Sari la conținut
Forum Roportal
18tillIdie

Constructie casa cu propriile maini

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Ce e ciudat, inainte de revolutie, oamenii isi faceau casele aproape toti in regie proprie. Nici proiectele nu prea erau obligatorii.

Acum sint proiecte obligatorii, dar iti poti ridica casa in regie proprie mult mai usor. Fiind tehnologie si materiale moderne si usor accesibile. Si oamenii au uitat sistemul rominesc de constructie al caselor. Adica in regie proprie.

Acum cei de afara lucreaza cum lucram noi. Iar noi ne-am boierit. E mai usor asa.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Parintii mei vor sa varuie o bucatarie , si cum nu reusesc sa puna mana pe vre-un mester, m-am hotarat s-o fac eu.

Am mai zugravit, dar nu stiu sa prepar materialul, poate se pricepe cineva

Si acum datele tehnice

dimensiunile 4x4x4 m

Am var (6kg) , o sticluta de vopsea galbena Cora, 1l de amorsa

Vreau sa-mi iese un galben deschis

Mai departe ce trebuie facut ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De construit complet nu am facut inca dar de renovat si modificat am facut-o si mi sa parut o placere.

Acum iar lucram la ea dorind sa adaugam un brau de piatra macar in partea din fata a casei.

Problema este timpul foarte aglomerat.

In schimb am inceput de la zero constructia unui hambar cu 2 etaje in stil clasic american si scheletul si podeaua la primul etaj sunt terminate.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

misto vara o casa de paie. cand da zapada nu mai e misto, altfel aveam toti case din paie

 

 

hipioti tampiti

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

misto vara o casa de paie. cand da zapada nu mai e misto, altfel aveam toti case din paie

 

 

hipioti tampiti

Paiele sunt un termoizolant mult mai eficient decat betonul sau caramida.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Posibil este. Dar nu stiu cat de safe este, pe termen lung, pentru tine si pentru cei ce vor locui in casa aceea. Efectele secundare se vad in timp. Si poate va costa mai multi bani sa ,,repari'' atunci. Mai bine nu va grabiti, incercati sa mai puneti niste banuti deoparte si apelati la cineva in domeniu. Eventual, cereti si o oferta detaliata, ca sa afli de la inceput cat te mai costa. asta ca sa nu fii surprins ulterior ca ai strans niste bani si ca nici aia nu ajung.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×