Sari la conținut
Forum Roportal
Malkia

Pana unde merge orgoliul masculin?

Evaluează acest topic

  

15 membri au votat

  1. 1. Ar avea curaj, riscand sa fie refuzat dupa comportamentul oscilant?

    • Da
      14
    • Nu
      1


Postări Recomandate

Ipoteza problemei: se da un tip nehotarat, care oscileaza intre:

 

- o relatie veche care nu mai merge pentru ca nimeni nu se straduieste si a intervenit plictiseala, in care cei doi sunt mai mult amici - atractia nu e grozava, lucreaza in acelasi loc dar e singurul liant - nu fac vacantele impreuna, in weekend lucreaza pentru servici sau ies separat, etc. Nu sunt casatoriti, copii nici atat.

- o relatie noua cu o tipa cu care are multe in comun, atractie fantastica, toate bune si frumoase. Prima intalnire cu ea (no sex, intalnire platonica) a fost suficienta ca sa se puna in balanta cu "relatia" veche, pe care a clatinat-o zdravan pentru ca a intervenit comparatia.

 

Dupa ce tipul taraganeaza cateva luni bune legatura cu a doua tipa, cand incercand sa se rupa din relatia veche, cand intorcandu-se si incercand sa se convinga la insistentele primei ca relatia ar mai putea merge, cand dandu-si seama ca i-ar parea rau sa renunte la a doua, in cele din urma decide sa se intoarca la relatia veche, din teama de a se rupe de ceva deja cunoscut. Tipa noua nu insista, desi tine la el, satula de incertitudine, si cei doi intrerup legatura timp de o luna.

 

 

Concluzia: Presupunem ca, dupa acest timp, tipul isi da seama ca a facut o greseala, din slabiciune, si relatia veche nu duce nicaieri, iar el ar vrea sa se renunte la ea si sa revina definitiv la sansa la care a renuntat. Ar mai avea curajul sa o sune pe tipa noua, dupa ce el a fost cel care a vrut sa intrerupa legatura, cu riscul de a fi refuzat (si ar fi destul de posibil, avand in vedere comportamentul lui oscilant) pentru ca tipa are toate motivele sa nu mai aiba incredere in el?

 

Sunt curioasa de parerile voastre - in special cele masculine, cum ar proceda fiecare. Dar si cele feminine ajuta, din experienta. :roll:

Editat de Malkia

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

m'am aflat in situatiei tipei nou aparuta in viata lui.....el fusese cu ea timp de 2 ani de zile....s'au despartit in august.....eu aparusem in viata lui,dar eram doar buni prieteni(mie in acest timp placandu'mi de el).....cand am aflat ca s'a despartit de ea am intrat pe fir....ne intelegeam perfect,ii placea cum gandesc,cum vorbesc,cum ma port,cum arat etc.....am fost impreuna....dar ea a tot insistat sa se impace....el a cedat si s'au impacat la insistentele ei(fiind despartiti 4 luni).....reimpacarea a durat 1 luna....dupa aceasta luna ne'a pierdut pe amandoua....atat pe mine,cat si pe ea.....in cazul meu a vrut sa revina....dar era deje prea tarziu....sansa lui fusese atunci,prima data....

Editat de alinapop

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pana unde merge orgoliul masculin?Merge foarte departe iti spun eu... :friends: mai departe decat o sa afli tu vreo data.. :yes:

 

 

 

Editat de bridget jones
citeste Regulamentul, pct.6.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Been there, done that... din nou.

 

E greu cu relatiile incepute inainte de a termina definitiv cu relatia anterioara. Am ajuns la concluzia ca cel mai corect dupa ce s-a incheiat o relatie, e sa accepti o perioada de singuratate pentru a-ti pune gandurile in ordine, sa meditezi putin la ce n-a mers si unde ai gresit. Cei care se baga intr-o relatie cu o persoana care nu este "vindecata", o fac pe riscul lor, poate iesi bine, dar de cele mai multe ori iese rau.

 

Aici nu este vorba de orgoliu, in dragoste n-ar trebui sa existe orgoliu.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De mult nu am mai privit niste integrale complexe, algoritmi si alte produse lactate...

 

Orice decizie ia va fi o greseala.

Daca ramane cu tipa 1, toata viata o sa-s(i) reproseze asta.

Daca incepe o relatie cu tipa 2, brusc, o sa isi dea seama ca ar cam iubi-o pe tipa 1.

 

Daca lucrurile stau asa cum ai spus tu, parerea mea personala este ca el va alege sa ramana in relatia bolnavicioasa.

Iar daca totul ar parea asa de ideal cu tipa 2, sunt toate sansele sa nu fie deloc asa. Ba din contra.

 

Aici nu este vorba de orgoliu, in dragoste n-ar trebui sa existe orgoliu.

E pe dracu?

 

 

 

PS: ce legatura are telenovela asta cu orgoliul?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

depinde ce tip de barbat e ...

daca e un tip mai ezitant si care nu are incrdere in el si nici nu-si asuma riscuri, va ramane prins in prima relatie...iar fata nr.2 ar face bine sa-si caute un altul... :yes:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mai intai va zic ceva din experienta mea:odata l-am ales pe noul venit,dar relatia dupa mai mult de doi ani s-a destramat!dar nu mi-a parut rau dupa primul!Daca renunti la fostul(fosta)e ca nu a mers si nu va merge!

Eu zic ca daca nu a mers prima relatie de ceva timp,nu va merge nici acum!Trebuia sa lase de tot prima relatie,si sa se ocupe de cea noua!Iar daca e cu fosta si isi da seama ca nu functioneaza,nu are rost sa o caute pe cealalta ca a trecut sansa lui,nu mai prezinta garantie!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×