Sari la conținut
Forum Roportal
6834728

Scoaterea nervului

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Ieri, Luni 15 Iunie, a fost prima interventie la maseaua aceea. Deci curatire cu burghiul ala, si apoi plomba asta.

 

E normal sa te doara putin gingia daca deabia ieri ai avut lucrarea facuta.Nu-ti fa probleme.

In alta ordine de idei eu am cateva plombe din compozit alb si am avut senzitivitate la mancat si temperaturi,mult timp dupa.Dar dupa cum am spus unele persoane sunt foarte senzitive la dinti.Nu am vrut sa-mi puna amalgam ca sunt urate si nu e sanatos,asa ca am suferit pana m-am obisnuit cu cele albe.Daca tu nu vei avea nici un fel de neplaceri esti norocos,dar iti spun ca sa stii la ce sa te astepti in caz ca vei descoperi anumita sensitivitate dupa ce-ti pune plomba permanenta.In vreo 2-3 saptamani maxim poate tine senzitivitatea si dupa aia trece,mai mult nu ar trebui sa dureze.Daca nu trece atunci se recomanda extragerea nervului.

Editat de Naeema

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Maine cand mergi la control, sa ii spui ca UserX nu e de acord cu metodele folosite de ea si sa intrerupa tot ce a inceput.

Daca se incapataneaza sa te trateze, poti sa o musti de mana...

 

 

Nu crezi ca dentista stie mai bine decat forumistii ce trebuie facut cu dantura ta?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu crezi ca dentista stie mai bine decat forumistii ce trebuie facut cu dantura ?

 

Din moment ce ia sugerat imediat sa-i scoata nervul doar pentru ca a simtit ceva durere cand a inceput sa-i lucreze cu burghiul...se deduce ca nu :eek:

Unii oameni sunt mai toleranti la anestezie si e nevoie de extra injectii pentru amortire totala.In alte cazuri daca exista abces la maseaua respectiva anestezia nu ajuta deloc.Si pe mine ma durut prima data cand mi-am facut o plomba dar dentistul meu nu mi-a sugerat imediat extragerea nervului.Mi-a dat mai multa anestezie si totul a fost ok.Concluzia a fost ca am toleranta mare la pain killers (si am nevoie de mai mult decat administreaza el de obicei) si ca am dantura extrem de sensibila.Imi trebuie anestezie pana si pentru o curatare normala,unde de fel nu se administreaza nimic.Nici macar albire profesionala nu mai pot face pentru ca imi provoaca dureri.Daca eram pe mana dentistului la care a mers EinsteinSoul si ma luam dupa el la fiece durere,nu mai aveam nervi la dinti de mult. :o:

 

Motive serioase pentru extragerea unui nerv sunt destule dar dupa cate povesteste initiatorul discutiei nu au fost la baza sugestiei dentistului.Chiar el a spus ca nu are probleme dupa efectuarea lucrarii,cu exceptia gingiei fiind putin sensibila (ceea ce este perfect normal la o zi sau doua dupa lucrare) si cu faptul ca plomba temporara se simte putin aiurea in gura.

Pentru ce sa-i scoata nervul ? Un dentist trebuie sa cerceteze mai intai toate cauzele posibile intr-o situatie (ca cea cu durerea pacientului) dupa care trebuie sa-i explice pacientului ce si cum si pe ce motive sugereaza ceva dar nu inainte sa se gandeasca si sa-i prezinte pacientului toate solutiile posibile (daca exista) care ar putea duce la salvarea dintelui sau respectiv a nervului fara de care dintele poate fi compromis pe viitor necesitand mai multa interventie si extra costuri.Numai in cazul cand totul este epuizat se recurge la o procedura ireversabila precum extragerea unui nerv si in nici un caz fara cauza serioasa. "Te doare cand apas oleaca aici? Da...putin " asta nu e cauza serioasa.

