Sari la conținut
Forum Roportal
devylla

Placinte cu mere

Postări Recomandate

Hello tuturor!

 

Bine v-am gasit!Acesta este primul meu mesaj pe forum!

Vroiam sa va intreb care stiti niste retete de palcinte cu mere dar nu cele cu foetaj...cele tip mc donald's.

Va multumesc! :D

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Iata o reteta de placinta cu mere. E probata.

Ingrediente

300 g faina,

200 g unt (margarina),

100 g zahar farin,

2 oua,

2 g bicarbonat,

2 ml otet,

2 g sare,

zahar vanilat (5-10 g),

500 g mere rase conservate sau 1 kg mere proaspete,

50 g pesmet,

1 g scortisoara.

 

Preparare: untul (margarina) se bate cu 50 g zahar farin, pina se spumeaza. Se adauga treptat ouale, sarea si o parte din zaharul vanilat si se continua baterea pina cind compozitia devine ca o crema. Se adauga apoi bicarbonatul dizolvat in otet si faina, amestecind user componentele pina se incorporeaza toata faina si se omogenizeaza compczitia. Aluatul astfel obtinut se lasa la rece cca 30 minute. Merele rase se amesteca cu 25 g pesmet, 20 g zahar si scortisoara. Aluatul se imparte in doua parti egale. O parte se intinde pe planseta pudrata cu faina, obtinind o foaie cu grosimea de cca 1 cm, care se asaza in tava, se perforeaza cu furculita pe toata suprafata si se coace pe jumatate in cuptor, la o temperatura moderata. Se scoate si se raceste in tava. Dupa racire, se pudreaza cu pesmet, peste care se intinde umplutura in strat uniform, se pudreaza restul de pesmet si se asaza a doua foaie care a fost intinsa la fel. Se introduce la cuptor si se coace la o temperatura moderata. Dupa coacere si racire, se porjioneaza in diferite forme, se pudreaza cu zahar si se asaza pe platou.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mie imi place strudelul cu mere :spiteful:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

mie nu

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

aluat simplu de paine (daca n-am chef sa framant gasesc aluat langa mine la o brutarie) se umple cu merele pregatite cum ai chef (razalite si cu zahar, scortisoara, cuisoare....daca vrei putin calite cu putin unt). se baga la cuptor. cand e pe gata se unge ca si cozonacul cu ou batut....asa imi place mie placinta cu mere. asa facea buna mea, asa face si mama....eu la fel. :derisive:

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

dap sau daca merele sunt deasupra american pie

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

^ Da, si ala e bun....sau tartele....poti sa faci mai multe chestii din mere.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×