Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

da, Sara, nu asta-i problema , da zi asa: ala de-a furat calc a fost prins, cercetat, ce-i cu el?

daca da, eu asa deduc, in procesul penal care va incepe si voi tre sa urmariti asta, va constituiti parte civila vatamata si in functie de gravitatea faptei si de posibilele pierderi auxiliare declansate de lipsa si distrugerea calc, puteti cere atat contravaloarea a ce lipseste, cat si daune materiale si eventual morale.

 

deci asta se formuleaza intr-un inscris care se depune la primul termen de judecata. in documentul prin care va consituiti parte civila tre sa aratati TOT ce cereti, cum va motivati si probati pretentiile si sumele exacte.

apoi, ORICE aveti de zis nu spuneti aiurea, in instanta, in sedinta, ci treceti frumos ideile pe gartie si le depuneti la dosar prin arhiva sau prin posta.

 

cu ce sa te mai ajut mai mult?

Nu este asa!

 

Procurorul de caz are datoria sa incunostiinteze si sa intrebe, daca persoana vatamata doreste sa se constuie si parte civila, aducandu-i la cunostiinta si termenul in care se poate face aceasta.

 

Constituirea ca parte civila se poate face pe tot parcursul urmaririi penale, cat si in fata instantei, dar numai pana la citirea rechizitoriului.

Art. 15, alin 2. Codul de Procedura Penala.

Neindeplinirea acestor obligatii din partea instantei de judecata, este considerata ca lipsa de rol activ si atrage nulitatea hotararii judecatoresti.

 

Asadar va avea nevoie si de un avocat. Care, sa nu va sfatuiasca gresit doar pentru a va lua banii, si sa va spuna ca este bine sa deschideti procesul civil in paralel.

Intrucat, procesul civil se suspenda pe toata durata celui penal.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sarazin, sa ca intelegi mai bine, aceasta nu este actiune civila, respectiv proces civil ci este "constituire de parte civila" ("" pt ca asa se si numeste) in cadrul procesului penal.

daca constituirea se face in timpul urmaririi penale atunci trimiteti constituire de parte civila la Parchet(ei in prealabil va instiinteaza in scris), la organul de urmarire penala. e mai sigur asa pt ca deja in instanta dosarul ajunge cu acest document si atunci instanta va citeaza si mai intariti odata constituirea.

Actul prin care va constuiti parte civila nu e complicat, insa iti recomand sa apelati la un jurist sau avocat pentru ca se formuleaza totusi juridic. In cursul procesului nu aveti nevoie de avocat.

Ganditi-va bine la intinderea despagubirilor, sa le puteti proba, daca soliciti suma de 1000 ron de ex. reprezentand piesele lipsa, trebuie sa fie intemeiata pe probe concrete. Ar fi indicat ca persoana la care duceti calculatorul sa va dea in scris ce componente lipsesc si valoarea lor aproximativa.

poate aveti si actele cu acre a fost cumparat calculatorul.

daca prietenul tau folosea calculatorul pentru serviciu, poate solicita si despagubiri pentru faptul ca nu a putut utiliza bunul in acel timp.

daca cel care a furat e minor, constituire se face impotriva partii responsabila civilmente.

constituirea de parte civila este scutita de taxa de timbru.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

hmmm

deci ati sesizat organele de politie printr-o plangere sa inteleg, in care ar fi trebuit sa se mentioneze totodata ca persoana vatamata doreste sa se constituie parte civila, si cu cat se constituie parte civila!Actiunea penala sigur incepe, intrucat e destul de clara situatia pe care o prezinti..furt calificat, iar actiunea civila poate fi exercitata in cadrul procesului penal intrucat paguba materiala e determinata de savarsirea unei fapte prevazute de legea penala, in caz contrar ea putea fi exercitata doar in fata instantei civile!vezi art 14 CPP

se deduce astfel ca partea civila are drept de optiune, potrivit caruia poate cere exercitarea actiunii sale in fata instantei civile sau o poate alatura actiunii penale in cadrul procesului penal

 

Acum nu stiu ce sa zic..vezi..tu spui ca si-a recuperat prejudiciul...in totalitate?sau cum?..pentru ca e discutabil

pt a putea fi exercitata actiunea civila in cadrul procesului penal, tb indeplinite cumulativ niste conditii, printre care si "prejudiciul sa nu fi fost reparat"

 

am uitat un lucru important

organele de politie ar fi trebuit sa va puna in tema cu privire la faptul ca tb sa pastrati bunurile pe care le-ati recuperat, pana la solutionarea definitiva a cauzei

