Sari la conținut
Forum Roportal
6834728

Scoaterea nervului

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Am avut o carie la o masea,iar stomatologul a spus sa scoatem nervul.

Ce recomandati?Sa il scot? Ce este de preferat?Ce consecinte are?Exista alternative?

Astept un raspuns,multumesc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am avut o carie la o masea,iar stomatologul a spus sa scoatem nervul.

Ce recomandati?Sa il scot? Ce este de preferat?Ce consecinte are?Exista alternative?

Astept un raspuns,multumesc.

 

Nu ai intrebat de ce ti-a recomandat sa-ti scoata nervul ? Doar pentru plombarea unei carii nu se scoate nervul,numai in cazul daca dupa plombare tot te mai deranjeaza maseaua.Masele cu plombe din composite alb sunt mai sensitive pentru un timp decat cele din amalgam si se intampla uneori ca si dupa mult timp sa ramana senzitive la presiune cand mesteci,rece,cald.Atunci se recomanda redeschiderea plombei si extragerea nervului.Dar daca totul este ok cu plomba nu ai de ce sa faci asta.

Dar daca ajungi sa fie nevoie de root canal (scoaterea nervului) dupa aceea trebuie sa imbraci maseaua respectectiva cu un crown.Daca nu...dupa cum spune Bluesugar,se inegreste si poate sa se si crape.Fiind dinte cu nervul eliminat nu mai este alimentat cu ce-i trebuie pentru a fi mentinut in conditie buna.

Eu zic sa-l intrebi pe dentist pe ce motiv anume ar vrea sa scoata nervul. Un root canal costand mai mult decat o simpla plomba,la care se adauga costul imbracarii...well you get the idea....o sa te incaseze doctorul de-o sa-ti faca pustiu in cont.

Editat de Naeema

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nervul il poti scoate doar pentru a nu te mai durea maseaua in timp.

Partea proasta e ca fara nerv,dintele este efectiv mort,iar in timp se inegreste si se faramiteaza.

Acu,alegerea e a ta,dar eu cred ca o plomba este suficienta pentru o carie,nicidecum scoaterea nervului.

Nu ai intrebat de ce ti-a recomandat sa-ti scoata nervul ? Doar pentru plombarea unei carii nu se scoate nervul,numai in cazul daca dupa plombare tot te mai deranjeaza maseaua.Masele cu plombe din composite alb sunt mai sensitive pentru un timp decat cele din amalgam si se intampla uneori ca si dupa mult timp sa ramana senzitive la presiune cand mesteci,rece,cald.Atunci se recomanda redeschiderea plombei si extragerea nervului.Dar daca totul este ok cu plomba nu ai de ce sa faci asta.

Dar daca ajungi sa fie nevoie de root canal (scoaterea nervului) dupa aceea trebuie sa imbraci maseaua respectectiva cu un crown.Daca nu...dupa cum spune Bluesugar,se inegreste si poate sa se si crape.Fiind dinte cu nervul eliminat nu mai este alimentat cu ce-i trebuie pentru a fi mentinut in conditie buna.

Eu zic sa-l intrebi pe dentist pe ce motiv anume ar vrea sa scoata nervul. Un root canal costand mai mult decat o simpla plomba,la care se adauga costul imbracarii...well you get the idea....o sa te incaseze doctorul de-o sa-ti faca pustiu in cont.

Maseaua este relativ adanc cariata....desi nu prea mult.

Deci practic a

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
PS: Nu te gandi ca te sfatuiesc aiurea.Cumnatul meu e dentist (pacat ca nu locuiaste aici) si mereu cand am ceva intrebari si nelamuriri apelez la sfaturile lui.Deci nu vb de pe pereti. Nici nu mi-as permite la astfel de chestii.

Un sfat f bun, eu as adauga si schimbarea "medicului"...

Editat de rotan

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu zic sa pui plomba temporara (asa se si procedeaza dealtfel) pentru cateva saptamani si vezi cum se manifesta lucrarea si dintele,respectiv nervul tau,dupa care daca totul decurge ok pune plomba permanenta si ai rezovat toata treaba.

Multumesc pentru sfat.

Am o plomba temporara, pe care mi-a pus-o dupa ce a curatat cu

Editat de EiNsTeIn'S~SoUl

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Mey, pai astia sunt afaceristi, au "agenti de marketing"... nu te lua tu dupa cozile de la usa...

Pai nu ma iau, am zis ca o chestie :fingers: .

 

 

 

 

 

 

 

So, aceea e plomba temporara,Naeema? E

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Depinde de ce foloseste dentistul ca drept plomba temporara.Ce stiu eu ca se foloseste este un material numit Cavit (de culoare mai roza) sau Cavit-G (de culoare mai gri).Dar asa este...plomba moale care cand materialul este expus la umezeala se extinde si sigileaza bine locul unde este aplicat este o plomba temporara.

Mai este un material de culoare alba ce se foloseste pentru plombe temporare,numit IRM si este mai rezistent decat Cavit-ul.

Daca zici ca a ta e alba,probabil ca ti-a pus IRM.

 

PS: Nu-mi mai amintesc gustul,ca eram pe lumea aialalta cand am iesit de acolo. :o: Stiu sentimentul...dar te vei obisnui cu el.Vezi insa cand va veni timpul sa ti-o pui pe cea permanenta,sa-ti polizeze plomba bine ca sa ajunga la acelasi nivel cu celelalte masele.Daca nu vei avea neplaceri si chiar dureri daca plomba este prea reliefata (hyperocclusion) si se va lovi de dintii de sus cand mesteci punand presiune pe masea si radacini.Pentru ca pacientul are anestezie locala nu are simtul acela pe care il are de obicei daca totul se simte natural si normal in gura.De obicei dupa aplicarea plombei,i-ti tine cu o penseta lunga o hartiuta albastra intre dinti si-ti spune sa o freci putin intre masele,dupa care doctorul se uita unde a lasat hartia urme albastre pe plomba ca sa stie de unde sa mai polizeze. La sfarsit nu trebuie sa simti ca si cum maseaua aia nu ar fi a ta.Cand inchizi gura daca o simti aiurea,daca simti ceva in plus inseamna ca nu e polizata bine la nivelul celorlalte.

 

Uite in imaginea de mai jos,vezi niste urme ca de indigo pe masea.Ei acolo trebuie polizat,pana cand nu mai lasa hartiuta aia urma pe plomba.

 

occlusaladjust103.jpg

Ce tare..chiar ma intrebam de ce se pune chestia aia intre dinti si sa o freci asa.

Acum cat timp ai avut lucrarea facuta?

Ieri, Luni 15 Iunie, a fost prima interventie la maseaua aceea. Deci curatire cu burghiul ala, si apoi plomba asta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×