 

Deci practic a
Editat de Naeema

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Din moment ce ia sugerat imediat sa-i scoata nervul doar pentru ca a simtit ceva durere cand a inceput sa-i lucreze cu burghiul...se deduce ca nu :cry:

Unii oameni sunt mai toleranti la anestezie si e nevoie de extra injectii pentru amortire totala.In alte cazuri daca exista abces la maseaua respectiva anestezia nu ajuta deloc.Si pe mine ma durut prima data cand mi-am facut o plomba dar dentistul meu nu mi-a sugerat imediat extragerea nervului.Mi-a dat mai multa anestezie si totul a fost ok.Concluzia a fost ca am toleranta mare la pain killers (si am nevoie de mai mult decat administreaza el de obicei) si ca am dantura extrem de sensibila.Imi trebuie anestezie pana si pentru o curatare normala,unde de fel nu se administreaza nimic.Nici macar albire profesionala nu mai pot face pentru ca imi provoaca dureri.Daca eram pe mana dentistului la care a mers EinsteinSoul si ma luam dupa el la fiece durere,nu mai aveam nervi la dinti de mult. :P

 

Motive serioase pentru extragerea unui nerv sunt destule dar dupa cate povesteste initiatorul discutiei nu au fost la baza sugestiei dentistului.Chiar el a spus ca nu are probleme dupa efectuarea lucrarii,cu exceptia gingiei fiind putin sensibila (ceea ce este perfect normal la o zi sau doua dupa lucrare) si cu faptul ca plomba temporara se simte putin aiurea in gura.

Pentru ce sa-i scoata nervul ? Un dentist trebuie sa cerceteze mai intai toate cauzele posibile intr-o situatie (ca cea cu durerea pacientului) dupa care trebuie sa-i explice pacientului ce si cum si pe ce motive sugereaza ceva dar nu inainte sa se gandeasca si sa-i prezinte pacientului toate solutiile posibile (daca exista) care ar putea duce la salvarea dintelui sau respectiv a nervului fara de care dintele poate fi compromis pe viitor necesitand mai multa interventie si extra costuri.Numai in cazul cand totul este epuizat se recurge la o procedura ireversabila precum extragerea unui nerv si in nici un caz fara cauza serioasa. "Te doare cand apas oleaca aici? Da...putin " asta nu e cauza serioasa.

Multumesc foarte mult pentru timpul acordat.

 

 

In timp,prin casa, cam de doua ori pe zi, incepusem sa simt intepaturi de o jumatate de secunda....

Prima data cand am fost la stomatolog, a curatat, si a pus plomba temporara, iar in aceasta seara am fost iar, nu am idee ce a facut dar nu a folosit deloc

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Multumesc foarte mult pentru timpul acordat.

 

Cu placere.

 

Sau a pus o substanta pentru a distruge nervul doar la suprafata?(asta din cauza ca nu ma durea cine stie ce)

Exista o astfel de tehnica care consta in plasarea unei substante care distruge nervul?

 

 

Din cate stiu eu astfel de sustanta se foloseste in situatiile cand nervul a fost extras in urma unui root canal,dar uneori raman ramasite microscopice de fibre nervoase si acestea sunt distruse ulterior cu o astfel de substanta chimica (procedeu facut mie)

Nu am auzit sa se foloseasca asta pentru distrugerea unui nerv activ intreg existent si in nici un caz doar la suprafata ceea ce nu mi se pare posibil sau efectiv.Un nerv ori il extragi sau distrugi tot ori nu.Nu cred ca poti sa distrugi doar o portiune.

Alte substante pentru tratarea nervului sunt cele care au menirea de a ameliora sensitivitatea in urma unei lucrari sau de a preveni vreo eventuala inflamatie (antibiotic pentru nerv).

 

Bafta.

 

PS: E bine sa te informezi ce lucrari ti se fac si prin ce proceduri...asa in mare. Cu cat mai multa cunoastere si intelegere acumulezi cu atat mai bine.

