Sari la conținut
Forum Roportal
thunami

Insecte de ghiveci

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Am tot felul de plante de casa. Folosesc pamant de la florarii. La unele din plante apar niste insecte mici si albe in pamant. Ce modalitate ar fi sa scap de ele? Dauneaza plantelor?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am tot felul de plante de casa. Folosesc pamant de la florarii. La unele din plante apar niste insecte mici si albe in pamant. Ce modalitate ar fi sa scap de ele? Dauneaza plantelor?

din cate stiu eu dauneaza...cauta la cei care vand "seminte si ingrasaminte" ptr flori un praf numai "mospilan", fa o solutie si stropeste pamantul cu ea.eu asa am scapat de ele-niste musculite mici albe.sau mai bine cere sfat la ei ce altceva poti folosi

 

din cate stiu eu dauneaza...cauta la cei care vand "seminte si ingrasaminte" ptr flori un praf numit "mospilan", fa o solutie si stropeste pamantul cu ea.eu asa am scapat de ele-niste musculite mici albe.sau mai bine cere sfat la ei ce altceva poti folosi, poate au praful sub o alta denumire.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am tot felul de plante de casa. Folosesc pamant de la florarii. La unele din plante apar niste insecte mici si albe in pamant. Ce modalitate ar fi sa scap de ele? Dauneaza plantelor?

 

Posibil sa fie paduchi lanosi. Daca ies din pamant, e posibil sa paraziteze radacina plantei. Pe langa Mospilan ai putea incerca sa speli radacina.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pt a scapa de paduchi se pun bete de chibrit ,cu fosforul in pamant sau se presoara scrum de tigara pe pamant

Nu face rau la planta?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu dauneaza cu nimic la plante.Scrumul de tigara se presoara putin(dauneaza in cantitate mai mare) apoi uzi planta.In general eu asa scap plantele de paduchi(apar atunci cand pui apa mai multa la plante).

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu dauneaza cu nimic la plante.Scrumul de tigara se presoara putin(dauneaza in cantitate mai mare) apoi uzi planta.In general eu asa scap plantele de paduchi(apar atunci cand pui apa mai multa la plante).

Am sa incerc metoda. Nu apar la toate. Cred ca depinde de pamantul folosit.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×