-o limba pe care in viata nu o cunostea..intelege?si daca da...raspunde in aceeasi limba(pe care o vorbeste pers medium0 sau raspunde in limba stiuta de spirit in viata?.Multumesc anticipat pt raspunsuri. :rot:

Bune si tie :)

Legat acest subiect, ar fi o gramada de zis...dar ar fi mai bine sa-ti povestesc o intamplare legata de spiritism, pe care, am auzit-o de cineva care a practicat... 8)

Acum vreo 20 de ani, prin unele scoli era la moda spiritismul, si prin fiecare scoala puteai sa cunosti cate un grup intreg de copii care practicau asa ceva, si "aveau experienta"... Metoda era clasica: se intalneau toti la o ora tarzie in noapte, de preferat miezul noptii, dar putea fi practicat si in timpul zilei, dak perdelele erau destul de groase... 8) ...in fine... Era nevoie de lumanari, o tabla rotunda cu litere organizate in cerc...banuies k stii mai bine decat mine... :cry: asa, si oamenii :) , normal, care se tineau de mana, in jurul mesei, si dupa cateva momente de concentrare, cateodata se spunea si o incantatie, urmau intrebarile...de la cele mai banale...pana la cele mai...prostesti... :D ... : in cat timp ma voi marita, ce subiecte vor cadea la urmatorul examen, si tooot asa.... Indicatorul mergea pe rand la fiecare litera, formandu-se astfel cuvinte, apoi propozitii intregi cu raspunsurile dorite...Partea infricosatoare si stranie era ca dupa o astfel de sedinta, cate un membru practicant se imbolnavea subit...de la raceli mai grave...pana la migrene care durau saptamani...desi inainte era sanatos tun.

La o intrunire, cel care mi-a povestit ceea ce iti povestesc eu tie :cry: a pus o intrbare...inspirata...ca sa zic asa. A intrebat, inainte de a incepe: "Se supara cineva daca facem asta?" urmand ca apoi indicatorul sa se miste si sa formeze cuvantul DUMNEZEU...deci, cred ca intelegi ca spiritismul nu e chiar o joaca, ci "o bomboana stricata intr-un ambalaj frumos"...referitor la fantome si ce ai mai intrebat...ar fi multe de zis...voi mai posta si alte articole...si sper ca te-am lamurit intr-o oarecare masura, mica zic eu... :D

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

si eu am auzit ca nu-i bine sa deranjam spiritele, la urma urmelor ce va fi, vom vedea, caci nu cred ca putem interveni in desfasurarea evenimentelor

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
si eu am auzit ca nu-i bine sa deranjam spiritele, la urma urmelor ce va fi, vom vedea, caci nu cred ca putem interveni in desfasurarea evenimentelor

 

mai ales ca tre sa-nvete mediumu ala si niscai limbi straine, sa aib a spiritu de unde sa aleaga, nu?

 

:spiteful: :doh: :lol2::lol2: ;) :!:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna intrebare.

 

Cand o sa trecem dincolo, in mega-evidenta 'viata de dupa', in ce limba o sa spunem spiritului de langa:'vecina, pot sa clatesc ceva la tine?...ai sa imi dai si mie o lingura de ulei pana primesc eu de pomana de la ai mei?'

Ca daca exista spirite bune si rele, exista si spirite frumoase si urate, inalte si scunde, destepte si...cu voia dvs proaste.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
mai ales ca tre sa-nvete mediumu ala si niscai limbi straine, sa aib a spiritu de unde sa aleaga, nu?

Din cate stiam eu, nu are nicio importanta ce limbi stie mortul, sau mediumul. Comunica la nivel de gand.

Editat de Cristinick

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Din cate stiam eu, nu are nicio importanta ce limbi stie mortul, sau mediumul. Comunica la nivel de gand.

Carevasazica, analfabetul si incoerentul de azi, poate fi maine spiritul superior.

How convenient.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Spiritele nu sunt impartite pe categorii in functie de aptitudini sau popularitate. Sunt spirite si atat.

Nu stiu, eu oricum nu cred ca exista persoane care sa vorbeasca cu spiritele... ca mai sunt si carora le sopteste dumnezeu ce sa faca.

Editat de Cristinick

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sunt spirite si atat.

Exact.

Deci nu exista spirite 'bune' si spirite 'rele'.

Presupunand viata de dupa moarte, la ce e buna evolutia spirituala, atat timp cat 'acolo' suntem spirite fara alte atribute?

Ted Bundy o sa se tina de mana cu Maica Tereza.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

"Cand murim trei lucruri merg in mormant: Corpul Fizic, Corpul Eteric si Personalitatea. Corpul Fizic se va dezintegra pe masura ce fondul sau vital sau Corpul Eteric se va dezintegra de asemenea. Personalitatea are nevoie de mai mult timp sa se dezintegreze. Ea rataceste prin cimitir. Ea este cea care apare, uneori, in unele locuri si oamenii fug ingroziti spunand ca au vazut o fantoma. Personalitatile sunt cele care poseda un medium intr-o sedinta de spiritism, dar in sine nu este defunctul. Personalitatea se intareste cu suspinele rudelor care il plang pe defunct zi de zi. Se mai intareste si cu vizitele pe care le facem la mormantul defunctului. Exista Personalitati foarte puternice, inclusiv din alte secole, care se manifesta in anumite locuri. Dar, in cele din urma se dezintegreaza intr-o zi." O. U.

 

In ceea ce priveste spiritul, este cu totul alta poveste...

Editat de Kether

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×