Editat de Naeema

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nu era mai bine sa se fi dus si la alt medic pt o a doua opinie? costa in plus dar merita. am cerut parerea la 3 medici inainte de a-mi face root canal. am dat o multime de bani dar stiu c-am facut ceea ce era indicat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Bafta.

 

PS: E bine sa te informezi ce lucrari ti se fac si prin ce proceduri...asa in mare. Cu cat mai multa cunoastere si intelegere acumulezi cu atat mai bine.

Merci.Asta am sa fac.

Eu nu inteleg un lucru.

Cum lasi tu dentista aia sa-ti gadile dantura fara ca tu habar sa nu ai de ceea ce face ea?

Te costa extra bani in plus sa o intrebi ce si de ce face?

E dantura ta,mi se pare normal sa o intrebi ce face cu ea.La urma urmei,tu o platesti pe ea,nu ea pe tine.

In primul rand,un mic secret:cand ai o carie,dentistii buni o vor curata si plomba fara anestezie.Stii de ce?Pentru ca atunci cand curata caria,nu trebuie sa depaseasca limitele ei,adica in momentul cand ti-a bagat burghiul si te-a durut,a atins parte din masea ce este inca sanatoasa,ceea ce cu anestezie nu vei simti.Dar in momentul cand tu(fara anestezie)ai spus ca te doare,ea trebuie sa se opreasca si sa inteleaga ca da,a curatat caria,deci poate merge mai departe cu plomba.Nicidecum cu nervul scos.

Ma rog,vorbesc din experienta ce mi-a priit pana acu,nu e musai ca spun eu adevarul suprem.

Numai ca nu mi se pare normal,intai las dentistul sa-mi gadile dantura si abia apoi intreb ce si cum si de ce....

Da asa e, dar eu am fost cu mama. xD Tot ce mi-a zis este ceva de genul:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
La lucraturi cu burghiul am avut si eu ceva dureri pana mi-au dat mai multa anestezie locala. Probabil ca esti foarte sensibil. Si lucrarile dentare pun presiune asupra nervului,e normal sa te doara daca nu-ti face maxilarul beton aramat cu anestezie.Nu este iesit din comun. Dar daca nu ai probleme cand mananci,la temperaturi reci sau calde nu vad motiv sa scoata nervul.

Eu zic sa pui plomba temporara (asa se si procedeaza dealtfel) pentru cateva saptamani si vezi cum se manifesta lucrarea si dintele,respectiv nervul tau,dupa care daca totul decurge ok pune plomba permanenta si ai rezovat toata treaba.Nu te pripi sa-ti dai acordul sa scoata nervul daca nu este absoluta nevoie. Si absoluta nevoie este doar atunci cand nu poti manca deloc pe plomba respectiv si te doare la rece la cald cu mult dupa terminarea lucrarii (1-2 luni)

Daca vezi ca ai proleme...ce-ai avut si ce-ai pierdut,poti merge oricand inapoi sa-ti scoata nervul,dar daca te grabesti si decizi gresit e bun facut.

 

PS: Nu te gandi ca te sfatuiesc aiurea.Cumnatul meu e dentist (pacat ca nu locuiaste aici) si mereu cand am ceva intrebari si nelamuriri apelez la sfaturile lui.Deci nu vb de pe pereti. Nici nu mi-as permite la astfel de chestii.

 

 

 

auzi???cine nu-i medic dentist nu poate prezenta un caz complet,corect si coerent...poate da doar informatii fragmentate, in functie de felul sau de a fi...daca medicul ala a zis ca trebuie scos nervul,a avut el un motiv serios(ca altfel putea sa-i faca anestezie)...numai un medic idiot scoate nervii asa de aiurea,numa sa-si dea de lucru......asa ca ciocul mai mic si pareri mai putine...cui nu-i convine sa se apuce de medicina, si de-abia dupa aia sa-si dea cu parerea...si da!eu sunt la medicina

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×