Editat de za-

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
"prejudiciul sa nu fi fost reparat"

 

poi si-a recuperat calculatorul " in parti" :doh:

 

lipsesc componente care se pare sa au si ceva valoare consistenta

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

stati sa o luam cu incetisorul, ca , daca mai folositi multi termeni juridici, ma pierdeti de tot

e vorba de doi ( relativ ) copii ( 17ani si 19 ani) ai caror parinti sint plecati dincolo - ei sint cei carora li s'a furat calculatorul

iti dai seama ca in momentul in care au ajuns acasa si au descoperit ca le lipseste calculatorul, nu s'au constituit ca nimic, doar au sunat la politie

ulterior, au dat cateva declaratii

dupa cateva zile, computerul a fost recuperat pe bucati componente( dintre care intr'adevar, si lipseau parti)- si ei au semnat un fel de declaratie ( nu stiu termenul) in care scria ca au primit inapoi unitatea...bla, bla...dar nu isi aduc aminte sa fi fost mentionat in ea si halul in care erau

cei de la post le'au recomandat sa se duca la cei de la care l'au cumparat, pentru a face verificarea, in urma carora sa'si poata recupera daunele- in povestirea asta totul suna simplu si limpede

intre timp, au fost la magazin, cei de acolo au spus ca pana luni fac revizia si o constatare cu ce lipseste, ce mai e in stare de functionare, cat ar costa completarea+reasamblarea

si , pe post de cireasa de pe tort, normal ca actele de proprietate nu sint facute pe numele nici unuia dintre ei

amu' ma gandesc ca pentru a mai plati si un avocat, si'ar reduce la jumatate banii pe care ar putea sa'i primeasca- ma gandeam ca ar fi posibil sa'i plateasca doar redactarea actului 'pentru constituirea de parte civila' :doh:

 

sfaturi ?

 

oricum, va multumesc tuturor

Editat de sarazin79

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

e ok

nu conteaza daca actul de proprietate nu este facut pe numele lor, atata timp cat se afla in posesia acestora cand a fost furat

nu stiu care este practica, poate cei de pe aici au mai multe cunostinte..

ma gandesc...oare daca unul dintre ei este minor,procurorul poate sustine in fata instantei actiunea civila?adik poate nu este nevoie sa plateasca un avocat si are dreptul sa-i fie susutinut interesul in mod obligatoriu de catre procuror..

 

nu stiu ce sa-ti zic..poate cineva care are mai multe cunostinte te poate lamuri

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu este asa!

 

vezi si tu singur cat de evidente iti e obsesia sa ma contrazici de-aiurea, da?

 

restul raspunsurilor, care completeaza exact ce zisei io, cu ce le combati, nenea Lau? :) :scare: :doh:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu sunt eleva in clasa a 11-a, am implinit 17ani si doresc sa ma angajez.Chestia este ca nu vreau decat o luna si ma gandesc ce acte sunt necesare si cum ar trebui sa procedez in asa fel incat sa nu semnez un contract pe un timp fix mai mare de o luna, dar in acelasi timp sa nu imi iau teapa si sa nu am garantia ca dupa o luna nu mi se va plati salariul.As fi recunoscatoare enorm pentru un raspuns.Multumesc, anticipat!

 

Eu la varsta ta lucram la promoter, fara contract, fara nimic si ma plateau. Intereseaza-te, pentru ca se castiga foarte bine, lucrezi mai mult spre sfarsitul saptamanii (asta daca nu vrei full-time, dar ai si bani mai multi) si e o munca frumoasa. Si acum as mai face, desi am un job stabil cu contract de munca, numai ca timpul nu-mi mai permite.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

m'am gandit sa va spun deznodamantul, daca tot ati incercat sa ajutati :x

 

compul a fost completat si reparat, si i'am sfatuit sa mearga cu actele in mana la 'impricinati' si sa gaseasca o solutie de compromis- in sensul 'sa ajunga la o intelegere inainte de proces, pentru ca vinovatii sa nu mai fie obligati sa plateasca si cheltuielile de judecata'; si a mers

au reusit sa isi recupereze banii

 

multumesc pentru sfaturi

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sara, felicitarile mele. asa sa procedezi si tu in ORICE imprejurare a vietii tale. daca iese la fel de bine, e bine, daca nu....iar e bine.

nici nu stii cat ma bucur de ce ai zis acuma. tare, tare mult.

huge hugs, my friend.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×