Sari la conținut
Forum Roportal
Zoliky

Cum se traduce: There is one egg ?

Postări Recomandate

E un ou

Hm... esti sigur?

 

Atunci asta cum vine: "How many apples are there?"... Cate mere sunt acolo?

Editat de Zoliky

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Asa se traduce cum a zis Saharianul "Este un ou".

"How many apples are there?" se poate traduce si numai asa "Cate mere sunt?"...depinde in ce context folosesti intrebarea.Daca vrei sa intrebi cate mere sunt in general,traduci faca acolo.Daca vrei sa intrebi despre cate mere sunt intr-un loc specific traduci cu acolo.

Editat de Naeema

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ok,

 

There is one egg.

 

Pot sa il traduc si asa: Acolo este un ou. Asai? Daca ma refer la un loc specific (There is = acolo este).

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

there is = exista (pt singular), este

 

there are = exista (pt plural), sunt

 

in expresiile astea doua, "there" nu inseamna "acolo", ci ocupa locul subiectului, fara a avea un inteles propriu. Pentru ca in limba engleza structura obligatorie a propozitiei e subiect + predicat in aceasta ordine. O propozitie nu poate incepe cu predicat, asa ca aici "there" tine locul subiectului.

Editat de Diela

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ok si asta "How many apples are there?" se traduce in felul urmator ? : Cate mere sunt?

sau pere ca tie ti-au spus oamenii astia cum e dar nu vrei, frate, sa intelegi nici moarta.

teoria chibritului ca asta mai rar....mor. :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Imi bag picioru in pagina voastra, am crezut ca sunteti seriosi! Nici nu mai intru la voi. Daca nu aveam nevoie de traducere mai bine intrebam pe un site strain, macar aia sunt civilizati... M-am saturat de voi, natiune tampita.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ok si asta "How many apples are there?" se traduce in felul urmator ? : Cate mere sunt?

 

da, exact, c

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×